“Gündemde iz bırakan işler yapacağız”

Vestel’in iki kadın kahramanı; Vestel CMO / Vestel Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Duygu Badem Uylukçuoğlu ve Vestel Pazarlama iletişimi & Perakende Pazarlama Grup Müdürü Feza Turunçoğlu ile Vestel’in ‘espor’ yaklaşımını, yeni iş birliklerini ve şirketin çeşitlilik politikasını konuştuk.

Son yıllarda ‘espor’a olan katkısını, Türkiye’deki spor akademesini, Türkiye Bayanlar Voleybol 1. Ligi’ne isim sponsoru oluşunu ve yeni iş ortaklıklarını Vestel’den Duygu Badem Uylukçuoğlu ve Feza Turunçoğlu anlattı.

Campaign Türkiye Aslında dokunduğunuz ve başarılı olduğunuz pek çok alan var. Ancak önceliği spora vermek istiyorum. Espor’a ciddi yatırım yapan bir markasınız. Espor son yıllarda fazlasıyla konuşuluyor. Birçok marka bu alanda varlık göstermek istiyor, siz bu konuda öncülük eden markalardan birisiniz, bu alana yatırım yapma kararını nasıl verdiniz?
Duygu Badem Uylukçuoğlu
Evet haklısınız, Vestel Türkiye’deki espor dünyasının en önemli aktörlerinden biri konumunda. Bir teknoloji markası olarak bu ekosistemi önemli bir parçası olan oyun sektöründe varlığımız kaçınılmazdı. Doğrusu biz bu kanalın büyüyeceğini hissetmiş ve marka imajımızı olumlu yönde etkileyeceğini düşündüğümüz bu alana yatırım yapmaya karar vermiştik. Spor ve gençlerle bir arada olmak bizim için önemli. Bu sebeple spor, gençlik ve teknolojinin bir arada olduğu bu sektörde 2014 yılından beri varız. Amacımız geleceğin tüketicilerine markamızı tanıtmak ve onların ilgi alanları içinde yer alarak bir anlamda geleceğe yatırm yapmak diyebiliriz. Sizin de bildiğiniz gibi, genç neslin en sevdiği spor dalları arasına giren espor, özellikle 2017’de önemli bir atağa kalktı diyebiliriz. Gündemi ciddi anlamda etkileyen bu alanda farklı projelerle de sizlerin karşısında olmaya devam edeceğiz.

Campaign Türkiye Sizce Türkiye’de espora olan ilgi nasıl?
Duygu Badem Uylukçuoğlu
Espor dünyada ve Türkiye’de çok hızlı bir gelişim gösterdi. Dünyadaki online popülasyonunun 4 milyara, oyuncu sayısının ise 2.5 milyara yaklaştığını söyleyebiliriz. NBA’in efsanevi oyuncusu Michael Jordan, bu sektöre 26 milyon dolarlık bir yatırım yaptı. Forbes’in yaptığı derecelendirmeye göre en değerli espor takımı 400 milyon dolarlık bir değere sahip. Türkiye’de de 30 milyondan fazla kişi oyun oynarken, esporun bilinirliği 12 milyon kişi düzeyinde. Esporun sıkı takipçisi olarak ise yaklaşık 4 milyon kişi var. Bu oyuncu kitlesinin %56’sı erkek, %44’ü kadın. Türkiye’deki oyun sektörünün toplam geliri ise 878 milyon dolar civarlarında. Bu da ülkemizi dünyanın en büyük 18. pazarı konumuna getiriyor. Sponsorluklar, yatırımlar, ödüller, bilet ve ürün satışları gibi parametreler konulduğunda esporun pazar büyüklüğü 1.5 milyar dolar civarındadır. Dolayısıyla doğru projeler ve doğru iş birlikleri için çok önemli ve verimli bir alan.

