Hikaye saniye ister

Hikaye her şey. Hikaye duygu. Hikaye bağ. Hikaye biz. Hikaye merak. Hikaye başarı. Hikaye sürdürülebilir. Hikaye her şey demiş miydim?

Türkiye’de yapılmış en unutulmaz reklamları düşünün. İddia ediyorum %90’ında başarılı bir hikaye anlatımı vardır. Cemal’le başlayıp Süreyya’yla biten bir reklam filmi unutulabilir mi? Ziraat Bankası’nın “Servet nedir” filmini her izlediğimde aynı duyguyu yaşıyorum. Servet, hikayedir. THY Iğdır filmindeki 4 çocuğun hikayesine ne kadar sıklıkla rastlayabiliriz? 

Türkiye’de hikayelere maalesef fazla önem verilmiyor. Son 10 senede topu topu 10 tane örneğini görmüşüzdür. Çünkü hikaye saniye ister. Girişecek, gelişecek, çatışacak ve nihayet bir sonuca varacak. Reklamcı buna bir de ürün yerleştirecek çaktırmadan. Önem verilmiyor demişim, az demişim. Bir müşterim bir sunumda bana “bana hikaye anlatmayın abi, benim ürün satmam lazım” demişti. Bana hikaye anlatmayın diyen bir reklam kuşağına denk geldik. Çabucak tüketelim ve devam edelim. En fazla 3-5 vinyet olsun tamam.

Olumlu tarafından bakacak olursak, sorumlu markalar ve iyi ürünler çoğaldıkça hikayelerin önemi artacaktır. Anlatılması gereken çok hikaye var ve bu hikayelere o kadar ihtiyaç var ki…

Hikayelerin en can alıcı yeri içgörüsüdür bana sorarsanız. Doğru bir içgörü (hele ki veri ile desteklenmişse) kişiyi hemen içine alır. Ben de buna benzer bir şey yaşamış, düşünmüş veya hissetmiştim duygusu paha biçilmezdir. Az görülen bir hikaye bile olsa kültürel olarak “relate” edilebilen bir konu olması gerekir. Bir başka önemli nokta da markanın özüne, faydasına, hikayesine uyumlu olması. Sırf hikaye anlatmış olmak için anlatmanın hiçbir anlamı yoktur. Brief tarafına gelince… Hayatımda çok nadiren hikaye talep eden brief’lere denk geldim. Genelde kreatifin tasarrufundadır bu konular. Hikayenin markaya nasıl katkı sağlayacağına, kim bilir belki de satıştan çok imajına yarayacağına, kısa değil uzun dönemde fayda sağlayacağına ikna etmek gerekiyor müşterilerimizi çünkü bir başarı hikayesi yazmak da onların elinde.

Can Faga

aRthuR Kurucu Ortak / Yaratıcı

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 117. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.