artwork

Hibrit çalışma modelinde başarı

1 sene önce

0

Hibrit şirketler için herkese uyan tek bir yapı yoktur. Nationwide CHRO’sunun yanı sıra diğer işletme ve fikir liderleri, doğru olan modeli oluşturmaya yönelik stratejilerini paylaşıyor.

Her çalışanın haftada beş gün bir masaya rapor bıraktığı günler geride kaldı. Nationwide, Citigroup, Ford Motor Co., IBM ve General Motors Co. gibi küresel şirketlerin ofisten ve uzaktan çalışmayı bir araya getirmeyi tercih etmesiyle birlikte hibrit çalışma modeli, baskın işe dönüş yaklaşımı olarak ortaya çıktı.

Nationwide, esnek çalışma seçeneklerini bu yıl resmi olarak artırdı. Başkan Yardımcısı ve CHRO Vinita Clements, Toptal Insights’a verdiği demeçte. “Fortune 100 sigorta devinin en iyi yetenekleri işe almasına ve elinde tutmasına yardımcı olan bir hamle. Liderlik ekibimiz, çalışanlarımızın daha fazla esnek olabilme arzusunun farkında ve ofiste zaman geçirmenin bir değeri olduğunu bilerek uzaktan çalışmanın birçok pozisyon için başarılı olabileceğini biliyor.” diyor.

Mart 2020’den Mart 2021’e kadar evden çalışan yaklaşık 1.500 profesyonelin katıldığı bir Harvard Business School araştırması, %61’inin haftada iki – üç gün evden çalışmak istediğini, %27’sinin ise her zaman uzaktan çalışmayı umduğunu ortaya koydu. Sadece %18’i tam zamanlı olarak ofise geri dönmek istiyor. Şu anda işe alım yapmakta zorlanan pek çok şirket var ve çalışanlar her zamankinden daha fazla pazarlık gücüne sahip.

Şirketinizin hibrit modelini özelleştirin

Hibrit model, çalışanlara istedikleri esnekliği verme, çalışan bağlılığını ve üretkenliği en üst düzeye çıkarma potansiyeline sahip olsa da şirketlerin belirli bir yaklaşım benimsemesi çok önemli. Ekibinizin henüz hibrit çalışma modeliniz için ayrıntılı bir planı yoksa, yalnız değilsiniz. (Mayıs 2021) McKinsey & Company’nin üst düzey yöneticilerle yaptığı ankette, %68’i henüz bir stratejilerinin olmadığını veya çalışanlara iletilmediğini itiraf etti.

Hibrit iş yerleri için herkese uyan tek bir formül yoktur. Google ve Ford gibi bazı şirketler, ofis içi ve evde geçirilen günlerin programlarını tasarlamayı ekiplere bırakıyor. GM, yeni hibrit modelini “work appropriately” olarak adlandırdı ve çalışanlara en verimli olacakları yerde çalışma esnekliği sağlayacak. Diğer şirketler, şirket genelinde belirli ofis günleri belirliyor. Dünyanın en büyük yatırım şirketlerinden biri olan Vanguard Group, çoğu çalışanının pazartesi ve cuma günleri evden çalışmasına izin vermeyi planlıyor. Merkezi Hindistan, Chennai’de bulunan Kissflow yazılım şirketinde, çalışanlar üç hafta boyunca evden çalışıyor ve ardından iş birliği için bir haftalığına ofise gidiyor (konaklama ücreti Kissflow tarafından karşılanıyor).

Minnesota Üniversitesi İnsan Kaynakları ve İş Gücü Araştırmaları Merkezi Profesörü John Budd, şirket liderlerinin hangi hibrit yapının işlerine en iyi şekilde hizmet edeceğini bulmak için sıkı bir çalışma yapması gerektiğini söylüyor. “Fiziksel alan nasıl yönetilecek? Çalışanların kendi programlarını belirlemesi ne kadar kolaysa, o kadar fazla alana ihtiyacınız olur. Çalışanlar birlikte nasıl çalışacak? Bir ekibin hepsinin aynı anda orada olması gerekir, bu da esnekliği azaltır mı? Bazı iş arkadaşlarının ofisten ve diğerlerinin uzaktan çalışması sinir bozucu mu oluyor?”

