artwork

“Hep Daha İyisini Hedefleriz”

2 yıl önce

0

İstanbul Dışı sayfalarımızın bu sayıdaki konuğu Çanakkale’den 300 dpi Dijital Reklam Ajansı oldu.  Çanakkale’de faaliyet gösteren dijital reklam ajansına dair mesaj ettiklerimizi ajansın kurucu ortağı Kübra Karahan’dan Dinledik.

Kendilerini genç ve yenilikçi bir iletişim ajansı olarak tanımlayan 300 dpi Dijital Reklam Ajansı, dijital pazarlama, grafik tasarım, web tasarım ve yazılım, prodüksiyon gibi hizmetlerin yanında müşterilerine aynı zamanda açık hava reklamcılığı hizmeti de vermekte.

Burak Becan: Ajansınızı yaratıcı endüstride nasıl konumlandırıyorsunuz?

Kübra Karahan: Kaliteden değil zamandan ve paradan tasarruf edin mottosu ile yola çıktık. İki kelime ile aslında sorunuzu cevaplayabilirim: Dünya Dijitalleşiyor! Geleneksel reklam ajansları ya da pazarlama stratejileri hiç olmadığı kadar hızlı bir şekilde tükeniyor. Yeni teknolojiler çok daha hızlı hayatımıza giriyor ve buna karşın yeni nesil de dahil olmak üzere hepimiz buna bir an önce adapte olmaya çalışıyoruz, nitekim işletmeler de aynı bu şekilde hareket etmekte. Kullanıcı gibi düşünmekte ve onlara en hızlı ve etkili bir şekilde erişebilmenin bin bir yolunu aramakta, bu bağlamda biz bu sektörün sahip olduğu hizmet sağlayıcıların dahi mevcut konjonktürde bile yetersiz olabileceği kanaatindeyiz, bu yüzden her zaman gelişmeyi ve geliştirmeyi kendimize bir yaşam stili olarak belirledik diyebiliriz. Bu şekilde de en basitinden internet var olduğu sürece her daim güçlenerek yol alacağımızı düşünüyorum. 

Burak Becan: Ne gibi hizmetler veriyorsunuz? 

Kübra Karahan: Dijital pazarlama için ihtiyaç duyulan ilk hizmetler genel itibari ile grafik tasarım, web tasarım ve yazılım, prodüksiyon gibi hizmetler olduğu için biz de tamamen bu hizmetlere odaklandık. Bununla birlikte aynı zamanda açık hava reklamcılığı da yapmaktayız.

Burak Becan: Ajansınız Çanakkale’de yer alıyor. Çanakkale’deki bir ajansın İstanbul’a göre avantajları ve dezavantajları neler?

Kübra Karahan: İstanbula nispeten Çanakkale küçük ve kendi içerisinde dönen bir şehir ama aynı zamanda yüksek potansiyele de sahip. Bu sebepler küçük yer olmasının verdiği rekabet avantajı her ne kadar olsa da esasen müşteri portföyü bakımından bazı dezavantajları da var. Ancak bu demek değildir ki sadece Çanakkale içerisinde hizmet veriyoruz, sonuç itibari ile internet ortamında dönen dijital pazarlama hizmetleri vermekteyiz ki halihazırda ülke genelinde ve hatta yurt dışında dahil birçok bağlamda hizmet verdiğimiz müşterilerimiz bulunmakta.

Burak Becan: Diğer ajanslarla rekabet edebilecek insan kaynağına ve sektörel dinamizme sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Kübra Karahan: Elbette. Sonuçta buna inanmasak ve bunu karşılayabilecek kapasiteye sahip olmasak konuştuğumuz, görüştüğümüz ve hizmet verdiğimiz her müşteri bize referans olacağına kötü prestijin ve imajın birer imzası olacaktır. Bu sebepler ekibimizde çok kişiye yer vermek yerine yetkin çalışma arkadaşlarına sahip olmak bizim için çok daha önemli. 

Burak Becan: Ajans olarak çalışan bulmakta zorlanıyor musunuz, yeni iş arkadaşları alırken kriterleriniz neler? 

Kübra Karahan: Bu soru birçok farklı anlamda ele alınabilir ancak ben halihazırda ilk çağrıştırdığı cevabı sizinle paylaşmak istiyorum. Halihazırda dijital medyanın geldiği nokta çok gelişmiş ve ucu bucağı olmayan bir mecra hem yeni olması hem de her geçen gün gelişen bir sektör olması esasen bu konu hakkında yetkin insanların da azlığını bizlere göstermektedir. Bunun yanı sıra halâ üniversitelerin geleneksel reklamcılık bölümlerine karşı dijital reklamcılık gibi kapsamlı bölümleri tatmin edici ölçüde gelişme göstermemekte dolayısıyla bazı konularda yetkin çalışma arkadaşları bulmak biraz zorlaşabiliyor ancak biz diğer geleneksel işletme modelindeki firmalar gibi en az XX yıl tecrübeli eleman aramak yerine bazen de yetiştirmek ve daha iyi işlere imza atmak üzerine çalışa arkadaşları aramaya çalışıyoruz. Bu sayede kriterlerimizde de aslında yeniliğe ve gelişmeye açık, kendini geliştirebilen kişilerle çalışmak en önemli kriterlerimiz arasında başlıca yerini almaktadır. 

Burak Becan: Bir süredir dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadele ediyoruz. Ajans olarak bu salgın sizi nasıl etkiledi? Bu süreci nasıl yorumluyorsunuz ve bu sizi nasıl etkileyecek? -Bundan sonrası için hedefleriniz neler?  

Kübra Karahan: Bu süreç kuşkusuz her sektörü etkiledi bu çoğunlukla olumsuz olsa da aslında bizim gibi işine önem veren ve her krizi fırsata ve gelişime çevirmeye çalışan yerler için de farklı bir bakış açısı oldu. Bu süreç zarfında insanlar dijital medyayı çok daha iyi bir şekilde irdeleyip anladı. Bununla birlikte aynı zamanda daha fazla vakit geçirmesi gibi önemli parametreler ile istatistik sonuçlarına erişebildik bu da bizim için birçok anlamda veriyi temsil ediyor. Sayılar bizlere yalan söylemez çünkü onların dili evrenseldir, örneğin bu süreçte emekli Ayşe teyze bile Google üzerinden bir şeyler arattı ve ihtiyacı olan hizmete kolayca erişti bu her yerde sabit bir veridir. Mühim olan bu verileri doğru yorumlayabilmek ve buna göre ölçeklenebilmek. Nitekim biz de bunu yapmaya çalıştık.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 127. sayısında yayımlandı.