artwork

Hayatım Reklam: Volkan Özyavuz

6 ay önce

0

Bu sayımızda, Cheil Türkiye Creative Group Head’i Volkan Özyavuz, “Hayatım Reklam” köşemizin konuğu oldu.

Volkan Özyavuz

Reklamcı olma sebebim:

Hikaye anlatmak istiyordum. Ortaokulda sınıfta yapacağım şakayı yolda kafamda tekrar ederdim. Bu durum kariyer seçimimi de etkiledi sanırım. Son anda ekonomi okumak yerine reklamcılığı tercih ettim. Ekonomi alanında ise şimdilerde herkes gibi halka arzlara katılarak faaliyet gösteriyorum.

İçinde bulunmaktan gurur duyduğum kampanyalar:

NIVEA’nın Türkiye’de büyük bir aradan sonra yaptığı ilk yerli kampanya: Pelin Karahan x NIVEA Aqua Sensation. Uzun sunum, onay süreçleri ve düzenlemelerin ışığında hayata geçti. Sonrasında başka ülkeler tarafından uyarlanarak yayın hayatını sürdürdü. Total Enerjisi hiç bitmeyen babalar, Vatan Lenovo bilgisayar kampanyası ve Bellona’nın her seferinde yeni görsel dünyalar keşfettiren kampanyalarını da örnek gösterebilirim.

Başkası tarafından yaratılmış favori kampanyam:

Responsibly, the Beer/Ubrew. Lokal bir bira markasının sadece isim değişikliği ile diğer büyük bira markalarına kendi reklamını yaptırması. Matematik olarak Volvo, Super Bowl Hack işiyle benzer.

Kariyerimdeki en iyi an:

Fikir toplantısında ortamdaki en yetkili kişi, diğer arkadaşlara beni örnek göstermişti. Son 6 aydaki gelişmemi, öncesinde toplantıda dinlemeye dayanamadığı fikirlerimi nasıl kibarca reddettiğini ama üstüne koyarak devam ettiğimi anlatmıştı. Ben de sadece “eyvallah abi” diyebilmiştim. Bir an sadece kendi kendime debeleniyorum gibi gelmişti. O seviyede birinin bunu fark etmesi iyi gelmişti.

İş hayatımdaki en utandırıcı anım:

En utandırıcı değil ama en ne yapacağımı bilemediğim bir anım var. Büyük ajanslardan birinde iş görüşmem vardı. İşim var deyip, erken çıkıp görüşmeye gittim. Ajansın olduğu sokakta yürürken köşeyi döndüm ve o dönemki Kreatif Direktörümü görüşmeye gittiğim ajansın önünde gördüm. Kendisi sabahtan hastayım deyip ajansa gelmemişti. Görüşme saati gelince mecbur binaya doğru ilerledim. Direktörüm beni gördü. İçimden “Sen de mi kaçtın Mahmut Hoca?” demek geldi ama sadece selamlaştık. Sonra müstakbel çalışma arkadaşlarımızın yanından uzaklaşıp “Ne sen beni gördün, ne ben seni” anlaşması yapıp yollarımıza gittik.

Bu sektörde birlikte çalışmaktan en mutluluk duyduğum insan:

Soruya politik olmadan, direkt cevap vereyim. Nasıl olsa bir sonraki soruda başka isimlerden de bahsedeceğim. Reklamcılığa bakışı, çalışma tarzı, yöneticilik şekliyle çalışmaktan en mutluluk duyduğum ve örnek aldığım kişi Öykü Berberoğlu.

Kariyerimde büyük etkiye sahip olan kişiler:

Kariyerimin her döneminde, farklı ekollerle çalışma fırsatı yakaladım. Rafineri’de kariyerimin başlangıç döneminde bana büyük markaları emanet edip, sorumluluk almama olanak veren Gökhan Özdemir ve Gizem Şengüler’e, fikirlerimi kafa göz yara yara kağıda dökerken bana sabırla crafting öğreten Ufuk Uslu’ya, kusursuz bir sunumun püf noktalarını anlatan Ateş Çavdar’a ve reklamcılığın business tarafını gösteren Cheil’daki herkese teşekkür ederim.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 135. sayısında yayımlandı.