Hedefimiz mutluluğu artırmak

Günümüzde varlık sebeplerini müşterileri ve tüketicileri için yarattıkları faydanın ötesine taşıyarak, toplum ve dünya adına somut faydalar üretebilen kurum ve markaların çok daha değerli bir konuma ulaştığını biliyoruz.

Özellikle pandemi süreciyle hızlı bir değişime uğrayan yaşam koşulları, bireylerin beklenti ve farkındalıklarının daha da gelişmesine, duyarlılıklarının artmasına fırsat verdi. Bununla birlikte dünyanın daha iyi bir hale gelmesinde markalara da önemli bir rol atfedilmeye başladı. Tüketiciler artık, markalardan, toplumsal konularda bir iyi niyeti sahiplenmelerini ve çözüm sürecinde kritik bir rol almalarını bekliyor. Bir kurum veya markanın hangi değerler üzerinde yükseldiğini, bu değerlerin faaliyetlerine nasıl yansıdığını ve temel konularda duruşunun ne olduğunu bilmek, bu duruşu şirketin aksiyonlarında ve yatırımlarında görmek istiyorlar. Böyle bir ortamda şirketlerin sadece kendi ekosistemlerine değil, gezegene ve insanlığa da bir sosyal etki, fayda ve değer üreten bir marka amacı anlayışına sahip olmaları önem taşıyor. 

Eti marka gayesini henüz 60 yıl önce kuruluş aşamasında ortaya koyabilmiş, bunu kurumsal DNA’sına yerleştirmiş, hem ticaretini hem de kültürünü kurumsal gayesi üzerine kurmayı başarmış şanslı şirketlerden biridir. Çünkü kurucumuz merhum Firuz Kanatlı Eti henüz hayal ve düşünce aşamasındayken “İnsanların mutluluğundan daha yüce bir amaç yoktur” sözleri ile marka gayemizi belirlemiştir. Biz de Eti’nin varoluş sebebine büyük bir bağlılıkla 60 yıldır insanların hayatına mutluluk katmak için çalışıyoruz. 

Mutluluğu sadece ürünlerimizin yaşattığı keyif anları ile sınırlı tutmuyor, yıllardır süregelen sosyal sorumluluk projelerimiz ile gelişime ihtiyaç duyulan toplumsal ve çevresel konulara hizmet etmek ve insanlara kendilerini gerçekleştirebilecekleri deneyim fırsatları sunarak mutlu olmalarını sağlamak için çalışıyoruz. Bu bizim hem marka gayemizi hem de sosyal sorumluluğa bakış açımızı tanımlıyor. 

Projelerimizi her yıl yeni açılımlarla derinleştirmek, sağladığımız faydayı ve etkiyi artırmamıza imkan veriyor. Bugün Eti Sarı Bisiklet projemiz, sosyal sorumluluk dünyasında örnek gösterilen bir sivil toplum hareketi haline geldi. 

Sen Gençsin Güç Sensin projemiz ile ne istediğini bilen, hayali için emek veren, mücadeleci, azimli ve hikayesi ile diğer gençlere de cesaret ve ilham verecek gençlerimizi destekliyoruz. 21 yıllık geçmişiyle Türkiye’nin en uzun soluklu sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Eti Çocuk Tiyatromuz ile her kesimden çocuklarımıza fırsat eşitliği içinde tiyatro deneyimi yaşatıyoruz. Pandemi döneminde dijital ortama taşıdığımız oyunlarımızla çocuklarımızın kültürel gelişimlerinin kesintisiz bir şekilde devam etmesine katkı sağlıyoruz. 

Faaliyet gösterdiğimiz alandaki kaynakların verimli kullanımı için öncü ve sürdürülebilir tarım anlayışına sahip olmayı da önemsiyoruz. Bu kapsamda sözleşmeli tarım çalışmalarımızı yürüttüğümüz yüzlerce çiftçimize ekimden hasada kadar teknik destek sağlıyoruz.

Eti markası çatısı altında benzersiz lezzetleriyle hayata mutluluk kattığımız birçok alt markaya sahibiz. Bu noktada marka gayesine verdiğimiz önemi sadece kurumsal markamızla sınırlı tutmuyor, alt markalarımız için de önemsiyoruz. Bunun en net göstergelerinden biri de Eti Burçak markamızın WWF Türkiye iş birliği ile 14 yıldır sürdürdüğü sosyal sorumluluk projesidir. Bu proje çerçevesinde ülkemizin buğdayına, tarımına ve toprağına sahip çıkıyor, çiftçilerimizin verimli tarım uygulamalarını hayata geçirmelerine destek sağlıyoruz. Bir diğer örneği ise Eti Benim’O markamız için verebilirim. “BenimDostumO” sloganı ile hayata geçirdiğimiz proje kapsamında sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği yaparak binlerce sokak hayvanının beslenmesine, barınmasına ve tedavileri için gerekli olan sağlık cihazlarının teminine destek sağlıyoruz.

Bu yıl kutladığımız, bizim için çok önemli ve anlamlı olan 60. kuruluş yıl dönümümüzü, tüm paydaşlarımıza kurumsal gayemizi anlatmak için bir fırsat olarak değerlendiriyoruz. Markalarımız ve sosyal sorumluluk projelerimizle hayata kattığımız mutlulukları, tüm faaliyetlerimizin asıl ve nihai amacımız olan mutluluğu artırma hedefimizle nasıl bağlantılı olduklarını bir iletişim kampanyası ile ortaya koymaya hazırlanıyoruz. 

Önümüzdeki dönemde mevcut projelerimizi daha da geliştirirken gelecek nesillerin mutluluğu için çevre ve doğa kaynaklarının sürekliliğini sağlamaya ve insanların mutluluğuna hizmet edecek toplumsal fayda odaklı yeni projeler hayata geçirmeye devam edeceğiz.

Zeynep Dipçin Akdoğan

Eti Gıda Pazarlama Grup Başkanı

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 114. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.