Hayatım Reklam: Ozan Özbey

Hayatım Reklam… sayfasının bu ayki konuğu Alametifarika Kreatif Direktörü Ozan Özbey oldu.

Reklamcı olma sebebim:

Büyük büyük laflar ederim ama yalan olur. Lisede sınıf arkadaşım olan Kerem Çar’ın baskısı sonucu son tercihime reklamcılık yazdım, orası tuttu. Okulda bu işi ne kadar sevdiğimi anladım. Sektöre girince de yapabildiğimi anladım. Başkasının parasıyla kendi hayallerini gerçekleştirmek, Word sayfasına yazdığınız şeylerle bir markanın kaderini değiştirmek… Bunlar güzel şeyler.

İçinde olmaktan gurur duyduğum kampanyalar:

Bugüne kadar yaptığım bütün işlerle gurur duydum. Çok sevilenlerle başarılı oldukları için, az sevilenlerle bize daha iyisini yapmak için ders verdikleri için… Politik gibi gözüken bu cevabımın samimiyetine inanınız.

Başkası tarafından yaratılmış favori kampanyam:

“Happiness is a cigar called Hamlet”. Yıllarca sürmüş, her seferinde güldürmüş aman biz sıkıldık başka bir şey mi yapsak artık dedirtmemiş bir kampanya. Daha ne olsun?

Kariyerimdeki en iyi an:

Alametifarika’ya girdiğim andır.

İş hayatımdaki en utandırıcı anım:

Bir sunumda çok iyi olduğuna inandığımız bir fikir vardı. Heyecanla anlattık. Müşterimiz ama bu yapılmıştı diye birebir aynı filmi gösterdi. Hepimiz atlamışız. Fikre aşık olunca, aşık olduğunuz kadının size eşsiz gelmesi gibi bir an yaşamışız. Utanç verici bir tecrübe olmuştu.

Bir kampanyada beraber çalıştığım en iyi ünlü:

Hepsi çok değerli isimlerdi. Ama rahmetli Zeki Alasya’nın saatlerce süren sette, o yaşına rağmen gösterdiği profesyonelliği unutamam.

Bu sektörde birlikte çalışmaktan en mutluluk duyduğum insan:

Emrah Karpuzcu’dur. Abi kardeş gibi çalıştık. Başka türlü olmazdı zaten.

Kariyerimde en büyük etkiye sahip olan kişi:

Burada iki isim sayacağım: İlki Derya Tambay. Beni daha öğrenciyken işe alıp çok şey öğretmiştir. İkincisi Serdar Erener. Serdar Abi bu mesleği öğrenebileceğiniz bana göre en usta isimdir. Bizim şimdi gitmeye çalıştığımız yolları 40 defa gidip gelmiş. Tecrübesiyle her gün bizi besler, öğretir. Şunu okudunuz mu, bunu gördünüz mü durumu her gün aralıksız yaşanır. Mesleğin doğrularını bıkmadan usanmadan öğretmeye çalışır.

 

Bu yazı, Campaign Türkiye’nin Mart 2016 sayısında yer almıştır.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.