artwork

İlkay Gürpınar kimdir?

4 ay önce

0

İlkay Gürpınar’ın geçmişi, kariyeri ve ödül alan yaratıcı işleri hakkında detaylar

Aslen reklam yazarı olan İlkay Gürpınar çok yönlü bir yaratıcı, çeşitli ilgi alanları ve yeteneklere sahip. Onu bugün bulunduğu yere getiren bu becerilere örnek olarak müzik, tasarım ve editoryal çalışma anlayışı verilebilir.

Müzik

Gürpınar, kariyerinin başlarında “JetSet” adlı radyo programıyla ünlü bir DJ’di. 2003 yılında prestijli RED BULL MUSIC ACADEMY’ye Türkiye’den seçilen ilk DJ oldu ve dünyanın dört bir yanından 35 DJ’in katıldığı bir workshop için Cape Town’a gitti. Sonrasında Hopi, Akbank, Avea, Atasay gibi markalar için ödüllü müzikler besteledi.

Tasarım

Gürpınar, tasarım dünyasına her zaman büyük bir ilgi duymuştur. Genç yaşta, genç yaratıcılara yönelik bir yarışmada 2002’de Levi’s ile Genç Tasarımcılar Ödülü’nü kazandı. Daha sonra ilgisi reklamcılığa kaydı. 2018’de TBWA\Istanbul bünyesinde markalar için tasarım bazlı işler yaratma konusunda uzmanlaşmış bir birim olan Design Community’yi kurdu. Aynı yıl Design Community, Fear and Fantasy Festival (FFF) için tasarlanan kurumsal kimlik için Cannes Lions 2018’de Türkiye için ilk Design Lion’ı ve D&AD’de ilk Yellow Pencil’ı aldı. Kendisinin ve ekibinin yarattığı tasarım fikirleri, Dubai Lynx 2018’de Grand Prix ve Loeries 2019’da Grand Prix dahil olmak üzere çok sayıda küresel yarışmada ödül alarak ajansın tasarım tarafındaki itibarında etkili oldu.

Editoryal Çalışma

Gürpınar, yılda iki kez yayınlanan, Türkiye’den dünya çapında dağıtılan tek dergi olan fotoğraf ve moda dergisi 212’nin kurucu ortağı ve yaratıcı yönetmenidir. Daha fazla bilgi edinmek için 212-magazine.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Kariyeri

İlkay Gürpınar, kariyerine 1999 yılında Y&R İstanbul’da reklam yazarı olarak başladı. Daha sonra Alametifarika’da çalıştı ve 2005 yılında ajansın tüm markalarından sorumlu yaratıcı yönetmen oldu. 2006 yılında TBWA’ya yaratıcı yönetmen olarak katıldı. O zamandan beri ajansın Türkiye pazarındaki olağanüstü büyümesinde önemli bir rol aldı.

Kendisinin ve ajansın yaratıcı başarısının takdiri olarak İlkay, 2014 yılında CCO olarak atandı, şu anda Grup CEO’su Burcu Özdemir ve CSO Toygun Yılmazer ile birlikte 300 kişilik ajansı yönetiyor.

65 kişiden oluşan yaratıcı ekibi, 38 yerel ve küresel markanın işlerini yönetiyor, her yıl 600’ün üzerinde iş üretiyor ve ulusal ödül kazanma konusunda rekorlar kırıyor.

Vizyonu

Gürpınar, büyümeye ve gelişmeye sıkı sıkıya inanan bir kişidir. Yetenekli ekibiyle birlikte Türkiye için en fazla uluslararası ödülü alarak Türk tasarımını ve reklamını dünyaya göstermiştir. Gürpınar, vizyonunu şöyle açıklıyor: “Çalışmamızın hem Türkiye’de taksi şoförlüğü yapan biri hem de Cannes’da Croisette’de rosé yudumlayan sıradan bir reklam profesyoneli tarafından bilinmesini istiyoruz. Hedefimiz, her zaman en iyi küresel bilinirliğe sahip güçlü bir yerel ajans olmak. Küresel başarı bize coğrafyanın kader olmadığını ve herkesin sınırlarını aşabileceğini gösteriyor.”