Campaign Türkiye Bu alanda yeni iş birlikleri olacak mı?
Feza Turunçoğlu
Pek çok çalışma yaptık. Yakın geçmişe bakarsak; League of Legends Türkiye Şampiyonluk Ligi’nin partneri olduk. 4. Koridor isimli bir YouTube programı ile espor içerikli bir program yapılmasını destekledik. 2 sene boyunca süren sponsorluğumuzda Kış Mevsimi ve Türkiye Büyük Finali dönemlerinde LOL severler ile bir araya gelme fırsatı bulduk. Gerçek oyuncuların (Fikret Kuşkan, Haldun Boysal gibi) yer aldığı sinematografik bir polisiye oyun olan ‘Recontact Istanbul 2: Eyes of Sky’ sayesinde Vestel olarak dünyada ilk kez bir mobil oyun içerisine sanal ve organik ürün yerleştirmesini gerçekleştirdik. Oyuncularının sıklıkla ziyaret ettiği MOBA TR internet sitesinde özel kampanyalar düzenleyerek espor-Vestel entegrasyonunu da üst seviyeye taşıdık. FIFA 18 Balkan Kupası’nın Teknoloji Sponsorluğunu üstlendik. Türkiye’nin ilk Espor merkezi olan Nonstop Zula Espor Merkezi’nin teknoloji sponsoru olarak yer alıyoruz. 1907 Fenerbahçe Espor takımının Zula, Wolfteam, PUBG takımlarının sponsoruyuz. Aynı zamanda Galatasaray Espor takımının da LOL ve Zula takımlarının da sponsoruyuz. Hadi Bilgi Yarışması yakın zamanda dikey ilgi alanlarında yarışmalar yapmaya başladı. Vestel olarak espor ve oyun dünyasında gerçekleşen Hadi Gamer’ı hayata geçirdik. Bu yarışma içerisinde sunucu olarak kitlenin son derece yakından tanıdığı Ahmet ‘Jahrein’ Sonuç, Cantuğ ‘Unlost’ Özsoy gibi isimlerle iş birliğimiz oldu. Oyun dünyasının ve gerçek dünyanın iç içe geçtiği; aile ve gençlik ekseninde geçen, iyi-kötü, zengin-fakir unsurlarını Türk mitolojisi zemininde işleyen Özgür Dünya filminin teknoloji sponsoru olarak yer aldık. Tüm bunların dışında da farklı konularda görüşmeler devam ediyor. Espor dünyasında varlığımızı güçlendirmek, hedef kitle ile daha sıkı bir bağ kurmak için yeni işbirlikleri içerisinde olmayı hedefliyoruz.

Campaign Türkiye Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de spor ekonomisi hızla büyüyor. Ve Vestel farklı spor dallarına da destek veriyor. Vestel bu ekonominin neresinde duruyor? Hangi alanlara destek oluyor?
Duygu Badem Uylukçuoğlu
Dünyada ve Türkiye’de spor artık çok daha önemli bir yere sahip. Çünkü profesyonel sporun yanı sıra insanların sağlıklı yaşama verdiği önemin artması spor ekonomisinin de çok hızlı gelişmesini sağladı. 2005 yılında spor ekonomisinin değeri 46.5 milyar dolar olarak ölçülürken geçen sene bu değer 90.9 milyar dolara yükseldi. Ki öngörü bu sene bu değerin üç basamaklı rakamlara yükseleceği yönünde. Vestel olarak hep sporla iç içe olan bir marka olduk. Spora yapılan yatırımı markamıza ve sponsor olduğumuz spor dalının marka değerine yapılan yatırım olarak görüyoruz. Sürdürülebilir ve markamıza uygun iş birliklerine gitmeyi tercih ediyoruz. Bu sebeple de spor desteğimizi ve iletişimimizi 4 ana ayak üzerine kurduk: Futbol, Voleybol, Bisiklet ve Espor.