Tamamen uzaktan çalışabilecek pozisyonları artırmayı düşünün

Hibrit bir iş gücü genellikle üç çalışan grubundan oluşur: Ofiste çalışanlar, hem ofiste hem de uzaktan çalışanlar ve her zaman uzaktan çalışanlar. Hibrit iş modelinizi özelleştirirken incelenmesi gereken bir konu, yeni ve mevcut iş rollerinin yüzde kaçının %100 uzaktan olması gerektiğidir. Tamamen uzaktan çalışma, yalnızca ofis alanındaki maliyetleri azaltmakla kalmaz, aynı zamanda çalışan verimliliğini de artırabilir. (Akademik araştırmalar, insanların COVID-19 salgını sırasında evden çalışırken daha üretken olduklarını gösterdi.) Ayrıca, çalışanların şehir merkezinin yakınlarında yaşamasına gerek kalmadığından, yetenek havuzunu genişletebilir ve çeşitliliği artırabilir.

Yukarıda bahsedilen McKinsey anketinde, üst düzey yöneticilerin yalnızca %3’ü, yerinde çalışmayı gerektirmeyecek rollere sahip çalışanların tamamen uzak olacağını söylerken, %80’i bu çalışanların hibrit programlarda çalışacağını ve haftada dört güne kadar ofise gelebileceklerini söyledi. Tabii bu denge önümüzdeki aylarda değişebilir. Nationwide, ABD genelinde birkaç ofisini kapattı ve bu konumlardaki tüm çalışanları kalıcı olarak uzaktan çalışmaya geçirdi.

Fortune 500 CEO’ları bile daha fazla uzaktan çalışmayı içeren bir geleceğe ısındı (Fortune 500 şirketlerinin 2020’de elde ettikleri rekor düzeydeki 14.2 trilyon dolarlık kârla bir ilgisi olabilir). Haziran ayında Mark Zuckerberg, işleri uzaktan yapılabilen tüm Facebook çalışanlarının isterlerse evden çalışabileceklerini duyurdu.

Olası hibrit iş gücü tuzaklarına dikkat edin

Hibrit çalışmanın komplikasyonları ve dezavantajları var. Örneğin; uzaktan çalışan hibrit çalışanlara, daha sık sahada bulunanlarla aynı bilgiye erişim, mesleki gelişim ve bilinirlik sağlanmazsa, “kimin ofiste olup olmadığına bağlı olarak kazara statü ve fırsat farklılıkları yaratabilir.” diyor Williams Woolley.

Clements: “Nationwide, hibrit ortamımızdaki tüm çalışanlar için etkileşimi ve fırsatları en üst düzeye çıkarmak amacıyla forumlarımızı, araçlarımızı ve kaynaklarımızı geliştirdi. Ayrıca düzenli olarak yaptığımız anketlerle neyin işe yaradığını, neye daha fazla dikkat etmemiz gerektiğini anlayabiliyoruz.” diyor. Nationwide, hem yerel hem de sanal olarak liderlik edecek donanıma sahip olmalarını sağlamak için yöneticilerine, öğrenime, mentorluk ve bilinirlik programlarına yatırım yapıyor.

Hibrit çalışma ortamı, tamamen uzak, tamamen ofiste veya ikisinin kombinasyonunu kapsıyor. Çoğu durumda bu çalışanlar farklı zaman dilimlerinde çeşitli programlarda da çalışacak. Bu nedenle bir Fortune 500 şirketi olan Cognizant Teknoloji Çözümleri’nde İşin Geleceği Merkezi, Başkan Yardımcısı Robert Brown; hibrit iş gücü liderlerinin, çalışanları ve ekipler arasında güven geliştirmesi gerektiğini söylüyor.

2010’daki kuruluşundan bu yana COVID-19 pandemisi “aniden uzak” bir pazar yaratmadan çok önce Toptal’de, %100 uzaktan çalışma sistemi vardı. Toptal’in yeni ortaya çıkan hibrit modellerde gözüne çarpan bir numaralı sorun, bağlantının kopma potansiyeli. Bununla birlikte Nationwide’ın düşünceli yaklaşımının kanıtladığı gibi, işletmeler kısmen teknolojiden yararlanarak, hesap verilebilirliği ve uyumu artırarak, çalışanlarına yeniden yatırım yaparak hibrit bir yapıda gelişebilir.

Toptal İnsan Kaynakları Başkanı Michelle Labbe: “İnsanlar bir şirketi tanımlar. Karma çalışma sisteminde veya tamamen uzak olmak bu temel felsefeyi değiştirmez. Bölüştürme, bu akıl yürütmeyi güçlendirir çünkü liderleri, nasıl motive edeceklerini, değerlendireceklerini ve iş birliği yapacaklarını sürekli olarak yeniden düşünmeye zorlar. Başarılı bir hibrit yaklaşım, dikkatli bir strateji ve planlama gerektirir ancak doğru liderlik ve kaynaklarla, işletmeler büyük bir ROI elde edecek.

Audrey Goodson Kingo

Kariyer Uzmanı ve Kitap Yazarı

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 123. sayısında yayımlanmıştır.