Temel Başarılar

Business Insider (2017): Reklamcılıkta En Yaratıcı 30 Kadın sıralamasında 3. sırada geldi.
Women-to-Watch (2013): Türkiye’nin En Başarılı 15 Kadını arasına girdi.
MediaCat (2011): Yılın Reklamcısı
AdWoman (2010): Dünyanın en etkili kadın yaratıcı yönetmenlerinden biri oldu.

İlham Veren Konuşmacı

Gürpınar; Cannes Lions, Dubai Lynx ve Golden Drum gibi dünya çapındaki festivallere sık sık konuşmacı olarak davet edilir.

Cannes Lions’da Türkiye’den sahne alan ilk konuşmacı olarak tarih yazdı. 2018’de

“Doğa mı, yetiştirme mi yoksa kültür mü? Bir ajansın yaratıcı kültürünün, yaptığı işin kalitesini şekillendirmede oynadığı rolü keşfetmek.” başlıklı bir konuşma yaptı.

2022’de Cannes Lions’a bu kez Roger Hatchuel Öğrenci Akademisi’nde konuşmacı olarak döndü. Bilgisini genç yaratıcılarla paylaşarak, yaratıcı fikirleri geliştirmede tasarımın kritik rolünü ve etkisini tartıştı.

2022 Başarıları

İlkay Gürpınar’ın yaratıcı liderliği altında ALTINDA TBWA\Istanbul, 2022’de olası tüm ödülleri kazanarak ve lider ajans olarak önemli bir başarıya ulaştı.

Campaign – Bir yaratıcı ajansın genel performansı ve o yıl kazandığı ödüller değerlendirilir.

Capital – Araştırma şirketi Zenna tarafından yürütülen ve önde gelen Türk iş profesyonelleri tarafından yapılan yıllık araştırmanın sonuçlarına göre belirlenir.

Kristal Elma – Türkiye’nin en büyük ve prestijli ödül töreni.

The One Awards – Önde gelen pazarlama platformu Marketing Türkiye ve pazar araştırma şirketi AKADEMETRE iş birliğiyle yürütülen “İtibar ve Marka Değeri Performans Ölçümü” araştırmasıyla sonuçlar belirleniyor.

Kristal Elma Ödülleri – Toplam 66 ödül: 1x Grand Prix, 14x Kristal Ödül, 26x Gümüş Ödül, 25x Bronz Ödül.

Felis Ödülleri – Toplam 38 ödül: 15x Felis Ödülleri, 23x Felis Başarı Ödülleri.

Brandverse Ödülleri – Toplam 7 ödül: 4x Gümüş Ödül, 3x Bronz Ödül.

CLIO 2x Gümüş, 1x Kısa Liste

Effie Türkiye Ödülleri – Toplam 9 ödül: 5x Gold Effie, 1x Gümüş Effie, 3x Bronz Effie

Global Rol – Konuşmacı

Gürpınar, geçtiğimiz ekim ayında yıllık TBWA Global CEO konferansında göze çarpan bir konuşmacıydı ve motive edici sunumu Light My Fire ile izleyicileri büyüledi. Eşsiz bakış açısı ve illüstrasyon tarzıyla, COVID-19 sonrası dünyada yaratıcı işleri yönlendirmede tutkunun dönüştürücü gücünü vurguluyor. Tutkulu sunumu ve hikaye anlatımı, kalıcı bir izlenim bıraktı, ilham mesajını Latin Amerika ve Avrupa’daki çeşitli TBWA ofisleriyle paylaştı.

