Harmanlanmış gerçeklikten güvenliğe HP Baskı Teknolojileri

Son yıllarda hem keyifli hem de ilham verici çalışmalara kaynaklık eden 3D baskı teknolojisini HP Türkiye Genel Müdürü Filiz Akdede’den dinledik.

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden HP, 2017 yılından itibaren Samsung yazıcı grubunu bünyesine dahil ederek büyük bir atılım gerçekleştirdi. Şu sıralar 3D baskı teknolojileri alanında adından söz ettiren HP, özellikle “Harmanlanmış Gerçeklik” vizyonuyla ilgi çekiyor. HP’nin yenilikçi baskı çözümlerini, iletişim çalışmalarını ve bu alanda geleceğe dair yaptıkları planları HP Türkiye Genel Müdürü Filiz Akdede’den dinledik.

İnci Vardar 2017 yılında Samsung yazıcı grubu HP ailesine katıldı ve daha yenilikçi baskı çözümleri sunmaya başladınız. Bize bunlardan bahseder misiniz?

Filiz Akdede Yazıcı tarafında, 2017 yılında Samsung yazıcı grubunun HP ailesine katılma süreci ile birlikte Samsung ile hem ürün portföyümüzü genişlettik hem de müşterilerimize ve iş ortaklarımıza benzersiz ve son derece yenilikçi baskı çözümleri sunabilme yeteneğimizi güçlendirmiş olduk.

Samsung ile gerçekleşen bu birleşme ile portföyümüzü genişletmenin yanı sıra, 55 milyar dolar büyüklüğe sahip geleneksel A3 fotokopi makinesi kategorisinin tüm ezberlerini bozmayı hedefleyen, güçlü ve genişleyen A3 çok işlevli yazıcı (MFP) serisini geliştirdik.

İnci Vardar 3D baskı teknolojisi alanında neler yapıyorsunuz ve “Harmanlanmış Gerçeklik” vizyonu nedir?

Filiz Akdede Yazıcıların geleceği düşünüldüğünde en heyecan verici gelişmelerden biri olan 3D baskı teknolojisi ile de yakından ilgileniyoruz. 3D baskı teknolojimiz yeni “Harmanlanmış Gerçeklik” vizyonumuza dayanıyor. Bu vizyonun bir parçası olan “HP MultiJet Fusion” teknolojisi, 3D baskı teknolojisini ticari alana taşıyarak devrimsel nitelikte yenilikler sunuyor. Yenilikçi 3D baskı çözümleriyle 12 trilyon dolarlık küresel sanayi sektörünü değiştirmeye ve dönüştürmeye yardımcı olan HP, bu dördüncü sanayi devrimine de öncülük ediyor.

Ürün ve hizmet portföyümüzü müşterilerimize daha fazla katma değer sunacak şekilde sürdürülebilirlik özelliklerini ve avantajlarını dikkate alarak geliştiriyoruz. Operasyonlarımızda enerji verimliliğine, atık seviyesinin düşük olmasına ve ürünlerin geri dönüştürülebilir olmasına önem veriyoruz. Geniş kapsamlı çevre stratejimizin en çok yansıdığı bölümlerimizden biri de baskı sistemleri. Seri üretim arz ve talebi karşılamada yetersiz kalıyor, çevreye zarar veren atıklara neden oluyor ve ürünlerin nakliyesini gerektiriyor. 3D baskı, ön üretimde alet kullanımını azaltarak, seri üretimde gereken altgrup sayısını düşürerek ve üretimi son kullanıcılara yaklaştırarak nakliye işlemlerinden önemli ölçüde tasarruf edilmesini sağlıyor ve emisyonları azaltıyor. 3D baskı, üretimi merkezileştirdiği ve ürünlerin nakliye gerekliliğini azalttığı için, karbon emisyonlarının 2025’e kadar 130,5 milyon ton azalarak 525,5 milyon tona düşebileceği öngörülüyor. Ayrıca üretim emisyon yoğunluklarında da yüzde 5’lik bir düşüşe de yol açabileceği tahmin ediliyor.

İnci Vardar HP MultiJet Fusion kullanıcılara ne tip yenilikler ve kullanım olanakları sunuyor?

Filiz Akdede 3D yazıcıların ticarileşmesi ve bireysel kullanıma açılması için hız, kalite ve maliyet unsurlarını çözen bu teknoloji sayesinde mevcut en hızlı 3D baskı teknolojisinden 10 kat daha hızlı baskı, daha düşük maliyetle alınabiliyor.

