Her şey mümkün

 Şebnem Çamaş,                                   Geometry Istanbul, COO

Pandemi süreci Geometry için de İstanbul ofisi için de oldukça aktif geçti. Her şeyin yeniden şekillendiği pandemi sürecinde, Geometry’nin WPP Grubu’nun ilk Creative Commerce Agency’si olarak konumlanması, yeni söylemimiz olan “Reimagining Commerce”, Living Commerce çalışma platformumuz ve yeni araçlarımızı tanıtacağımız lansmanımızın bu döneme denk gelmesi büyük tesadüf oldu.

Pandeminin ilk sinyalleri ile mart başında uzaktan çalışma sistemine geçtik. Bu süreçte WPP gibi büyük bir grubun parçası olmanın ne demek olduğunu bir daha hissetmiş olduk. WPP Global’den de gelen “önce çalışan arkadaşlarımız ve onların sağlığı” mesajları ve düzenlemeleri bu anlayışla gerçekleştirmemizi istemeleri, ardından WPP Türkiye yönetiminin tüm WPP çalışanlarının sağlığını önceliklendirerek uzaktan çalışma sürecinde, süreci daha iyi yönetebilmek için verdikleri destekler herkese ayrı bir güç ve birliktelik hissi verdi.

WPP Türkiye yöneticileri olarak sürecin ilk aylarında düzenli olarak buluşarak atacağımız adımlarımızı, tecrübelerimizi ve hatta destek gereken birimler için çalışanlarımızı paylaştık. Yine bu süreçte Geometry Network’ü olarak hem yönetimle hem de tüm çalışanlarla düzenli iletişim halindeydik. Global CEO’muz Beth Ann Kaminkow düzenli aralıklarla tüm çalışanlara mesajları şahsen dijital platformlardan bağlanarak aktardı, herkesin sorularını bire bir yanıtlamaya çalıştı. WPP Global CEO’su Mark Read’in de Türkiye çalışanlarına özel call düzenlemesi de ayrıca motive ediciydi.

Diğer yandan “Creative Commerce Agency” olarak ilk başta tüm çalışanlarımıza yeni anlayışın, yeni çalışma sistemlerinin, yeni araçlarımızın ve yeni platformlarımızın eğitimlerini verdik.

Şirket üst yöneticileri dışında, EMEA’da yer alan her ofisten 3 lead ile “Triumpvirates” ekibi kuruldu. Yapılacak ve anlatılacak çok şey vardı. Triumpvirates’lar kendi ofis çalışanlarına yeni sistem ve Living Commerce Platformu’nun nasıl işlediğini anlatmakla yükümlü kılındılar. Mayıs ve haziran aylarında düzenlediğimiz “Buluşalım” serimizde #geometrylileştirebildiklerimizdenmisiniz sloganı ile, bu 3’lü tüm ajansa sunumlar yaptı. Yeni Core Narrative, yeni Credential, yeni Playbook’umuzun da içinde bulunduğu zengin içerikli internetimizle bu dönemde açıldı.

Pandemi sürecinin hepimizin hayatına farklı şekilde dokunduğunu düşünüyorum. İş hayatı özelinde baktığımızda başta yöneticiler olmak üzere her bir birimdeki çalışan büyük öğretiler çıkardı.

Geometry Global olarak YouTube’da açtığımız kanalımızda Re-imagine Commerce röportajlar serisinde çok farklı isimlerle yeni vizyonumuzu paylaşmaya çalıştık. Haziran ayında Cannes Lions ile aynı hafta Geometry Creative Week düzenledik; 5 günde toplam 15 saatte 30’u aşkın grubun ve sektörün kreatif isimlerini konuk ederek Creative Commerce’teki yaratıcılık anlayışını ikonik işlerle ve vizyonlarla aktardık. Pandemi ile daha da öne çıkan online alışveriş dünyasında Commerce Agency olarak e-commerce ve social commerce çözümlerimizi daha da öne çıkarttık.

Bu süreçte sadece kendimize ve varolan markaların yürüyen işlerine bakmadık, hem iç hem de dış müşterilerimize yönelik webinar’lar düzenledik.

Mart ayında pandemi sürecinde “#evdekal” konulu webinar’ımıza ciddi bir ilgi oldu.

WPP Akıllı Çözümler Platformu’nda Geometry olarak biz de bir seansta yer aldık ve Geometry Istanbul CEO’su Alper Üner’in moderatörlüğünde, İstanbul ofisinden Head of Strategy Bengü Çimendağ ve Head of Digital Commerce and Comm Evren Gülyaşar’ın, Geometry Global’den Chief Innovation Officer Roy Armale ve Geometry Global Executive Creative Director &Creative Technologist Darren Richardson katılımıyla “How We Reimagine Commerce” isimli webinar’ımızı gerçekleştirdik. WPP’nin düzenlediği Akıllı Çözümler Platformu serisi ile hem müşterilerimizle bağımızı sıkı tuttuk hem de onların bu süreci ve sonrasını daha iyi yönetebileceklerine inandığımız webinar’larla onları daha hazır hale getirdik. WPP TV’nin bu dönemde açılması da tüm WPP çalışanları için ayrı bir içerik sağladı.

Geometry EMEA’nın tasarladığı ve 10 ülkede hayata geçirdiği pandemi süreci sonrası tüketicilerin davranış biçimlerini sorgulayan “The Day After” araştırması da bu süreçte hayata geçirdiğimiz çalışmalardan biri oldu. Mayıs ayında yaptığımız araştırmanın sonuçlarını mayıs sonu ve haziran başında müşterilerimize bire bir sunumlarla paylaştık, onların sektörüne özel analizlerle güzel tartışmalar gerçekleştirdik. Bu araştırmanın sonuçlarını da ayrıca medyada yaptığımız röportajlarla daha geniş kitlelere ulaşmasını sağladık. Bu dönemde GroupM’in yine tüketicilerle yaptığı araştırmalar, medya tüketimindeki değişiklikleri hep kendi markalarımızla paylaşabilmemiz herkesi memnun etti.

Pandemi sürecinin hepimizin hayatına farklı şekilde dokunduğunu düşünüyorum. İş hayatı özelinde baktığımızda başta yöneticiler olmak üzere her bir birimdeki çalışan büyük öğretiler çıkardı. Evden çalışılamaz anlayışının kırıldığını gördük.

 

Paşabahçe ve Paşabahçe Mağazaları gibi çok saygın iki büyük markayı pandeminin ilk günlerinde kazanmışken geçiş sürecinin nasıl olacağını düşünüyorduk ancak gördük ki belki normal zamanda olsa bu kadar hızlı olamayacağını düşündüğümüz bir süreç yaşadık. Dijital platformlarda nasıl konkur yönetilir sorgulanırken harika yapılabildiğini ve hatta bir çok yeni markayı da bu dönemde portföyümüze katabildiğimizi gördük. Kısacası aslında her şeyin mümkün olabildiğini gördük.

 

Şebnem Çamaş,

Geometry Istanbul, COO

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 102. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.