artwork

Hayatım Reklam: Kasım Koç

1 sene önce

0

Bu sayımızda, YW İstanbul Creative Group Head’i Kasım Koç, “Hayatım Reklam” köşemizin konuğu oldu.

Kasım Koç                                                          Creative Group Head, YW İstanbul

-Reklamcı olma sebebim:

Hayali öğretmen olmak olan idealist biriydim. Farklı şehirlerde insan hikayeleri dinlemek, o hikayeleri şekillendirmeyi düşlerdim. Hayat şartları ve çözülemeyen sınav soruları sonucu reklamcılık okudum. Sonrasında fark ettim ki aslında reklamcı dediğimiz de bir nevi hayat hikayelerinin parçası oluyor. Topluma bir şeyler de anlatabileceğiniz bazı fikirleriniz için markaların gücünü kullanabileceğiniz bir sihirli değnek. Reklamcı oldum mu tam olarak bilemem ama ideallerimin bir kısmını reklam aracılığıyla gerçekleştirdiğim için mutluyum.


-İçinde bulunmaktan gurur duyduğum kampanyalar:

Kiğılı Aynı Gün Aynı Dakika, Ruhun Doysun Gıdaya Saygı, ING Hayallerin Yeter, Philips Kalbinin Sesi, ETİ Popkek Doyana Doymayana, Kanyon Kadının Dışarıda İşi Var, Opet Yola Bak ve Papara Banka Değil Papara kampanyalarını sayabilirim. Ama aklım hala yapamadıklarımda. 


-Başkası tarafından yaratılmış favori kampanyam:

Tek kampanya söylersem diğerlerinin gönlü kalır. Danish Road Safety Council’ın Helmet işi listenin başını çeker. Gerek mizahı gerekse yol güvenliğini bu denli kıvrak bir yolla çözmeleri, her defasında beni kendine hayran bırakır. Budweiser Tagwords, Ram Trucks Farmer, Tramontina The Bible of Barbecue ve Ibanez Collection Anti Corruption Suit işleri de başucu favori işlerdir. 

-Kariyerimdeki en iyi an:

Kiğılı Aynı Gün Aynı Dakika işinin bir anda Türkiyenin gündemine oturmasını ve aldığı güzel tepkileri izlemek. Kısacık bir filmin, arkasında medya bütçesi olmadan milyonlara ulaşması ve Kiğılı’nın ana rakiplerinin bizim işimizi Ortak paydada buluşturan işlere şapka çıkarmak gerekir!” diyerek paylaşmaları ayrı bir gurur kaynağıydı benim için. 

-İş hayatımdaki en utandırıcı anım:

Gergin, stresli ve uykusuz geçen bir kampanya için çalışırken, ajans içerisinde bir çalışma arkadaşıma bağırmamdı. İş iyi olur, kötü olur. Aksilikler yaşanır ancak bir insana bu denli sesimi yükseltmem kendime asla yakıştıramadığım ve hala utandığım bir andır. Tekrardan kendisinden özür dilerim. 

-Bu sektörde birlikte çalışmaktan en mutluluk duyduğum insan:

Üretmekten, üretmek için konuşmaktan, ortaya iyi iş çıkarmak için çalışırken yoruldum” demeyen ve söylediğinin arkasında durmaktan çekinmeyen her bir ekip arkadaşımla çalışmaktan mutlu olmuşumdur. 

-Kariyerimde büyük etkiye sahip olan kişiler:

Hikaye anlatıcılığının ve yaptığın işle insan hayatına dokunmanın gücünü gösteren Öncü Doğu Gürsoy, o idealist tarafımı geliştirmem için cesaretlendirmiştir beni. Kelimeleri doğru ve kıvamında kullanmayı öğreten, ciddi anlarda birden anlattığı komik anılarıyla ortamın havasını değiştiren ve sunum tarzıyla fikri adeta dinleyicisine yaşatan Emrah Karpuzcunun yeri ayrıdır. İyi günde kötü günde hep yanında olduğunu hissettiren, bir ajans sahibinden ziyade abi” tavrıyla yaklaşan ve her zaman gelecek için hayal kuran Serhat Gürcü’nün vizyonunu hep takdir etmişimdir. Fikir üretmek için çekinmeyen, özgün olmak için çabalayan tüm ekip arkadaşlarım ve tabii ki gece gündüz demeden bir fikir anlatacağım dediğimde aynı heyecanla beni dinleyen, fikir veren kardeşim Melek. İyi ki varsınız!

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 121. sayısında yayımlandı.