Hızlı karar alma öne çıktı

İlk vakaların açıklanması ile birlikte 13 Mart’ta evlerden çalışmaya başladık. Hazırlıksız yakalandığımız bu dönüşüme hala adapte olmaya çalışıyoruz. Bir yandan da zaman ve süreç yönetimindeki ezberleri sorguluyoruz.


Evlerden çalışırken çoğunlukla üretim süreçlerimiz aksamadı. Tabii her ne kadar fikir üretme süreci büyük oranda bireysel işlese de bir araya gelip yapılan laf lafı açar sohbetlerinin eksikliğini hissediyoruz. Bu nedenle adaptasyon süreci biraz daha zaman alacak gibi görünüyor. Reklam ajanslarını şanslı görüyorum, evlerden çalışmanın mümkün olduğu bir iş yapıyoruz. Üretim, turizm ve eğlence gibi birçok sektörde belirsizlik ve karamsarlık çok daha fazla.

Bizim bu dönemde ajans olarak yaşadığımı zorluklar arasında, başta belirsizlik olmak üzere yayına hazır kampanyaların iptali, bir anda aylık veya çeyrek yıllık içerik planlarının sıfırdan çalışılmasının yarattığı yoğunluk ve de haziran ayına kadar olan süreçte prodüksiyon yapamamanın getirdiği karmaşayı sayabilirim. 3 ay boyunca evlerde gün kavramını kaybettiğimiz için pazar sabah sunum veya cumartesi gecesi toplantı normal şeylere dönüştü.

Bu dönem, hızlı karar alma ve uygulama becerilerini öne çıkardı.
Dijital dönüşüm sadece dijital araçların kullanılması ile değil hızlı karar alma ve adapte olma yeteneğinin kazanılmasıyla da gerçekleşiyor.

Mayıs ayında planladığımız global bir markanın Türkiye lansman kampanyası vardı. Ürün, dijital bir servis olduğundan ve o dönemde dijital tüketim arttığından müşteri lansman tarihini ertelemek istemedi. Aylar süren çalışma sonunda belirlediğimiz strateji ve senaryolardan vazgeçip yeni bir yol ürettik. Tek plan ev içi bir video ile başlayıp beşinci saniyede animasyona dönüşen bu yeni film yolunu evlerden çıkmadan üretebildik ve lansman planlandığı gibi hayata geçti.

Yine evlerden çıkmadığımız dönemde Jotun için hayata geçirmeyi planladığımız insanların dışarı çıkarak katılacakları bir sosyal sorumluluk projesini oyun temelli bir iletişime çevirdik ve bir oyun tasarladık. Böylece insanlar evde oyun oynayarak sosyal sorumluluk projemize katkıda bulundular.

Bu dönem, hızlı karar alma ve uygulama becerilerini öne çıkardı. Dijital dönüşüm sadece dijital araçların kullanılması ile değil hızlı karar alma ve adapte olma yeteneğinin kazanılmasıyla da gerçekleşiyor.

Burçin Kalkan,

Kompüter, Ajans Ortağı

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 102. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.