Güvene dayalı yeni ilişkiler kurun

Her şey değişecek diyoruz ama şimdi kendimize dürüst olalım: Çoğu şey de sonsuza dek değişmeyecek. Son birkaç haftada içeriklerimizde daha önce hiç olmadığı kadar çok şu sözler görünüyor: “Sağlık, gezegene daha fazla özen göstermek, değişim, her şey değişecek, gerçek çok daha değerli olacak, yaratıcılık, yaratıcılıkta yeni bir dalgalanma…” Ancak ne yazık ki pek çok şey eskisi gibi dönecek. Belki de şu an, endüstrimizin yeni bir amaç ve yeniden bir saygı bulduğu bir andır.

Empati, yaratıcılık, bu endüstrinin sahip olduğu türden araçlara ve yeteneklere sahip olmak, reklam yapmaktan ziyade sorunları çözmek, bir şeyler icat etmek, insanlara yaratıcı bir şekilde yardımcı olmanın çok daha anlamlı bir hale geldiğini gördük. Ayrıca sosyal medya bize son birkaç haftada bir şey öğrettiyse o da insanların mizah ve eğlenceye karşı her zamankinden daha istekli olduğu. Belki reklam endüstrisinin de bu alanı fark edip kendini geliştirmesi gerekiyordur.

COVID- 19, daha önce hiçbirimizin görmediği, yaşamadığı bir insanlık trajedisi. Ve şu anda her işin bir numaralı önceliği insanların refahı olmalı: Personeline bakmak ve toplumun bu krizden geçmesine yardımcı olmak için elinden geleni yapmak.

Ancak bu krizi sağlam bir şekilde atlatmak için işletmelerin para kazanmaları, işleri korumaları ve ekonomiyi yönlendirmeleri de gerekiyor.

Reklam endüstrisi, sorunlara çözüm üretmek üzerine kurulmuş bir endüstri, zaten salgınla mücadeleye olumlu bir katkıda bulunmak için becerilerini ve kaynaklarını kullanan birçok harika marka ve ajans örneği var. Özellikle son birkaç haftada ajansların müşterilerinin sorunlarını ele alırken gösterdikleri yaratıcı duruşa, ortaya koydukları anlamlı işlere şahit olmak harikaydı.

En iyi örnekler de ajans ve müşteri arasında sağlam bir güvenin ve paylaşılan değerlerin olduğu ilişkilerden geldi. Bence zorluklar her zaman daha hızlı ve daha etkili bir işbirliğiyle

çözülüyor. İşbirlikleri ve ortaklıklar da hepimizin krizden geçmesine yardımcı olacak şeydir. İnsanlar, ülkeler, endüstriler, ajanslar ve pazarlamacılar arasında kurulacak ortaklıklar ve işbirlikleri bu tip zorlu dönemlerde son derece önemli…

Dolayısıyla, son haftalarda ilişkileri kötüye kullanmakla ilgili hikayeler duymak çok üzücü oldu. Evet, herhangi bir işletme için en önemli öncelik; çalışanlarının refahı olmalı ve bazıları, personelini korumak için inanılmaz derecede zor kararlar alıyorlar. Ancak nakit açısından bazı zengin şirketlerin, ajanslara ödemeleri geciktirdiğini duymak ya da “acil durum stratejileri” hazırlamak için müşterilerinden fahiş ücret talep eden birkaç ajans olduğunu duymak gerçekten korkunç.

Şimdi, pazarlamacıların ve ajansların gerçek, güven ve karşılıklı destek üzerine inşa edilmiş yeni, daha derin iş ilişkileri kurmaları için en uygun zaman. Sonuçta, belki de daha önce hiç olmadığı kadar aynı hedefleri paylaşıyorlar: Ekonomik istikrar…

Claire Beale
Editör, Campaign

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 98. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.