artwork

İçerik pazarlamasında sıkıcı konu yoktur

10 yıl önce

0

Bazı markalar sundukları ürün/hizmetleri nedeniyle içerik pazarlamasına daha uygunlar. İnsanların ilgisini çekecek içerik üretmek onlar için çok kolay. Bunun belki de en güzel örneği Red Bull. Zaten bu yüzden artık sadece bir enerji içeceği markası değil de yayıncılık şirketi gibi çalışıyor. Bunun detaylarını Eylül 2013 tarihli sayımızda yazmıştım. (İçecek firmasından medya şirketine dönüşüm hikayesi)

Ancak ürün/hizmetleri eğlenceli içerik üretmeye pek de müsait olmayan, daha sıkıcı diyebileceğimiz konularda çalışan markalar ne yapacak? İçerik pazarlaması işine girmeyecekler mi? Tam tersine… Sıkıcı içeriği avantaja dönüştürme fırsatı her zaman var.

GE eğlenceli içerik üretebilir mi? 

Bunun en güzel örneklerinden biri General Electric. Enerji, teknoloji altyapısı, medikal görüntülenme gibi çok geniş bir alanı kapsayan ve konu itibariyle pek de herkesin ilgisini çekmeyecek bir holding şirketinin Pinterest hesabına bile sahip olması takdire şayan. www.pinterest.com/generalelectric’te Badass Machines,  Birillant Machines, Eco Efficient, Art of Innovation,  GE Inspired Me gibi konu başlıklarından sahiplendiği alanları net olarak görebiliyoruz. Hatta Hey Girl başlığında kendi meme’lerini yayınlayarak eğlence işine bile girmiş durumdalar.

Bunun yanında ecomagination.com’da yayında olan blogda da inovasyon, verimlilik ve kaynaklar konusunda gerçekten önemli yazılar yayınlıyorlar. Facebook sayfası ise “havuçsuz” içerik paylaşımıyla 1 milyon 200 bini aşan takipçi sayısına ulaşmış durumda. GE bu başarısını bilim, teknoloji ve inovasyona odaklanarak kazanmış durumda. Hikayelerini bu konular üzerinde kuruyor.

Hayat sigortasında yaratıcılık

Bir başka sıkıcı konuyu ele alalım: Hayat sigortası. Bu konuda ne kadar yaratıcı içerik üretebilirsiniz? İçerik pazarlaması uzmanı Neil Patel’e göre pek çok. Hayat sigortası satan LifeInsurence.com Neil Patel ile çalışmaya başlamadan önce genel olarak herkesin ilgisini çekebilecek teknoloji, iş dünyasında başarı gibi konular üzerine içerik üretiyordu. Bunların hayat sigortası ile ilgisi yoktu ama amaçları arama motorlarında bulunur olabilmek ve bazı sitelerin kendilerine link vermelerini sağlamaktı. Her ne kadar bu amaçlarına ulaşsalar da bu yöntem satışlar için pek de etkili olmadı. Neil Patel’e göre ise insanların hayat sigortası satın almalarındaki temel dürtü ölüm korkusuydu. O zaman bu konunun üzerine gitmek gerekiyordu. Patel, “Ölüm hakkında bilmediğiniz 19 gerçek” gibi oldukça iddialı içerikler üretmeye başladı. Bu tür içerikler çok fazla sitede alıntılandı ve bu çalışmalar Life Insurance’ı Google’da “life insurance” anahtar kelimesinde 5. sıradan 3. sıraya taşıdı. Bunun yanında cirolar da artmaya başladı.

Bunlar gibi daha pek çok örnek var. Dolayısıyla içerik pazarlamacılarının ağızlarına pelesenk ettikleri lafı burada biz de tekrarlayalım: “Sıkıcı içerik yoktur, sıkıcı içerik üreticileri vardır.” İçerik pazarlamasında en önemli şey pazarlamanın diğer alanlarında da olduğu gibi hedef kitlenin net olarak belirlenip, o hedef kitlenin ihtiyaçlarının iyi anlaşılması ve tabii ki yaratıcı içerik üreticileriyle çalışılması.

 

Burçin Tarhan

Campaign Türkiye Yazı İşleri Müdürü

@burcintarhan

Bu yazı Campaign Türkiye Mayıs 2014 sayısında yayınlanmıştır.