İçerik tüketimindeki dönüşüm sürecek

Evlerde geçirilen süreçte ekrandaki içeriğe olan ihtiyaç öyle bir seviyeye geldi ki TV ve dijital mecralarda birçok marka, içerik üreticisi gibi hareket etmeye başladı. Doğru kitleye, doğru içerikle ya da o içeriğin parçası olarak ulaşmak belki de hiç olmadığı kadar önemli artık. 

Biz de bu dönemde Getir, GetirBüyük, GetirYemek markalarımızı farklı hedef kitlelere sürekli yeni içerikler sunmak için kullandık ve Getir’in tüketici etkileşimini artırdık. Reklam filmlerini daha izlenir seri içerikler olarak tasarladık. Tedarikçilerimizi de resmin içine taşıyarak ortak içerikler oluşturduk ve karşılıklı katma değer yarattık. Diğer yandan futbolu da önemli bir canlı içerik platformu olarak değerlendirip TV, dijital ve açıkhava özelinde bağladığımız projelerle değerlendirdik.

Pandemi döneminde genele uyabilecek tek bir iletişim yerine, farklı hedef kitlelere uyarlanmış ya da her kitle için ayrı yaratılmış içeriklerin kullanımı yaygınlaştı. Markalar bu yaklaşımın daha çok tüketici etkileşimi yarattığını net olarak gördü. Dijital mecraların ve sosyal medyanın farklı tüketici grupları özelinde hedefleme özelliklerinin daha gelişmiş olması ve farklı hedef kitleler özelinde birçok platform ve içerik sunmaları bu mecralara yatırımının artmasına neden oldu. 

Açıkçası nasıl tüketim alışkanlıklarımızda bir dijitalleşme yaşıyorsak, içerik tüketiminde yaşadığımız bu dönüşümün sürmesini bekliyoruz. Bu sebeple pandemi sonrası dönemde de markaların dijital alana yatırımlarının artarak süreceğini düşünüyoruz.

Getir CMO’su

Tolga Ünvan

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 111. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.