Herkesin yanında olduk

COVID-19 Çin’de başladığında tüm gelişmeleri titizlikle takip ettik. Hızla yayılan salgının kısa sürede başka ülkelere de yayılması, salgının küresel bir sağlık sorunu haline geleceğini öngörerek kriz planlarımız üzerinde çalışmaya başladık ve kısa sürede tamamlanmasını sağladık.

Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü 11 Mart tarihinde aksiyon planlarımızı ivedilikle devreye aldık. Dünya Sağlık Örgütü ve T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan tüm öneri ve yönergeleri takip ederek üretime devam ettik. Çalışan sağlığı ve güvenliğini merkeze alarak, müşterilerimizin talep ve beklentilerine cevap vermeye, onların hayatını kolaylaştırmaya odaklandık.

Türkiye’nin perakende sektörüne yön veren önemli aktörlerinden biri olarak bizler de e-ticaret yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Esnek yapımız sayesinde hızla koşullara uygun hareket etme kabiliyetine sahibiz. COVID-19 kapsamında hayata geçirdiğimiz en önemli uygulama “24 saatte teslim” oldu.

Daha önce yaşadığımız hiçbir tecrübeye benzemeyen bu zorlu süreç, zaten uzun zamandır mesai harcadığımız dijitalleşme sürecine hız kazandırdı. Zorunlu haller dışında evlerden çıkılmadığı, insanların evde kalarak ev işleriyle ve mutfakta daha fazla zaman geçirdiği, aynı zamanda evdeki eksikleri daha net görebildiği bu süreçte, tüketicinin ihtiyaçlarını gidermek için yeni müşteri hizmetleri uygulamaları ve ek kampanyaları devreye aldık. Tüketici bu dönemde birçok ihtiyacını dijital uygulamalar ve online yöntemlerle giderdi. Son dönemde büyüme trendini sürdüren E-ticaret sektörü bu süreçte bu büyümeyi daha da hızlandırdı.

Türkiye’nin perakende sektörüne yön veren önemli aktörlerinden biri olarak bizler de E-ticaret yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Esnek yapımız sayesinde hızla koşullara uygun hareket etme kabiliyetine sahibiz. COVID-19 kapsamında hayata geçirdiğimiz en önemli uygulama “24 saatte teslim” oldu. Vestel.com.tr üzerinden alınan tüm ürünleri, Türkiye’nin her yerine 24 saatte teslim ederek bu dönemde bize ve ürünlerimize ihtiyaç duyan herkesin yanında olduk. Hem müşterilerimizin ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde giderdiğimiz hem de bayi ağımızın satışlarına katkı sunduğumuz devrim niteliğinde bir uygulamaya imza attık.

Ülke çapında virüse karşı verilen mücadeleye katkı sunmak, salgının yayılmasını önlemek ve gereksiz temasta bulunmamak amacıyla müşterilerimize yönelik bir uygulama daha geliştirdik: ‘Çözümü Var’ adlı web sitemiz. cozumuvar.vestel.com. tr’de teknik desteğe ihtiyaç duyan müşterilerimize videolu anlatımlarla yardımcı olmaya çalışıyor ve gereksiz temasları engelliyoruz.

Ayrıca müşterilerimizin Mart – Mayıs aylarında garantisi biten ürünlerinin garanti sürelerini de 3 ay ücretsiz uzattık. Ve bugünün kahramanları sağlık çalışanlarımızı da unutmadık. COVID-19 ile mücadele bitene kadar doktorlar, hemşireler, eczacılar, hasta bakıcılar, hizmet görevlileri ve sağlık sektöründeki tüm çalışanlar Vestel servis hizmetlerinden 7 gün 24 saat ücretsiz olarak yararlanabiliyor. Sağlık çalışanları, kendilerine özel 0850 393 56 66 numaralı hattı arayarak, garanti kapsamı dışındaki ürünleri dâhil teknik destek ve servis hizmeti ücretsiz olarak alabilecek. Ayrıca 65 yaş üstüne de birçok ayrıcalık, öncelik sağladık. 65 yaş üstü büyüklerimize servise gitmeden önce telefonla ihtiyaçlarını sorduk ve alışveriş yaparak gittik. Servis personelimiz ayrıca 65 yaş üstü kişilerin uzun zamandır görüşemediği çocukları, torunları, yakınlarıyla görüntülü görüşmesini sağladı. Mart ve Nisan aylarında Vestel’den alışveriş yapan 65 yaş ve üzeri büyüklerimize de Sütaş’tan Gıda Paketi hediyemizi gönderdik. Bunlar ve bunlar gibi onlarca uygulamayı çok hızlı bir şekilde hayata geçirebildik. Bu dönemde kampanyalarımızdan birisini de KAÇOD’a (Kanser Çocuğumdan Uzak Dur Derneği) destek için düzenledik. KAÇOD, 0-18 Yaş arası Onkolojik Kanser (tümörlü kanser) tanısı almış, aktif tedavisi devam eden çocukların, maddi, ayni ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile kurulmuş. Bizler de kanser tedavisi gören çocukların Korona gündeminde tedavilerine kesintisiz devam edebilmeleri için hem Vestel olarak KAÇOD’a katkıda bulunduk hem de vestel.com.tr üzerinden gerçekleştirdiğimiz kampanyanın gelirinin bir bölümünü de aynı kapsamda bağışladık.

Bu süreçte Nisan ayı boyunca 80 ekran televizyon hediyeli kampanya düzenledik. Vestel’den buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, derin dondurucu, solo fırın veya ankastre fırından üçünü alan kullanıcılara 80 ekran televizyon hediye ederek düzenlediğimiz “Evde kal” kampanyası da tüketiciden yoğun ilgi gördü.


Duygu Badem Uylukçuoğlu
Vestel Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı

 

Bu yazı, ilk olarak Campaign Türkiye’nin 101. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.