PEUGEOT Konkuru

Gürpınar, yıllar içinde Dubai’de Qatar Tourism, Londra’da Harvey Nichols, Düsseldorf’ta Henkel Gliss, Paris’te Türk Hava Yolları ve Güney Afrika’da Standard Bank dahil olmak üzere çok sayıda konkur sunumunu ve küresel workshop’u başarıyla yönetti. Son zamanlarda ağın en büyük kazanımlarından biri olduğu ortaya çıkan Peugeot konkuru için bölgenin Omnicom Lideri olarak seçildi.

Yeni logoyu ikonik yüzlerle lanse eden OPEn Türkiye ekibi ile birlikte yarattığı Peugeot kampanyası, dünyanın hemen her ülkesinde yayınlanarak Türkiye’yi birçok yönden gururlandırdı. Kampanyanın etkisi geniş kapsamlı ve kalıcı oldu, başarılı markalaşma ve reklamcılığın göze çarpan bir örneği olarak yerini sağlamlaştırdı.

Ekip, 2022’de çok sayıda global brief üzerinde Peugeot ile çalışmaya devam etti. Dikkate değer bir örnek, “All That Endures” sloganını taşıyan Yeni Peugeot Landtrek reklam kampanyasıydı. Kampanya Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Güney Amerika’da yayınlandı.

Masterclass: Yerel kültürün gücü

O, TBWA kolektifi için bir Masterclass oluşturmak için davet edilen seçkin birkaç kişiden biriydi. The Power of Local Culture’da (Yerel Kültürün Gücü), ekonomik sınırlamalara rağmen etkili ve akılda kalıcı kampanyalar oluşturmak için kişinin yerel kültürünün güzelliğini ve özünü nasıl kullanacağını tartışıyor, son derece uygun ve önemli bir konu. Deneyimlerinden edindiği içgörüler ve tavsiyeler, binlerce kişinin haberi paylaşıp yaymasıyla Collective tarafından büyük ölçüde takdir edildi ve övüldü. Masterclass, özellikle düşük gelirli ve kaynakların sınırlı olabildiği daha küçük ülkelerde yaşayanlar için bir ilham kaynağı haline geldi.

Marka Deneyimi

FOX’ta TV programı

Ekibinin fikri, Yemeksepeti’nin Fox TV’de 15 bölümlük benzersiz bir yarışma programı başlatmasıyla sonuçlandı. Programda, işletmelerini kurmak veya genişletmek için hem ekip olarak hem de bireysel olarak yarışan hevesli restoran sahipleri ve şefler yer aldı. Bu tür markalı içerikler, bir reklam ajansının müşterisi için orijinal bir televizyon dizisi yaratmasının ilk ve tek örneği oldu.

UX&UI Sistem Tasarımı

Türkiye’nin önde gelen lüks alışveriş platformu Beymen.com’un kurumsal kimlik tasarımı, İlkay Gürpınar’ın tasarım ekibinin çalışmaları ile UX ve UI tasarımında yeni boyutlara ulaştı. Tasarım, ürünün genel doğasını büyük ölçüde etkiledi.

Sergi Tasarımı

Gürpınar, küçük ev aletleri markası Arzum’un 55. yılı anısına düzenlenen tasarım sergisi projesine öncülük etti. İki yıl boyunca 55 farklı illüstratörle iş birliği yaptı ve sonunda TBWA\Istanbul tarafından gerçekleştirilen bir sergi tasarımıyla sonuçlanan projenin küratörlüğünü yaptı.

