artwork

Her şeyin bir anlamı olmalı

2 yıl önce

0

Pandemiyle birlikte tüm yaşantımızın değiştiği, “yeni normal”lerin hayatımıza girdiği bir dönemi yaşadık. Salgın, insanın tüm yaşam anlayışını, alışkanlıklarını değiştirirken insanın iletişim anlayışını, yöntemlerini ve mecralarını da dönüştürdü. Bu dönüşüm hepimiz için bir anlamda bir keşif yolculuğuydu. Bu yolculukta, aslında her zaman önemli olan ama önemi zaman zaman unutulan fayda yaratma kavramının yükselişine, kendisini tüm marka ve iletişim ekosistemine hatırlatmasına tanık olduk.

Tüm hedef kitleler yine ayrım gözetmeksizin tüm markalara “Benim için ürün ve hizmetlerinin dışında nasıl bir anlam yaratıyorsun? Hangi değeri sunuyorsun ?” sorusunu yöneltmeye başladı. Tüketicinin “En iyi, en güzel, en işe yarayan olman yetmez. Ne kadar sorumluluk sahibisin ben ona da bakıyorum” mesajını markalara açıkça ilettiği bir dönemin içindeyiz. Dolayısıyla markaların sürdürülebilirliğinde sadece güçlerinin değil adaptasyon yeteneklerinin de etkisi büyük olacak.

Tüketicinin bu beklenti ve ihtiyaçlarına adaptasyon sağlayan markaların yükselişini göreceğiz. İletişimde samimiyeti sağlayabilen, “senin değer verdiklerini ben de önemsiyorum” mesajını verebilen, bunu “kalpten” bir şekilde uygulamaya dökebilen markaların “kalpten” bir karşılık bulacağına inanıyorum. Tabi burada uygulamanın içeriği ve yarattığı katma değerin niteliği de büyük önem taşıyor.

Bununla birlikte içinde bulunduğu toplumun popüler kültürüne, değerlerine, gündemine yakınlaşan markaların hedef kitleleriyle daha sıcak bir temas kurduklarını düşünüyorum. Özellikle global markaların bulundukları ülkelerden marka yüzleri, marka dostları seçmeye özen gösterdiklerini görebiliyoruz. Son olarak teknolojiyle birlikte karşımıza çıkan yeni iletişim mecralarının kullanımında da bir stratejiyle ilerlenmesi büyük önem taşıyor.

Sırf trend olduğu için -biz de burada olalım- yaklaşımının, altı doldurulmadığı sürece hem markalara bir etkisinin olmadığına hem de sürdürülebilir olmadığına inanıyorum. Özetle ürüne, hizmete, markaya bir anlam yüklemeye kalkarken iletişim stratejisi ve yöntemlerinin de anlamlı olması hayati bir önem taşıyor.

Yasemin Berkman

İDA Üyesi

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 123. sayısında yayımlanmıştır.