İhtiyaç ve beklentilere odaklanıyoruz

Vodafone olarak “amaç odaklı şirket” olma vizyonuyla faaliyet gösteriyoruz. Yaptığımız her işin bir amaca hizmet etmesi gerektiğine inanıyoruz. İnsan odaklı bir marka olmak, en temel amacımız. Teknolojiyi insan için, insanlığın faydasına olacak şekilde kullanmaya önem veriyoruz. Teknolojimizle her gün milyonlarca farklı hikâyenin paydaşı oluyoruz. 

İnsanların yaşam kalitesini yükselten ve iş yapış biçimlerini dönüştüren teknolojiler sunuyoruz. Bu anlamda sektörümüz önemli bir avantaja sahip çünkü sürekli inovasyonu teşvik ederek müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracak ürün ve hizmetler geliştirmemizi, böylece müşterilerimizin teknolojiyi kullanarak kendi hikâyelerini yazmalarına aracı olmamızı sağlıyor.

İnsan-teknoloji birlikteliğiyle yazılmış milyonlarca hikâyede pay sahibiyiz. Bu noktadan hareketle Nisan 2021’de Vodafone’un tüm dünyada marka stratejisi yenilendi. Şirketimizin yeni marka kimliği, teknoloji ve insan iş birliğiyle daha iyi bir geleceğin mümkün olduğu fikrine dayanıyor. İletişim rotamızda da bu stratejiyi, teknoloji ve insanın bir araya gelmesiyle ortaya çıkan birbirinden güzel hikâyelerle anlatıyoruz. Müşterilerimize “teknolojiyi, teknolojimizi değerli kılan aslında sizlersiniz ve daha iyi bir gelecek birlikte mümkün” diyoruz.

Hikâye anlatımımızda müşterilerimizin hayatlarını, ihtiyaç ve beklentilerini odağımıza alıyoruz. Kendimizi onların istek, plan veya hayallerini hayata geçirmelerini mümkün kılan bir destekleyici olarak konumlandırıyoruz. Bu ihtiyaç veya beklentileri doğru içgörülerle anlatmak için yaptığımız araştırmalarla müşterilerimizi daha yakından tanımaya çalışıyoruz. Aynı zamanda bu yaklaşımımızı düzenli olarak hem iletişim hem de marka sağlığı sonuçlarıyla takip ediyor, bir sonraki hikâyemiz için bu geri bildirimlerden faydalanıyoruz. 

Aldığımız pek çok sonuç arasında marka gücümüzü ölçtüğümüz son araştırmamızda müşterilerimizin bizi her imaj metriğinde daha güçlü değerlendirdiğini gözlemledik. Özellikle kendini markamıza yakın hissetmesi ve markamıza güvenmesi gibi duygusal bağı ölçtüğümüz skorlar anlamlı şekilde yükseldi.

Özellikle pandemi sonrası bizi bekleyen hayatta yeni teknolojilerin ve dijital servislerin toplumsal dönüşümde daha da önemli bir rol üstleneceğine ve bireylerin yaşam kalitesini yükselteceğine inanıyoruz. Bu inançla, müşterilerimize ihtiyaç duydukları hizmetler konusunda daha fazla seçenek, daha yüksek kalite ve dolayısıyla daha fazla fayda sunmaya devam edeceğiz. Yaptığımız her işin merkezine müşterimizi yerleştirmeye, teknolojimizle müşterilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.

Reklamlarımız için kullanıcı deneyimlerinin anlatılmasına dayalı bir kurgu oluşturduk. Reklam yüzümüz Aras Bulut İynemli, teknolojinin yardımıyla yaratılan hikâyelerde bize eşlik ediyor. Başarısının yanı sıra samimiyeti ve sıcaklığıyla 7’den 70’e herkesin sevdiği Aras Bulut İynemli’nin markamızı “insan odaklı” olarak konumlandırma hedefimizle doğrudan örtüştüğünü düşünüyoruz.

Türkiye’nin tamamını kucaklayan bir marka olarak, hemen herkesin hayatına bir şekilde dokunuyor ve iletişim kampanyalarımızda tüketici ile bağ kurmaya özen gösteriyoruz. Kurum olarak belirlediğimiz insan odaklı stratejiyi iletişim çalışmalarımıza da yansıtarak tüketicinin içgörüsünü tam okuyan ve bunu yine tüketicinin dilinden ifade eden kampanyalara imza atıyoruz. Markamızı “insan odaklı” olarak konumlandıracak şekilde, tüketiciye yakın ve samimi bir dilde iletişim kurmaya önem veriyoruz.

Vodafone olarak, güçlü bir hikâye anlatımı için trendleri yakından takip ediyor, dünyada ve ülkemizde tüketici ihtiyaçlarının nereye evrildiğini gözlemliyor, global bilgi birikimimizi Türkiye’ye aktarıyor ve adapte ediyoruz.

Bununla birlikte müşterilerimizin beklentilerini, ihtiyaçlarını ve isteklerini anlama amacıyla düzenli olarak tüketici araştırmaları da yapıyoruz:

  • Müşterilerimize ulaştığımız her kanalımızla ilgili performans ölçümü araştırması
  • Müşteri memnuniyeti ve deneyimi iyileştirme araştırmaları
  • Marka stratejisine ve alt markalarımıza yönelik marka sağlığı araştırmaları
  • Hem mevcut hem de yeni ürün ve servisleri geliştirmeye, müşterilerimizin motivasyonlarını, ihtiyaçlarını anlamaya yönelik tek seferlik araştırmalar
  • Sosyal Medya (Twitter) üzerinden telekom sektörünü ve sosyal medya iletişimimizin performansını anlamaya yönelik Sosyal Medya Dinleme Araştırması 
  • Tüm paydaşlarımızın görüşlerini almak için yürüttüğümüz Kurumsal İtibar Araştırması

Bu araştırmalardan edindiğimiz müşteri içgörülerine göre tüm projelerimizi şekillendiriyoruz. 

Meltem Bakiler Şahin

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 117. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.