Marka Amacı

Kadın cinayetine karşı savaş

Görünmez Dilekçeler

Maalesef Türkiye’de her gün bir kadın öldürülüyor. Bu kadınlar yetkililere defalarca dilekçe yazıyor ama dikkate alınmıyor. Yetkililerin bu dilekçeleri görmesini sağlamak için yalvaran bir kadının gerçek dilekçesini bir bina büyüklüğüne getirdiler. Açıkhava uygulaması büyük tepki çekse de 24 saat geçmeden yetkililer tarafından kapatılarak daha da dikkat çekti. Kampanya, Türkiye’de son yıllarda sosyal medyada en hızlı trend olan konu haline geldi ve projenin Türkiye kamuoyunda kadın cinayetleri farkındalığı üzerinde kalıcı bir etkisi oldu. Görünmez Dilekçeler, bu konuda Türkiye’nin en etkili çalışması olarak kabul ediliyor. 2021’de 5 Cannes Lions ve 2022’de 2 D&AD Pencil ile ödüllendirildi, vakfın profilinin yükselmesinde de çok önemli bir rol oynadı. Sonuç olarak Kadın Cinayetlerini Durduracağız Vakfı’nın bilinirliği ve popülaritesi önemli ölçüde arttı.

 

Kızların eğitimi

Bir Kasabayı Değiştiren Kızın Gerçek Hikayesi

Sabancı Vakfı’nın Dünya Kız Çocukları Günü için hazırladığı proje, 2022’nin en çok paylaşılan filmi oldu. Gerçek olaylardan esinlenen film, bir köyde yaşayan ve içinde yaşadığı toplumda dönüştürücü bir etki yaratan genç kızın hikayesini anlatıyor. Tıp Fakültesi’nde okumak için kabul alan kız, hemcinslerine ilham kaynağı oluyor. Film, eğer bir kıza eğitimini sürdürme ve hayallerinin peşinden gitme fırsatı verilirse çevresini nasıl dönüştürülebileceğini vurguluyor.

Deprem İlk Yardımı

İlk Yardım Eğitici Film Serisi

Türkiye bir deprem bölgesi olduğundan ve şubat ayında yaşanan büyük depremlerden önemli kayıplar verdiğinden TBWA, eğitimi desteklemek adına Arama Kurtarma Derneği (AKUT) ile aktif olarak iş birliği yapıyor. İlkay’ın ekibi, deprem sonrasında ilk yardım konusunda farkındalık yaratmak için eğitici film serisi hazırladı.

Çevrecilik

Çevresel Zarara Karşı Greenpeace Kampanyası

Beşeri faaliyetlerinin çevreye verdiği zarar konusunda farkındalığı artırmak amacıyla Gürpınar’ın tasarım ekibi, Greenpeace için “Mars’tan Bir Mesaj” adlı bir outdoor serisi yarattı. NASA tarafından paylaşılan 12.000’den fazla fotoğrafı incelediler ve yüzeyindeki çeşitli konumlardan kareler alarak Mars için benzersiz bir tipografi tasarladılar. Bu ilginç çalışmada Marslılar’ın mesajı net: Gelmeyin.

Yaratıcı Strateji

Çevrim İçi Gerçekliği Çevrim Dışı Kampanyalara Aktarma

IKEA Sevgililer Günü, açıkhavada, tüketicilerin gerçek tweet’lerinden yararlanılarak oluşturuldu. Ürün gamı sayesinde evde yaşam kavramını sahiplenen IKEA, platonik aşklarına evlenmek istediklerini ilan eden ve evde birlikte rahat bir yaşam süren gençler arasında adeta bir şaka haline geldi. Mizahi metinlerle oluşturulan kampanya, sosyal medyada hızla dikkat çekti ve 2022 Sevgililer Günü’nde viral bir hit oldu.

Bir Kategorinin Geleneksel Görselliğini Bozmak

Atasay, 85. yılında geleneksel görsellik anlayışını ve özellikle mücevher reklamlarında mükemmel ellerin kullanımını bozmayı planlamıştı. ‘Mükemmel Eller’ kampanyası, farklı mesleklerden gelen kadınların buruşuk, yanmış ve yaşlanmış ellerini sergileyerek gerçeklik algısına meydan okuyor. Kampanya, bir belgesel fotoğrafçısı tarafından çekildi ve yerel ödül törenlerinde en iyi fotoğraf ödülünü kazandı. Proje sonuçta çalışan ellerin güzelliğini ezber bozan bir tarzda sergiliyor.

