artwork

H-ticarete öncülük ediyoruz

2 yıl önce

0

Yemeksepeti Pazarlama İletişimi Direktörü Okan Erol, logoda gidilen değişikliklerin altında yatan düşünceyi ve marka vizyonunu anlatırken yeni bir kavram olan h-ticaretten bahsediyor.

Yemeksepeti kısa süre önce logo tasarımında ufak tefek değişikliklere gitti ve bununla ilgili vurgulamak istedikleri en önemli kavram hızdı. Bunun yanı sıra yeni rengi olarak da Nar Çiçeğini seçerek optimist mesajlar vermeyi hedefliyor.

Necla Eylül Durukan Yemeksepeti kuruluşundan 20 yıl sonra logo ve sloganını yeniledi. Bu değişimi tetikleyen şey ne oldu?

Okan Erol Zamanının çok ötesinde bir vizyonla kurulan Yemeksepeti, 20 yıldır inovatif kimliğiyle Türkiye’de e-ticaret sektörüne liderlik etmek gibi önemli bir sorumluluğu üstleniyor. Geçen bu son 20 yıl içinde çok şeyin değiştiğine şahit olduk. Son iki yılı kapsayan dönemde pandeminin de etkisiyle bu değişim çok daha fazla ivmelendi ve tüketici davranışlarının da değişimiyle hız artık en önemli beklenti haline geldi. E-ticaret yerini h-ticaret yani hızlı ticaret dediğimiz kavrama bıraktı. Kullanıcılar normalde dışarı çıkıp mahalledeki esnaftan alacakları ürünlerin dahi artık birkaç dakika içinde kapılarına kadar getirilip teslim edilmesini istemeye başladı. Biz de inovatif kimliğimizle, hızlı teslimatı iş yapış biçimimizin bir parçası haline getirerek bu yeni trende, yani h-ticarete öncülük ediyoruz. Kullandığımız teknoloji sayesinde günde yüz binlerce siparişi en hızlı şekilde kullanıcılarımıza ulaştırabiliyoruz. İş ortaklarımız, müşterilerimiz ve paydaşlarımızın beklentilerini karşılamak için hiç durmadan geliştirmelere devam ediyor ve geleceği şekillendiriyoruz. Yeni logo ve tasarımımızda yapmış olduğumuz bu değişikliğin de hızlı ticaretteki öncü konumumuzun bir parçası olduğunu söyleyebiliriz.

Necla Eylül Durukan Ayrıca renkte de bir değişiklik yaptığınız görülüyor, bunun özel bir amacı var mı?

Okan Erol Yeni kurumsal kimlik için seçtiğimiz Nar Çiçeği rengi, Yemeksepeti’nin dinamizmini, canlılığını ve enerjikliğini sembolize ederken, müjdelerle dolu parlak geleceğe ve bolluğu simgeleyen, üretken bir döneme işaret ediyor. Nar Çiçeği rengini logomuzda kullanarak Yemeksepeti’nin yemek siparişinden çok daha fazlası olduğunu vurgulamayı ve tüm hizmetlerimizi aynı çatı altında, Yemeksepeti güvencesiyle sunduğumuz mesajını vermeyi amaçlıyoruz.

Necla Eylül Durukan “Aklındaysa Kapında” sloganı nasıl doğdu?

Okan Erol Tüketici alışkanlıklarının değişmesi ve hız beklentisinin ön plana çıkmasıyla sektör hızlı ticarete evrildi. Biz de sektörün öncüsü olarak tecrübemiz, teknolojik gücümüz, geniş ve nitelikli operasyonel ağımız ile “Aklındaysa Kapında” diyoruz ve kullanıcılarının istedikleri her ürünü hızlı, güvenilir ve pratik şekilde dakikalar içinde kapısına ulaştırdığımız bir modeli sunuyoruz. Sloganımızın ve yeni kimliğimizin iki temel anahtarı sınırsızlık ve anındalık. İstenen ve ihtiyaç duyulan hemen her şeyi hızlıca teslim eden yeni marka ve hizmet konumlandırmamızı ve yeni dönem vizyonumuzu “Aklındaysa Kapında” sloganı çok pratik bir biçimde anlatıyor.

Necla Eylül Durukan İleriki süreçte verdiğiniz hizmetlerde bir yenilik, değişiklik planlıyor musunuz?

Okan Erol Yemeksepeti olarak biz 20 yıl önce Türkiye’de henüz internet kullanımı yaygın değilken bir sektör oluşturduk ve insanların evlerine yemek siparişi verme kültürünün oluşmasında çok ciddi bir rol üstlendik. Kısa süreli teslimattaki tüketici davranış, memnuniyet ve beklentilerini 20 senedir en yakından bilen markayız. Tüketici davranışları değişmeye başlayınca kullanıcılarımız bizden yemek siparişi yerine diğer ürün tedariklerine de ulaşabilecekleri ek hizmetler istedi. 2019 yılında hızlı market hizmetimiz Yemeksepeti Banabi ile bunun ilk ayağını sağladık. Şimdi de yeni projemiz Yemeksepeti Mahalle ile mahalle esnafını da dahil ederek hizmet ağımızı bu beklentiler doğrultusunda daha da genişletiyoruz. Yemeksepeti Mahalle hizmetinde; market, kasap, manav, şarküteri, kuru yemiş, petshop, balık & deniz ürünleri, çiçek, kozmetik & güzellik ve aktar & organik ürün kategorileri yer alıyor. “Yemeksepeti Mahalle” hizmeti ile kullanıcılar Yemeksepeti uygulaması üzerinden mahallelerindeki esnaflardan ve yerel market zincirlerinden istedikleri her ürünü anında sipariş edip, ihtiyaçlarını dakikalar içinde giderme kolaylığına erişiyor. Ayrıca ‘Yemeksepeti Mahalle’ ile esnafı dijitalleştirerek mahalle esnafının sürdürülebilir şekilde büyümesine, yerel ekonomiye ve istihdama katkı sağlıyoruz. 

Bununla birlikte yakın zamanda Delivery Hero ile birlikte kuracağımız Global Teknoloji ve İnovasyon Merkezi ile de ülkemizden 40 ülkeye teknoloji ihracatı yapacağız. Dolayısıyla yeniliklerimizin ve hizmetlerimizin; müşteri odaklı yaklaşımımız, inovatif kimliğimiz ve özümüzde yer alan teknolojinin de gücüyle kullanıcılarımız ve iş ortaklarımızın beklentileri doğrultusunda evrilerek süreceğini söyleyebilirim.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 116. sayısında yayımlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster
Daha İyi Bir Gelecek Platformu Kuruldu

Enerjisa Enerji ‘Daha İyi Bir Gelecek’ platformunu hayata geçirdi...