Hibrit çalışma nasıl olur?

Croud ABD Genel Müdürü Kris Tait, ajans ofisinin değişen yüzünü konu alıyor. Evden çalışma için gelişen farklı bakış açılarını ortaya koyarak orta yollu hibrit modelini sunuyor.

Evden çalışmaya geçiş, pandeminin belirlediği yöntemlerden biri oldu. Bu değişim, hem toplantı odalarında hem de oturma odalarında çalışmanın geleceğinin nasıl görüneceği konusunda pek çok tartışmaya yol açtı. Evden çalışırken bu kadar etkin miyiz? Tam zamanlı olarak ofise geri dönecek miyiz? Bunu istiyor muyuz?

Aslında bunların cevapları öznel. Bazı insanlar için evden çalışmaya devam etmek güzel bir fikir olabilir. Diğerleri için ise bu, işte yaşamak gibi gelebilir.

Evden çalışmanın bizi daha üretken hale getirdiğini biliyoruz. Yeni bir araştırmaya göre; kitlesel belirsizliğe ve aksamalara rağmen, evden çalışma dönemi ABD’de %5’lik bile olsa küçük bir üretkenlik artışına neden oldu. Ancak evden çalışmak herkese uygun değil. Goldman Sachs gibi şirketler yeni normali bir sapma olarak gördüklerini açıkça belirttiler. Öte yandan Microsoft, Facebook ve Twitter evden çalışmayı kalıcı bir seçenek haline getirdi.

Ajanslar için hibrit model, yeni normalde çalışmanın en iyi yolu olabilir. Çünkü hem çalışanların ihtiyaçlarını karşılamamıza hem de meslektaşların bir araya gelmesi için temel bir üs kurmamıza imkân tanıyor.

Croud’da 10 yıldır hibrit model üzerinde çalışıyoruz. Evrim geçirip büyüdükçe, modelin sizin ve çalışanlarınız için işe yaraması amacıyla doğru dengeyi nasıl kuracağımıza dair önemli bilgiler edindik.

Pandeminin ilk çıktığı dönem, gerçek bir performans testiydi ancak Zoom’a giriş yapma ve Slack hesapları için verilen mücadelenin ortasında, ajanslar olağanüstü bir dayanıklılık ve hızla uyum sağlama yeteneği gösterdi. Hibrit modelin işe yaraması için ekibinizi nerede olursa olsun destekleyebilecek doğru altyapıya ihtiyacınız var.

Müşteriler ve çalışanlar, dünya yeniden açıldığında farklı beklentilere sahip olacak. Projeleri, iş akışını, rotasyonu ve işin diğer tüm hareketli kısımlarını yönetmek için doğru sistemlerin ve teknolojinin yerinde olmasını bekleyecekler. Uzaktaki personeli düzgün bir şekilde yönetebilmek için kendi tescilli teknolojimiz olan Croud Control’ü geliştirdik. 

Önce personeli tanıyın ve ödüllendirin

Ofiste olsun ya da olmasın, çalışanlarınızın düzgün bir şekilde tanınmaları ve çalışmaları için ödüllendirilmeleri gerekir.

Çin’de 2015 yılında yapılan bir araştırma; evden çalışanların %13 daha üretken olduklarını, 21 ay sonra ofisteki meslektaşlarına kıyasla %50 daha düşük terfi oranlarına sahip olduklarını ortaya çıkardı.

California Üniversitesi’nde 2019 yılında yayınlanan bir makale; işteyken başkaları tarafından gözlemlenmenin, çalışanlar için olumlu sonuçlandığını ortaya koydu çünkü bu durum, işlerine, ekiplerine ve kuruluşlarına bağlılıklarının güçlü bir işaretiydi.

İnsanlar meta değil. Ajanslar, tüm çalışanların hissedar olduklarını kabul etmeli ve ofiste olsunlar veya olmasınlar, her personeli sahip oldukları rolleri için ödüllendirmeliler. Bu, personellerin birbirlerini tanımalarına olanak verir. Örneğin; personeli her ay coin’lerle ödüllendirdiğimiz Croud Coin’i başlattık. Personelimizin %93’ü bu paraları aylık olarak alıyor.

Değişmeyen tek şey değişim

Ajanslar, ister büyük bir müşteriyi kaybetmek ister büyük bir projeyi kazanmak, isterse bir gecede evden çalışmayı öğrenmek olsun, beklenmedik durumlara kendilerini hazırlamalılar.

Geçen yıl hepimize hiçbir şeyin net bir şekilde planlanamayacağını kanıtladı. Ajansların, değişen müşteri talepleri için ortaklara dış kaynak sağlayarak veya büyük projeler geldiğinde ekipleri destekleyecek sistemler oluşturarak hızlı hareket edebilmeleri gerekir. İş modeliniz üç adım ileriyi göremiyorsa, o zaman bunalmış personel ve kalitesiz iş ile baş başa kalırsınız. Mevcut ekiplere çok fazla yük bindirmeden ölçek olarak belirli oranda büyümemizi veya küçülmemizi sağlayan Croudie ağ modeli bu nedenle geliştirildi.

İş dünyasında değişmeyen tek şey değişimdir ve ajansların bunu benimsemeye hazır olması gerekir.

Kris Tait

Croud ABD Genel Müdürü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 114. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.