Her koşulda yanınızdayız

İlk önlemimiz, maskeler araba parasına satılmaya başlamadan önce onlarca N95 maskesi almak oldu. Pandemi boyunca kullandık, maske bulma zorluğu çekmedik. Daha mart başında tüm ekip üyelerinin evlerinde bilgisayarlar kurulmuş ve çalışmalar başlamıştı. 3 ayı aşkın süre bir araya gelmedik. Prodüksiyonlar dahil tüm işleri uzaktan yaptık. Evden çıkmama konusunda sık sık konuşup birbirimizi motive ettik.

Kağan Küçük,                                            Judo, Ajans Kurucusu

Günlük iş akışımızda değişen tek şey yüz yüze toplantıların yerini, zoom toplantılarının alması oldu. Alışma süresinin ardından toplantı süreleri git gide kısaldı ama yapılan toplantı sayıları biraz arttı.

Alınması gereken önlemleri, eksiksiz olarak aldık. Sanırım bu yüzden ekibimizden hiç kimse bu süreçte rahatsızlık yaşamadı. Yaşadığımız tek sıkıntı işler yoğun olduğundan ekmek yapmaya vakit bulamamak oldu. Oysa biz de isterdik cevizli ekmek yapmayı. Fark ettik ki mesele sadece salgının kendisi değil. Evine sıkışmış insanların endişe ve stresinin yönetilmesi gerekiyor. Bu gereklilik Pink Floyd şarkısından esinle bir “keep talking” durumu yarattı bizce. Biz daha en başından müşterilerimize “her koşulda yanınızdayız ve evde de olsak aynı performansla çalışıyoruz” dedik ve sözümüzü de sonuna kadar tuttuk. Normalde haftada 2 aradığımız müşterimizi 3 kere aradık. Düzenli olarak rapor verdik. Yapılabilecekler konusunda bilgilendirdik. Müşterilerimizle ilişkiler konusunda hiçbir sorun yaşamadık.

Engelleri ortadan kaldırmak için bir şey yapmamıza gerek kalmadı. Zaten görüldü ki ortada engel filan yok. Teknoloji böyle bir durumda hayatı devam ettirmeyi çok büyük oranda mümkün kılmış.

Markalarımızın tüketiciyle ilişkisini de bu anlayışla yönetmeye çalıştık. Bazı markalarımız hiçbir sorun yaşamadan, salgında çok önemli rol oynadı. Herkes üstüne düşeni eksiksiz yaptı.

Engelleri ortadan kaldırmak için bir şey yapmamıza gerek kalmadı. Zaten görüldü ki ortada engel filan yok. Teknoloji böyle bir durumda hayatı devam ettirmeyi çok büyük oranda mümkün kılmış. Biz de elimizden geldiğince teknolojiden yararlandık. Artık hepimiz işleri uzaktan yürütebildiğimizi iyi biliyoruz. Bu normalimizi de değiştirmeye aday bir durum ortaya çıkardı. Biz hala ajansa tam kadro gitmiyoruz. Özellikle toplu taşıma kullanan arkadaşlarımıza gelmeyin diyoruz. Gelenler de zorunluluktan değil, canları sıkıldığı için geliyor.

Başta iletişimi üstlendiğimiz markaların tüm kampanyaları tamamen durduruldu. Biz tüm müşterilerimize iletişime devam etmeleri konusunda tavsiye verdik. Tüketicinin bu dönemde yalnız hissetmemesi gerektiğini anlattık. Yaptığımız işlerde de; birlik beraberlik, görev bilinci, çalışmaya üretmeye devam temalarını pozitif bir dil kullanarak işledik.

Pandemiyle beraber yaratıcılık farklılaşmadı. Tersine yaratıcılık sayesinde pandemi farklılaştı. Gördük ki insanlar can sıkıntısını engellemek için oldukça yaratıcı yollar buldu. Sosyal medya sayesinde de bunları paylaştı ve etkileşim aldı. Yaratıcılığı “sorunlara incelikli çözümler üretmek olarak” kabul edersek, bu sorunlu dönem markalar ve ajanslar için de yepyeni fırsatlar yarattı diyebiliriz. Fakat bizler bunu ne kadar değerlendirebildik o apayrı bir tartışma konusu.

 

Kağan Küçük,

Judo, Ajans Kurucusu

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 102. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.