“Hayatta kalmanın tek yolu, yaratıcılık”

Fikirler ve kavramlar güçlü şeylerdir. Doğumumuzdan itibaren bizleri, yön bulmamız adına beslerler. Karakterimizi ve kimliğimizi şekillendirmeye de onların yardımıyla başlarız.

Ne var ki 2020 geldi ve tüm kavramlar aynı anda yetersiz ve savunmasız göründü. İletişim? Güvenilirlik? Özel? Gelecek nedir? Ofis nedir?

Yaşaması son derece rahatsız edici, ancak daha sonra değerlendirmek için de mükemmel bir dönem. Kaosun; yenilenmeye, yeniden yapılanmaya ve varoluş biçimine yön verdiği bir dönem.

Yaşadıklarımızın çoğu kontrolümüz dışında gibi görünse de, aslında asla daha fazlasına sahip olmamıştık. Sektör olarak geleceğimizi yeniden yazıyoruz. Yeni hikayemiz ise şu bölümleri içermeli: Sosyal ve kültürel değişimin hızı ve muazzam hacmi, daha akıllı ve daha talepkâr tüketicileri ortaya çıkardı. Müşterilerimiz, gerçek zamanlı olarak etkileşimde bulunma yeteneklerini geliştirdiler. Ajanslar olarak bizler de dönüşüm için gereken çeviklik ve hız ile birlikte derin bir strateji sunuyoruz.

Yaratıcılık, hayatta kalmanın tek yolu. Yaratıcılık, dünyadaki sorunları çözme biçimini yönlendiren merkezi

bir güç. Yeteneğimizin en yüksek potansiyelini ortaya çıkarmanın yollarını bulmaya devam etmeliyiz ki, sorunların karşısına en iyi çözümlerle çıkabilelim.

Reklamcılık ve aktivizm… Burada ahlaki ve ticari bir zorunluluk var. Yüzyıllardır bir güç dengesizliği var. Tüketicilerle anlamlı bir şekilde etkileşim kuran, net ve takdire değer bir amacı olan ve doğru olanı yapan markalar hem geleceğin hem de şimdinin kazananları olacak.

“Reklam ajansları 2021’de yeniden başlama fırsatına sahip. Şimdi yeni modelleri, farklı çalışma yöntemlerini keşfetme zamanı. Ancak çalışanlarınızla ilgilenmeyi unutmayın; ajanslar onlar olmadan bir hiçtir.”

Kafa dinlemek için kendinize boşluk yaratın (hatta daha fazlasını yapın). Ucuz mağazalardan alışveriş yapmak, egzersiz yapmak ve evcil hayvanlarla ilgilenmek bizi mutlu etmeye yardımcı olur. Ancak asıl kazanç, kaçmak istemeyeceğiniz bir hayat yaratmak. Dış etkenlerin, çalışma hayatımızın içine nasıl girebildiğini bu süreçte hepimiz deneyimledik. Çalışmak, bu etkenleri şiddetlendirebilir veya hafifletebilir; fakat onları asla ortadan kaldıramaz. İnsanlara iş dışında sevdikleri şeylerle ilgilenmeleri için zaman vermeye çalışan ajanslar, onların işe daha mutlu döndüğünü görecektir.

Yaratıcılık, sahip olunması gereken müthiş bir araç. Gelecekte, bir sonraki bölümü, yeni hikayemizi yazmayı dört gözle bekliyorum.

 

Sheryl Marjoram

CEO, McCann Londra

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 108. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.