Güçlü içeriği üreten kazanacak

Pandemide kullanım alışkanlıklarının değişmesinin yanında kullanıcı sayısı da büyük oranda artış gösterdi. Herkesin evlere kapanmasıyla birlikte ciddi bir tüketim başladı. Önceden belli bir kitleye hitap eden bu platformlar, kullanıcı sayısının artmasıyla çok daha geniş bir izleyiciye hitap eder hale geldi. Neredeyse fark etmeden kazandığımız bu içerik tüketme alışkanlığı pandemi bitse dahi hayatımızda uzun süre yer edecek.

Bunun sebebi sadece pandemi değil tabii ki. Bugüne kadar ana akım televizyonlardaki hemen hemen her içeriğin tekdüze, aynı tondan, aynı janrdan, aynı dilden devam etmesi ve zamanla bu durumun izleyiciyi farklı içeriklere yönelmeye mecbur bırakması da mühim bir sebep. En önemlisi de platformlar ile birlikte izleyicinin kendi kararını kendi verebilmesi de çok büyük bir yenilik.

Platformların bu gelişimi, yapım şirketlerini en kısa tanımlama ile heyecanlandırdı. İçerik zenginliği farklı şirketleri ve kreatif yapıları devreye soktu. Geleneksel yapım şirketlerinin yanında farklı bakış açısı ve deneyime sahip yapımcılar için de alan açılmış oldu. Ana akım içeriklerinin hantallığından sıyrılıp daha kısa, daha özgür, daha güçlü hikayeler/içerikler üretmenin heyecanı oluştu. Türkiye’de endüstri buna çok hızla adapte olabilecek kadar kuvvetli ve hazır.

Bugüne kadar yapılan içeriklerin hayata geçmesinde kamera arkasında çalışan teknik ekip ve yönetmenlerin payı da büyük. Bu ekiplerin çoğu uzun yıllar reklam sektöründe çalışmış, tecrübe edinmiş kişiler ve gruplar. Reklamın getirdiği pratiklik ve hızın platform işlerine olumlu etkisini, ekiplere olan talebin artışından görebiliyoruz. 

Unutulmaması gereken en önemli şey ise içeriklerin sürekli kullanılabilir ve yenilenebilir olması. Kullanıcı artarken içerik zenginliğinin de artması gerekecek. Farklı ve güçlü içeriği üretenin kazanacağı yeni bir dönem başladı ve bu çok heyecan verici.

Özge Göksel

Norr Film Kurucu Ortak / Yapımcısı

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 111. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.