Herkesin ikinci bir şansa ihtiyacı var

Creative Blindness kitabının yazarı Dave Trott, organ bağışının önemini ve bu konuda Kaliforniya’da gerçekleştirilen kampanyanın etkilerini anlatıyor.

Kaliforniya’da ABD’deki tüm eyaletlerden daha fazla araç ve şoför olduğu bir gerçek. Bundan dolayı Kaliforniya’da daha fazla trafik kazası ve daha fazla ölüm gerçekleşiyor. Ve buradaki insanların yüzde 95’i organ bağışının iyi bir şey olduğunu düşünüyor.

Her organ bağışçısı, bağışladığı organları, gözleri ve dokuları ile sekiz kişinin hayatını kurtarabilir ve 75 kişiyi iyileştirebilir. Ancak maalesef sürücülerin sadece %45’i aslında organ bağışçısı olarak sisteme kayıt yaptırdı. Bu demektir ki 114.000 kişi hala organ bekliyor.

Bu konuda neden tutarsızlık var?
Organ bağışçısı olmak için formları doldurmanız ve ehliyetinize pembe bir damga bastırmanız daha sonra ise lisansınızı yenilemek için motorlu taşıtlar departmanına gitmeniz gerekiyor. Uzun kuyruklardan ve oradan bir an evvel çıkmak için huysuzlanan insanlardan dolayı bu sizin için çok hoş olmayan bir deneyim olacak. Bu durumla ilgili Casanova//McCann reklam ajansı ve Donate Life CA kuruluşu bir proje sundu ve bu konuda “sisteme dahil olmayanların yerine, sistemde var olan kullanıcıları nasıl ödüllendirirsiniz” sorusunu sordu.

Bu sorunun cevabı olarak “ikinci şans” adlı bir projeyi ortaya koydular. Kalp şeklinde birbirine bakan iki sayıdan oluşan bir logo tasarladılar. Bu fikir dahilinde Kaliforniya’daki Fullerton, Placentia ve Cal State ve Kanada’daki Calgary isimli polis departmanlarını destekleyici olmaları konusunda ikna ettiler.

Fikir şuydu: Bir sürücü küçük bir ihlal için trafik cezası almak üzereyken, polis memuru ehliyetinde bağışçı damgasını gördüğü zaman o kişiye ceza kesmeyecekti. O kişilere ikinci bir şans verebilirlerdi.

Bu fikrin nasıl işlediğini görmek için bir film çekildi. Filmde polis memurları hız yapanları ve trafik kurallarına uymayanları durdurdu ve o kişilere isimlerini, adreslerini, eyaletlerini, ehliyet numaralarını içeren bilgileri sordu. Ancak bu sefer durum biraz farklıydı. Polisin, sürücüye ilettiği notta para cezası yerine, “bugün ikinci bir şans elde ettiniz” notu yazıyordu.

Notun devamı ise şu şekildeydi: Neden bu şansı elde ettiniz biliyor musunuz?
1- Çünkü organ bağışçısı olarak başka insanlara ikinci bir şans verebilirsiniz.

2- Çünkü Amerikalıların sadece yarısı organ bağışı sistemine kayıtlı ve siz bu istatistiği değiştiriyorsunuz.

3- Çünkü polis departmanı başkaları için bir şeyler yaptığınız için size teşekkür etmek istiyor.

4- Çünkü size bir kahraman olmanın ne kadar kolay olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Film, sürücülerin yüzlerindeki muazzam rahatlamayı gösteriyor. Polis memuru sisteme kayıtlı sürücülere teşekkür ediyor ve herkesi bağışlarından dolayı ne kadar takdir ettiklerini ifade ediyor. Reklam filminin yayınlanmasından sonra bir ayda 110.000 sürücü sisteme bağışçı olarak kaydoldu. (Bu bir önceki yılın aynı ayına göre 30.773 daha fazla) Sadece sisteme son bir ayda kayıtlı olan bağışçıların 246.184 kişinin hayatını kurtarma potansiyeli bulunuyor. Buradaki önemli olan kısım ise, kayıtlı donör olmayan kişilerin bu konuda suçlanmaması oldu. O kişilere neyi kaçırdıklarını gösterdiler.

Artık bölgede organ nakli yükselişte, yaşayamayacak insanlar yaşayacak. Ve polisler toplumla daha olumlu etkileşim kurmuş olmanın tadını çıkaracak.

Gerçek yaratıcılık herkesi böyle etkiler…

Dave Trott
Creative Blindness kitabının yazarı

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 95. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.