Campaign Türkiye Ayrıca 2016’dan bu yana Türkiye Bayanlar Voleybol 1. Ligi’ne isim sponsorusunuz. Türkiye’de spor denilince daha eril bir profil ve de futbol geliyor. Oysa siz voleybol alanında hem de kadınlar ligi için destek oluyorsunuz. Bu süreç nasıl gelişti sizce nasıl gidiyor, değerlendirebilir misiniz?
Feza Turunçoğlu
Vestel olarak dünyaya teknoloji ihraç ediyoruz. Voleybolumuz da dünyayla yarışıyor. Bu nedenle doğru bir iş ortaklığı diyebiliriz. 2016-2017 sezonundan bu yana Türkiye Voleybol Federasyonu’nun (TVF) ana sponsoru olarak voleybolla birlikte yürüyoruz. Biz kadın voleybolunu, Cumhuriyet tarihinin en büyük kadın hareketi olarak görüyoruz. Hedefimiz, Türkiye’de voleybolun yükselişine katkıda bulunmak ve kadınlarımızın sesinin daha çok duyulmasına yardımcı olmak. Ülkemizi uluslararası arenada en iyi temsil eden spor branşı kadın voleybolu. Kadın sporcularımız bugüne kadar ülkemize 13 Avrupa, 6 dünya şampiyonluğu getirdi. Üretim gücü ile başarısını kanıtlamış, dünyanın 155 ülkesine gerçekleştirdiği ihracat ile ülkemizi dünya liginde en iyi şekilde temsil eden Vestel’le dünyadaki rakiplerine kafa tutan böylesine başarılı bir spor dalının bir araya gelmesi bizim için en anlamlı ve uyumlu sponsorluklardan biri oldu. İş birliğimiz; Sultanlar Ligi’nin isim sponsorluğunun yanı sıra tüm voleybol milli takımlarının ana sponsorluğu ve diğer tüm dalların resmi sponsorluğunu kapsıyor. Doğrusu, kadın voleybolumuza adımızı vermek bu işe imza attığımız günden beri bizi gururlandırıyor. Filenin Sultanları 2020 Tokyo Olimpatlarına katılıyor. Bu işe imza attığımız günden beri başarıları bizi gururlandırıyor.

Erkek voleybolu, destek verdiğimiz bu dönemde altın jenerasyonu ile önemli başarılar elde etmeye başladı. Bu sene CEV Avrupa Altın Ligi’nde gelen namağlup şampiyon olmak doğru yolda olduğumuzun da bir kanıtı gibi. Voleybol ile olan sponsorluk süremizde şunu gördük ki voleybol Vestel’le, Vestel de voleybolla anılmaya başlandı. Bizler bundan dolayı çok mutluyuz. Voleybolun vizyonu, bilinirliği ve başarılarının devamlılığı konusunda federasyonumuzla birlikte omuz omuza çalışmaya devam edeceğiz.

Campaign Türkiye Futbol da da Trabsonspor’a destek oluyorsunuz. Bu iş birliği ile ilgili neler söylemek istersiniz?
Duygu Badem Uylukçuoğlu
Tüm dünyada spor, bizim gibi büyük markalarla birlikte güçleniyor. Türkiye’nin en büyük futbol camialarından Trabzonspor ile forma sponsorluğu anlaşması imzaladık. Bu kıymetli iş birliğinin, iki tarafın var olan başarılarını perçinleyeceğine inancımız tam. 1995-1999 yılları arasında forma sponsoru olduğumuz ve 23-24 yıl öncesine uzanan bu birlikteliği sürdürmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Bu birliktelik şimdilik 2022 yılına dek sürecek. Trabzonspor ile yaptığımız sponsorluk sadece forma göğüs sponsorluğu başlığında değil, stadyumdaki reklam alanlarının kullanımı, loca hizmeti ve Vestel ismini taşıyan bir tribün oluşturulması, Vestel Store açılması ve taraftarlara özel üreteceğimiz bordo-mavi ürünler gibi iş birliklerini de kapsıyor. Takımın başarılı bir grafiği olması bizi ayrıca mutlu ediyor. Trabzon taraflarına yönelik bölgesel çalışmalar ile bu ilişkiyi geliştirmek öncelikli hedefimiz.