Bir Toplumun Normunu Bozmak: Bir Erkeğin Sözüne Bir Kadının Sözü

Türk kültüründe yaygın bir tabir olan ‘erkek sözü’ne meydan okuyan MOLPED, ilk kez bir ‘Kadın Sözü’ vermeyi, ünlü oyuncu Elçin Sangu’nun başrolde yer aldığı kışkırtıcı kampanyasıyla vadediyor. Kampanya kısa sürede hem markanın bilinirliğine hizmet ediyor hem de toplumu, sorgulanmayan bazı alışkanlıkları yeniden düşünmeye teşvik ediyor. P&G’nin hakim olduğu bir pazarda “Bir Kadının Sözü” kampanyası hem farkındalık yarattı hem de satışlarda önemli büyüme sağladı.

Fikir, Gen-Z

Komedi Festivali, gençlerin kahkahayı ifade tarzlarından (klavyede rastgele yazarak ahsheucjnçfdjfıjcdk gibi) yararlanarak, bu içgörüyü afiş tasarımına dahil ediyor. Viral olan kampanya, hızla binlerce kişi tarafından sevilen ve paylaşılan bir Gen-Z sosyal medya davranışının açıkhavadaki temsili haline geldi.

Pazara Büyük ve Cesur Bir Adım Atmak

DISNEY+ Çeşitli ünlüleri bir araya getiren cesur ve etkili reklamlarıyla tanınıyor. Bu yıl ajans, Disney+’ın Türkiye’de merakla beklenen lansmanı için sunum yaptı, yılın en büyük ve en başarılı kampanyasını sunarak hem ulusal hem de uluslararası birçok ödül kazandı. Türk izleyicilerin ilgisini etkin bir şekilde çekmek için lansmanla birlikte yerel bir yaklaşım benimsemek çok önemliydi. Birden çok yüksek profilli ünlünün kullanılması, kampanyanın önemli bir bileşeniydi ve marka için bir heyecan ve sihir duygusu yaratılmasına yardımcı oldu. İş, hem marka hem de pazar tarafından büyük memnuniyetle karşılanan oldukça başarılı bir lansmanla sonuçlandı ve Türkiye’de Disney+ için parlak bir geleceğin başlangıcı oldu.

Marka Mirası Üzerinde Oynamak

Defender kampanyası, belgesel arşivlerinden bulunan ikonik görüntüleri kullanarak tarih boyunca doğayı “savunmuş” olanları anıyor. Güzel ve orijinal görüntüler, vahşi şempanzelerin sosyal ve ailevi etkileşimlerini 60 yıl boyunca inceleyerek hayatını hayvanlar arasında yaşamaya ve “savunmaya” adamış olan Jane Goodall’ın gerçek hikayelerini içeriyor. Caroline Parameter ormanları ‘savunmak’ için tek kadın yangın gözcüsü olarak bir dağda 7 ay geçirdi ve George Adamson ise hayatını aslanların özgürlüğünü “savunmaya” adadı.

Kampanya, saygın Luerzer’s Archive Magazine tarafından Haftanın Basılı Reklamı (46. Hafta) seçildi.

Ev İşlerinde Cinsiyet Eşitliği

Hepimiz her Sevgililer Günü’nde çiçekler görmeye alışkınız ancak bunlar farklı. CarrefourSA’nın sevgililer günü buketleri taze meyve ve sebzelerden oluşuyor. Mesaj şu: Bu yıl ona sadece bir buket vermekle kalmayın, bu buketi ona pişirin. Yemek pişirmenin daha çok kadınlar tarafından yapıldığı bir kültürde CarrefourSA, erkekleri sevdikleri için yemek yapmaya teşvik ediyor. Peki ya sonuç? Taze meyve ve sebzeler etkileşim yaratan esprili bir mesaj veriyor.

 

Bu içerik ilk olarak Campaign Türkiye’nin 132. sayısında yayımlandı.