artwork

Hayatım reklam: Ergin Binyıldız

9 sene önce

0

Ergin Binyıldız – Havas Worldwide İstanbul Kreatif Direktörü

Reklamcı olma sebebim: Mühendislik okudum. Ama daha okulu bitirmeden yanlış bölümde okuduğumu biliyordum. Müzikle, resimle, yazıyla uğraşmıştım o zamana kadar. İçinde yaratıcılık barındıran bir mesleğim olmazsa mutlu olamayacağımı hissetmiştim.

İçinde olmaktan gurur duyduğum kampanyalar: Hmmm, zor soru… Eskiden yeniye geleyim. BP, “Bilen bilir”. Zaman “Biz ne zaman ayrı düştük”. Ford’un Şampiyonlar Ligi jenerikleri, Türkiye Futbol Ligi işleri. Bank Asya “Çok büyük yük”. Sonrasında Allianz “Dünyanın 1001 hali”. Fairy’nin Berna Laçin’li lansmanı. HSBC “Ben hep büyük düşündüm”. Nike’ın Arda Turan’lı ilk kampanyası. Feast’in çiftçilerle olan kampanyası. CHP’nin 2010 genel seçim kampanyası. Yeni ajansımla son zamanlarda yaptığımız işlerin çoğunu (samimiyim) seviyorum. Cillit Bang, ovalayan kadınlar. Durex’in dijital Elveda Elizabet kampanyası. Finish’in son, gözleri kamaşanlar kampanyası. Yeni İstikbal koleksiyon kampanyamız. Ve tabii yolda olan Adriana Lima’lı Veet kampanyamız.

Başkası tarafından yaratılmış favori kampanyam: Buna yanıt veremem. Kendi işime bakıyorum. Başkalarının yaptığını görüp takdir ediyorum, ama favori diyebileceğim bir duygusal bağım olmuyor.

Kariyerimdeki en iyi an: İyi fikir bulduğumuzu düşündüğüm her an. O heyecanın, coşkunun benzeri bir şey yok. Ödül alırken sahneye çıkmak filan, o hissin yanına yaklaşamaz.

İş hayatımdaki en utandırıcı anım: Junior yazarken bana ilk kez emanet ettikleri iş, bir müzik festivaliydi. Bilete yazılan tarih yanlıştı. Gözümden kaçmıştı. Konsere bir gün erken gidenler beni affetsin.

Bir kampanyada beraber çalıştığım en iyi ünlü: Pantene’de Tuba’yla, Berrak Tüzünataç’la, Fairy’de Berna’yla keyifli mesailerimiz oldu. Özge Özberk çok iyi bir profesyonel. Müslüm Gürses bende iz bıraktı. Kemal Kılıçdaroğlu’nu celebrity sayarsak, dört dörtlük bir insandır. Adriana Lima ile çalışmak da gerçekten güzel bir deneyimdi.

Bu sektörde birlikte çalışmaktan en mutluluk duyduğum insan: İlk kreatif direktörüm Mehmet Günsür… Yöneticilik pozisyonuna geçtikten sonra çalıştığım tüm ekiplerim. Çoğuyla aramızda dürüst, güzel bir diyalog oldu. Röportajı okuyan varsa, bu vesileyle onlara buradan selam göndereyim.

Kariyerimde en büyük etkiye sahip olan kişi: Annem. İlk iş görüşmemde parmağı var. Kariyerim boyunca yaşadığım her tökezlemede de akıl hocam oldu. Kendisiyle sahilde bir sabah yürüyüşü gayet fikir açıcı olabiliyor.