artwork

Hayatım Reklam: Emre Gülver

7 ay önce

0

Bu sayımızda, Publicis Groupe Türkiye Creative Group Head’i Emre Gülver, “Hayatım Reklam” köşemizin konuğu oldu.

Emre Gülver

Reklamcı olma sebebim: 

İlkokulda bir kompozisyon yarışmasında beklemediğim şekilde birinci olmuştum. O dönemin en sevdiğim dizisi Ruhsar da tam bu zamanlara tekabül etmekteydi. Dizide Mazhar’ın Generation reklam ajansında çalışması(daha ziyade takılması) “ne güzel iş ya, yapılır”, kompozisyon olayı da “yazsan yazılır” dedirtti ve olaylar gelişti.

İçinde bulunmaktan gurur duyduğum kampanyalar: 

Hayata geçmeyen işlerden daha çok gurur duyuyorum. Onlar müşterilerimizin her konsörnüne cevap vermek zorunda değiller, siyasi konjonktürle pek işleri olmaz, ne alaka dedirten bambaşka bir fikirle birleştirilmeye zorlanmadan, bütçemiz yok tarzı bahanelerden bihaber, incitilmeden, örselenmeden kendi doc’larında usulca sıralarını bekler, açıp baktıkça insanı mutlu ederler. Doc’undan en az hasarla çıkıp hayata geçmeyi başarmış Smartest Radio Ad, Heimlich Chair ve Ebru Originals kampanyalarıyla gurur duysam duyarım.

Başkası tarafından yaratılmış favori kampanyam: 

Çok sevdiğim kampanyaları favorilerim olarak değil de gıcık olduklarım olarak kodluyorum, hatta bu başlıkta bir google doc’ta topluyorum onları. Bir işi çok beğenince kıskanma ve gıcık olma arası bir duygu yaşanıyor çünkü. Bazen yeni bir kampanya çıkıyor bazen de tertemiz çözülmüş bir film durup dururken akla düşüyor, bu yüzden ilk beş de sürekli yer değiştiriyor.

Geçenlerde Allstate’in Mr Mayhem kampanyası geldi mesela aklıma, durup dururken ona bir gıcık oldum. Rejected Ales kampanyasına bir süredir, Heinz’ın Hidden Spots’una her daim, KFC Fry Funeral’a ise güncel olarak gıcık olmaktayım.

Kariyerimdeki en iyi an: 

2013 yılında 4129’da staj yapabilmiş olmak sanırım. Bana göre ajansa prime dönemlerini yaşatan o kadroda çok zeki insanlarla bir arada olabilme şansı yakaladım. Kariyerimi ve karakterimi şekillendiren en önemli adımlardandır. Reklamcılık zehrini de ilk orada kaptım diyebilirim.

İş hayatımdaki en utandırıcı anım: 

Religa röportajlarım.

Bu sektörde birlikte çalışmaktan en mutluluk duyduğum insan: 

Ortada iyi bir fikir varsa en az benim kadar heyecan duyan herkes.

Kariyerimde büyük etkiye sahip olan kişiler:

İşte o isimler: (kronolojik sıraya göre)

İlyas Eralp, Ahmet Terzioğlu, Alperen Altınöz, Deniz Makal, Ercan Akkaya ve Birçim Öztaşkın.

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 134. sayısında yayımlandı.