İçerik pazarlamada 2014 öngörüleri

2013 Z raporunu aldığımız, 2014 trendlerini incelediğimiz bu özel sayımızda dünyadan önemli isimlerin içerik pazarlaması hakkında 2014 öngörüleriyle baş başa bırakıyorum.

Kasım ayında İngiltere’de yapılan Content Marketing Summit’te önemli isimler 2014 için öngörülerini paylaştılar. Görünen o ki gerçek zamanlı pazarlama, mobil ve TV uzunluğunda online filmler 2014’te içerik pazarlamasında önemli hale gelecek.

Ana trend gerçek zamanlı pazarlama

Jonathan Mildenhall

Coca-Cola Pazarlama İletişimi ve Tasarımdan sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı

“Coca-Cola için içerik pazarlamasında ana trend gerçek zamanlı pazarlama olacak. Artık elimizde kültürel içeriğe anında tepki verebilecek teknolojiler var.

Tüketicilerin daha güncel içeriklerle etkileşime girdiklerini göreceğiz.

Konuşma yöneticileri, kod üretenler, içerik yaratıcıları, fotoğrafçılar, film yapımcıları işe almaya başladık; böylece daha mükemmel ve kıvrak içerikler geliştirebileceğiz. Bunun tüketiciye faydası yeni ve güncel içerik ve konuşmalar sunulması. Aynı fayda markamız için de geçerli. Önemli olan gerçek zamanlı içeriğin tüketicilerle ilişkili, eğlenceli ve paylaşılabilir olması. Yaratıcı mesaj kral olarak kalmaya devam edecek.’’

İçerik tasarlamada mobilin etkisi

Alastair Cotterill

Facebook Yaratıcı Stratejisti

“Bence en önemli trend insanların internete cep telefonlarından girmesinin artarak devam etmesi olacak. Cihazların giderek gelişmesi, akıllı cihazların daha fazla yaygınlaşması ve bağlantının giderek ucuzlaması, daha iyi optimize edilmiş ve bu nedenle daha az data kullanan mobil web siteleri ve aplikasyonlar mobilin önündeki az sayıdaki engeli de kaldıracak. Çoğu marka için bu, sosyal/içerik keşfedilen platformlarda içeriklerinin fark edilip tüketilmesi fırsatını doğuracak. Bu da içerik tasarımını beraberinde getirecek, yani insanları markalı hedefe yönlendirmektense aplikasyon içinde tüketilen içerik tasarlanacak. Cihazlar ve aplikasyon tasarımı geliştikçe video içeriklerin de arttığını göreceğiz ve markalardan gelen içerik kalitesinde gelişme olacak çünkü bu alana daha fazla yatırım yapacaklar. Daha etkili bir dağıtım yapacaklar ve etkileri daha iyi ölçülecek.’’

Çok kanallı medya deneyimine geçiş

Nick Blunden

The Economist Dijital ve İçerik Stratejisi Global Direktörü

“Her ne kadar insanların içerik tüketiminde analogdan dijitale olmak üzere basit çizgisel bir değişim görsek de aslında asıl değişim tek kanallı medya tecrübesinden çok kanallıya geçiş şeklinde gerçekleşiyor. Bu durum markalara hedef kitleleriyle çok çeşitli analog ve dijital temas noktalarında etkileşime geçme imkanı tanıyor ama aynı zamanda gerçek farklılaşmayı sağlayan özel bir marka hikayesi yaratmalarını sağlıyor.”

TV uzunluğunda online film

Matt O’Mara

Vice UK Genel Müdürü

“İçerik üreticileri için bundan daha iyi bir zaman hiç olmamıştı.

Artan bant genişlikleri insanların cep telefonlarından, tabletlerinden, hatta saatlerinden TV uzunluğunda online film izlemeleri sonucunu doğuracak. Mobil tüketimin inanılmaz bir şekilde artması nedeniyle çok heyecan verici bir döneme giriyoruz; özellikle de Çin ve Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerde.”

Başarının sırrı doğru bağlantı

Nick Cohen

Mediacom Yönetici Ortağı ve İçerik Direktörü

“Medya sektöründeki en büyük trend her zamankinden daha fazla bağlantılı olmakla karakterize edilebilir. Tüketiciler daha bağlantılı hale gelirken, giderek daha çeşitli cihazlar ve platformları kullanırlarken medya sektörü de planlama süreçlerini bu yeni gerçekliğe adapte ederek daha bağlantılı hale geliyor. Sektörün ekonomisi de markalar, ajanslar, medya sahipleri ve doğru paydaşlar ile oluşturulan yeni içerik ortaklıkları ile daha bağlantılı hale geliyor. 2014’e bakarken bu yeni dünyayı daha iyi gözlemleyebilmenin ve doğru bağlantıları kurmanın başarıyı getireceğini söyleyebiliriz.”

 

Burçin Tarhan / Campaign Türkiye Yazı İşleri Müdürü

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Ocak 2014 sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.