“İstanbul’a göre rekabet ortamımız çok daha rahat”

İstanbul dışı sayfamıza bu ay güneyin sıcak şehri Adana’dan Yeryüzü Yapım konuk oluyor. Adana’da çalışmanın kolaylıklarını vurgulayan ajans, şehrin avantajlarının altını çiziyor.

Bu ay İstanbul dışı bölümümüzde daha çok görsel alanda içerikler üreten, fotoğraf çekiminde profesyonellikleriyle ön plana çıkan bir ajans var: Yeryüzü Yapım. 2012 yılında Cihan Yüce tarafından kurulan Yeryüzü Yapım, Adana – Mersin – Gaziantep – Hatay ve çevresinde hizmet veriyor. Küçük bir ekiple kurulan ajans, şu anda bölgede bulunan en kapsamlı reklam ajanslarından biri. Personel sayısı bölgenin şartları göz önünde bulundurularak; projeye göre değişiklik gösterirken, yapılan projelerin büyüklüğüne göre ekipler veya takımlar oluşturabiliyorlar. 5 yıldır yönetici kadrosu sabit olan ekip; grafik, video, sosyal medya ve endüstriyel fotoğraf dallarında birçok proje gerçekleştiriyor. Gün geçtikçe üretimlerinin basılıdan dijitale doğru yoğunlaştığını belirten ajans, dinamik ve genç kadrosuyla sektörü sürekli takip ettiklerinin de üstünde duruyor. Kendilerinden Adana’da yaratıcı endüstrinin nasıl çalıştığını, şehrin sunduğu avantajları ve dezavantajları dinledik.

Burak Becan: Ajansınızı yaratıcı endüstride nasıl konumlandırıyorsunuz?
Cihan Yüce:
Uluslararası piyasanın çok uzağında, dünyadaki teknoloji ve lojistik kazanımlarını 10 sene önceden takip edebilen ulusal piyasaya yetişmeye çalışan, ama bölgesel piyasanın ilerisinde görüyoruz. Türkiye’nin içinde bulunduğu konum ve mevcut ekonomi şartlarını göz önünde bulundurarak açıkça konuşmak gerekirse dilediğimiz noktada değiliz.

Burak Becan: Neler yapıyorsunuz, ne gibi hizmetler veriyorsunuz?
Cihan Yüce:
Aslen görsel içerik ağırlıklı bir ajansız, endüstriyel fotoğraf, yemek fotoğrafçılığı ve video hizmetlerimizin yanı sıra, artan sosyal medya yönetimi talebine karşılık vermeye çalışıyoruz, 2012’den bu yana bakacak olursak; her yıl basılı mecralarda yaptığımız çalışmaların daha da azaldığını söyleyebiliriz.

Burak Becan: Merkezi İstanbul’da olmayan bir ajansın ne gibi avantajları ve dezavantajları var?

Cihan Yüce: Bizce İstanbul’a göre rekabet ortamımız daha rahat, süre ve maliyet olarak da daha kazançlı durumdayız. Bu kriterlerden özellikle süre kriterinin üzerinde durmak gerekir. İstanbul’da 1 günde yapılan iş hacminin 2 veya 3 katını Adana şartlarında yürütebiliyoruz. Dezavantaj olarak fiyatlandırma ve müşteri bilincini söyleyebiliriz. İstanbul piyasasının 5’te 1 fiyatına iş yapıyoruz ve müşterilerimizin yaptığımız işten hiç anlamadığını düşünüyoruz.

Burak Becan: Diğer ajanslarla rekabet edebilecek insan kaynağını ve sektörel dinamizmi nasıl sağlıyorsunuz?
Cihan Yüce:
Uzun süredir beraber çalışan ve ön yargılı bir ekibiz. Yeryüzü Yapım olarak dışa kapalı bir ajansız ; yeni eleman alımlarında çok da iyimser olamıyoruz. Birbirimizi sektörel haberlerle ilgili sürekli besleyip, alanlarımızda uluslararası çalışmalara yakın çalışmalar yapmaya uğraşarak, birbirimizi eleştirerek ve yönlendirerek geçiyor günlerimiz.

Burak Becan: Yeryüzü Yapım olarak çalışan bulmakta zorlanıyor musunuz, yeni iş arkadaşları alırken kriterleriniz neler?
Cihan Yüce:
Çok zorlanıyoruz. Sadece bizim değil bölgedeki diğer ajansların da bu sıkıntıları yaşadığını görüyoruz. Kriterlerimiz işe alacağımız arkadaşın yaptığı işi sevmesi, kendisini geliştirmeye açık olması ama en önemlisi kendi alanında uzman olduğunun ve kendi kararları doğrultusunda bizi ve müşterileri de yönlendirebileceğinin bilincinde olması.

Burak Becan Bundan sonrası için hedefleriniz neler?
Cihan Yüce:
Gerçekçi olmak gerekirse, mevcut pozisyonumuzu korumak bile şu ekonomik kararsızlıkta bir başarı. Anadolu’da normal yollarla iş yapan (torpilsiz, ihalesiz, normal düz iş) birçok şirket büyüme derdinde değil, varlığını koruma mücadelesinde.

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 97. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.