3D baskılı üretim uygulamalarına talep artıyor ve HP’nin Multi Jet Fusion teknolojisi sayesinde, endüstriyel sınıf parçaları müşterilerimize hızlı ve uygun maliyetlerle sunulabiliyor.

BMW Group, Jabil, Johnson & Johnson ve Nike gibi küresel endüstri liderleri, üretim süreçlerini tamamen dijital bir gelecek için dönüştürmek adına HP’nin 3D baskı çözümlerini benimsemeye devam ediyor. Avrupa merkezli müşteriler, yenilikçiliği artırmak, pazarlama süresini hızlandırmak ve maliyetleri azaltmak için Multi Jet Fusion’ı tercih ediyor ve dijitalleşen küresel ekonomide daha etkili rekabet etme fırsatı yakalıyor. Ayrıca, tasarım ve prototipleri bir haftadan kısa sürede üretime dönüştüren 3D baskı teknolojimizi kullanan müşterilerimizin AR-GE çalışmalarını da hızlandırmasına yardımcı oluyoruz.

3D baskının başta otomotiv ve savunma sanayine katkı yapacağına inanıyoruz. 3D baskı teknolojisi aynı zamanda dünyada ayakkabı sanayinden, mücevherata pek çok alanda yaratıcı üretime imkân sağlayacak ve gelecekte üretim teknolojilerini dönüştürecek.

İnci Vardar Baskı teknolojilerinizle ilgili nasıl iletişim çalışmaları yapıyorsunuz? Kullanıcılarla iletişim için daha çok hangi kanalları kullanıyorsunuz?

Filiz Akdede Geçtiğimiz mayıs ayında İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleşen HP İnovasyon Zirvesi’nde HP Jet Fusion 3D baskı çözümlerini tanıttık.

Aynı zamanda HP Jet Fusion 3D baskı cihazlarını Kasım 2017’de Türkiye’ye getirdik ve pek çok iş ortağımızın denemesini sağladık.

Yapımız ve kültürümüz gereği hem teknolojik altyapımızı, ürün segmentimizi hem de çalışma şekillerimizi sürekli güncelliyoruz. Bu yıl da yeni ürün, çözüm ve kampanyalarla tüketicilere ulaşmayı sürdüreceğiz.

İnci Vardar Gelecekte baskı teknolojilerinde ne gibi gelişmeler göreceğiz?

Filiz Akdede Dünyada ve Türkiye’de hızlı bir dönüşüm yaşanıyor. Bu baş döndürücü değişime bir örnek olarak 3D baskı teknolojisinin sanayi ve imalat sektörleri üzerinde yarattığı etkiyi gösterebiliriz. 3D baskı teknolojisi, geleneksel üretim modellerini ve iş akışlarını değiştiriyor, zamanlama odaklı tedarik zincirlerinin yerine, yerinde ve talep üzerine üretimi getiriyor. Bu yeni üretim anlayışının tüm sektörleri etkisi altına alacağını düşünüyoruz. Buna ek olarak, önümüzdeki dönemde teknoloji kullanımının daha çok yaygınlaşmasını, bugün kullandığımız yazılım ve programların gelişmesini, değişmesini ve verimliliğinin artmasını bekliyoruz. Şirketlerin de bu gelişmeleri yakından takip etmesi ve uygulamaları hayata geçirmekte geç kalmaması gerekiyor. HP, yapısı ve kültürü gereği sürekli yenilenen bir firma. Hem teknolojik altyapısını ve ürün segmentini hem de çalışma şekillerini sürekli güncelliyor.

Dijital dönüşüm ile birlikte maalesef güvenlik açıkları artmaya başladı. Son dönemde odağımızda olan konulardan birisi de güvenlik. Bağlantılı cihazların dünyası hızla büyürken siber saldırıların sofistike yapısı güçleniyor ve şiddeti de aynı ölçüde artıyor. HP olarak bilişim dünyasının geleceğini güvence altına alacak kayda değer adımlar atmaya öncülük ediyoruz. Baskı özelinde güvenlik için başlattığımız HP Yönetilebilen Baskı Hizmetleri (MPS), kurumların baskı ortamlarını siber saldırılara karşı korumalarına yardımcı olacak şekilde yeniden tasarlandı. Yeni HP Güvenli Yönetilebilen Baskı Hizmetleri becerilerinin arasında ileri düzey güvenlik sunan profesyonel servisler, yazılım çözümleri ve müşterilerin çok tedarikli baskı filoları için genişletilmiş ana hizmet becerileri bulunuyor. HP olarak bu alanda da performans, verimlilik, üretkenlik ve güvenlik konularında inovasyonlar yapmayı sürdüreceğiz.

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 84. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.