artwork

Her temas noktasında sürdürülebilirlik

7 ay önce

42

Festivale gelmeyi başarmış olsanız da olmasanız da, resmi Cannes Lions Wrap-Up Report en önemli temaları ve anları yakalıyor; sürdürülebilirlik, en çok bahsedilenlerden biri oldu.

Sürdürülebilir düşünme şekli artık marka ve ajans modeline tam olarak entegre edilmeli; ek bir iş gibi görüldüğü zamanları geçtik. Sürdürülebilirlik, bu yılki Cannes Lions’ın temel temalarından biriydi ve topluca tartışılmadı. Bunun yerine festival konuşmalarının ve Lion kazanan yaratıcı çalışmaların birçoğunda vardı, sektör ve disiplin fark etmeksizin.

Creative Business Transformation Lions’da Grand Prix kazananı, işletmeleri ileriye taşıyan yaratıcılığı onurlandıran ödül. ‘Piñatex’by L&C New York, start-up Ananas Anam ile Dole Sunshine Company’yi bir araya getirdi.

MRM Global Yaratıcı Başkanı ve Jüri Başkanı Ronald Ng: “Dole, atıkları bir iş sorunu olarak tanımladı, çözmeye yardımcı olacak bir ortak buldu ve operasyonlarını teklifi iyileştirmek için dönüştürdü. İşleri bir adım daha ileri götürerek Dole, Ananas Anam ve çiftçiler için yeni gelir yaratmak adına onu sürdürmek ve ticarileştirmek için daha fazla ortak buldular.” dedi.

Festival sahnelerinde konuşmacılar, yaratıcılığı olumlu bir değişim için hayati bir itici güç olarak gösterdi; insanlar ve gezegen için sürdürülebilir çözümler yaratmaya yardımcı olurken, aynı zamanda iş büyümesini de destekledi. Sürdürülebilirlik, Cannes Lions Resmi Wrap-up Report’ta araştırılan altı temadan biridir.

Global endüstri esas aksiyonu alıyor

Markalar ve işletmeler sürdürülebilirlik gündemini yönlendirmek için taahhütlere ve iş birliklerine öncelik verdiğinden, çevresel etkisini azaltmak için harekete geçen endüstri, festivalde baş rol oynadı.

İnovasyondan gelen sürdürülebilir çözümler

Markalar, sürdürülebilir girişimleri daha yaratıcı, otantik ve etkili hale getirmek için yaratıcılığa yöneliyor. Sürdürülebilirlik odaklı yaratıcılık; iş dönüşümü, yenilik ve esneklik getirdiği için bu yıl Lion kazanan çalışmalar etikliğini kanıtladı.

Markalar, bir ürünün yaşam döngüsünün her aşamasını yeniden düşünmek için yaratıcılığı kullanıyor ve kirliliğe sebep olan kıyafetler, ayrışabilir ambalaj ve yeni malzemeler oluşturmak için yeniden tasarlanan atıklar gibi yenilikleri tetikliyor.

İklim değişikliğinin Kuzey Queensland’deki tüm toplulukları sigortalanamaz kılmasıyla Suncorp, afet finansmanının % 97’sinin onarma ve yeniden inşa etmek için harcandığını, sadece %3’ünün önleme için harcandığını vurguladı.

Wunderman Thompson CTO’su ve Innovation Lions Jüri Başkanı Cleve Gibbon: “Avustralya’da her yıl birçok ev yok edildi ve acımasız hava olayları nedeniyle toplulukları yeniden inşa etmek için milyarlar harcanıyor. One House daha önce hiç yapılmayan bir şeye ulaşmak için yola çıktı; tropikal siklonlara, sellere ve yangınlara karşı evleri korumak için esnek konut malzemelerine erişimi demokratikleştiriyor.

Bu konut çözümü, ticari olarak uygulanabilir bir dönüştürücü ürün sunmak için Avustralya hükümeti tarafından desteklenen yaratıcı bir marka/ajans ortaklığı aracılığıyla hayata geçirildi. Bir jüri olarak fikrin cesurluğu, uygulamanın yaratıcı cesaretinden başımız döndü.” dedi.

Eylemi tetiklemek için dayanıklılık ve ölçek

Jüri üyelerinin kökleşmiş bir eyleme bağlılık görmeye istekli oldukları birçok Lion kazanan çalışma örneğinde dayanıklılık ve ölçek belirgindi. ‘Budweiser Energy Collective’, Budweiser için AB Inbev New York’un 2025 yılına kadar %100 yenilenebilir enerji kullanılarak demleme konusunda kararlı bir girişimdi. Creative Business Transformation Lions’da gümüş kazandı ve hem uzun vadeli iş büyümesini artırmanın hem de sürdürülebilirlik gündemine öncelik vermenin mümkün olduğunu gösterdi.

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, dünyanın dört bir yanındaki insanların karşılaştığı, yoksulluk ve eşitsizlikten iklim değişikliği etkilerine kadar büyük küresel zorlukları ele almak için tasarlanmış bir plandır.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SDG) Lions jürisi Johan Pihl markalara şunu önerdi: “Neden olduğunuz sorunlara bakın ve bunları düzeltin. Sadece bir proje gözüyle bakmayın, iş modelinizin bir parçası olarak ekosisteminize entegre edin.”

Kaynak: Campaign UK

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin Sürdürülebilirlik Özel sayısında yayımlanmıştır.