Campaign Türkiye Farklı bir soru… Dünyada hâlâ cinsiyet eşitliğinden ya da eşitsizliğinden bahsederken Vestel’de bu durum aşılmış gibi zira kadın yöneticilerle karşılaşabiliyoruz. Bu konuya özellikle dikkat ediliyor mu? Ve iş yerinde uygulanan cinsiyet eşitsizliği sizce nasıl giderilir?
Feza Turunçoğlu
Zorlu Grubu’nda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği çalışmaları, Akıllı Hayat 2030 stratejik yaklaşımı paralelinde, sürdürülebilirlik odağında bir stratejiyle yürütülüyor. Vestel de dahil olmak üzere tüm grup şirketlerini kapsayacak şekilde, her kademede kadın çalışan oranını arttırmaya yönelik bütüncül ve stratejik bir yaklaşım mevcut. Bu çalışmalar, 2018 yılı başından bu yana hız kazandı. Konunun sözcülüğünü ise Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyemiz Selen Zorlu Melik üstlendi. Bu yolda, Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ve Kadının Güçlenmesi İlkeleri referans alınıyor. Çeşitlilik ve kapsayıcılık bakış açısıyla eşitliğin hayatın her alanında yaygınlaştırılmasına yönelik tüm grup şirketlerinde çalışmalar yapılıyor. Söylemde, eylemde ve işbirliğinde toplumsal cinsiyet eşitliğini destekleyecek çalışmalar, tüm grup şirketlerimizden gönüllü katılan yaklaşık 50 arkadaşımızdan oluşan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu’nun öncülüğünde ilerliyor. Bunun yanı sıra kadın- erkek üst düzey yöneticilerimizden oluşan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitemiz de bulunuyor. Bu komitede ve çalışma grubunda da Vestel şirketleri temsil ediliyor, aktif rol alıyor. Vestel’de hedefler bazında kadın çalışan oranı takip ediliyor. Toplumsal cinsiyet eşitliği (TCE) özelinde farkındalığın ve duyarlılığın artırılması için çalışmalar, eğitimler organize ediliyor. Eşitsizliğin giderilmesi için söylemde, yani dilimizde, iletişimimizde bu konunun farkındalığıyla hareket etmek, ayrımcı ve ötekileştiren her türlü ifadeden kaçınmak önemli bir adım… Farklı işbirlikleriyle konuyu sahiplenmek; rekabet yaklaşımından uzak konu özelinde yapılan iyi örneklerden beslenmek; bu özelde kurumun etki alanını artırmak değerli. Özellikle iletişimciler olarak kurguladığımız kampanyaya, verdiğimiz her mesaja, kullandığımız iletişim kanallarına toplumsal cinsiyet eşitliği lensiyle bakmaya özen gösteriyoruz.

Campaign Türkiye 2019 yılı sona ererken bu yılı nasıl değerlendirirsiniz? Ve Vestel’in yeni CMO’su olarak 2020 için hedefleriniz neler?
Duygu Badem Uylukçuoğlu
Kurulduğumuz günden bu yana Dünya’nın ve Türkiye’nin dört bir yanına yenilikçi teknolojiyi farklılaşan hizmet ve iş modelleri ile ulaştırmayı, bunu da erişilebilir imkanlarla yapmayı hedefliyoruz. 2020’de gündemi belirleyen marka Vestel olsun istiyoruz. En önemli önceliğimiz tüketiciyi kalıplaşmış karar eğiliminden çıkartmak için kendimizi daha iyi anlatacağımız her mecrayı daha çok ve daha verimli kullanmak olacak. Bizim için tüketici merkezdir. Müşterimizi tanırız ve biliriz. Yeni dönemdeki bilişim altyapısı bize artık daha geniş imkanlar sunuyor. Bu imkanları da kullanarak; yenilikçi olmak, yapılmayanı yapmak, uçtan uca Vestel deneyimi ile kusursuz müşteri memnuniyeti sağlamak hedefimiz.

Bırakın sektörümüzü, perakendede denenmemişleri yapacağız. Yeni ürünlerimizin yanı sıra hizmette de deneyim sunacağız. IOT ürünlerini merkeze alacağız. Farklı marka işbirlikleri ile gündemde iz bırakan işler yapacağız. Perakendenin lider markası olma vizyonumuz kapsamında 2020 için çok heyecanlıyız.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 95. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.