Groupama “Kafana Takma” diyerek farklılaşıyor

6 sene önce

0

Groupama Sigorta, hem dijitali odağına almaya hem de “Kafana Takma Sigortan Groupama” sloganıyla marka algısını ve sigorta bilincini artırmaya devam ediyor.

Avrupa’nın önde gelen sigorta şirketlerinden olan Groupama Sigorta; dijitali odağa alan güçlü iletişim ve pazarlama stratejileriyle marka bilinirliğini her geçen gün artırırken, gerçekleştirdiği inovatif uygulamalarla sigorta bilincini yerleştirmeye devam ediyor. Groupama, “Kafana Takma Sigortan Groupama” sloganını sigorta bilincinin yerleşmesi adına etkili bir şekilde kullanıyor.

Dünya genelinde 12 ülkede faaliyet gösteren Groupama markasının gücüyle, birbirinden yenilikçi ve her bütçeye uygun ürün ve hizmetler sunan Groupama Sigorta; teknolojinin tüm hızıyla hayatımızı dönüştürdüğü dijital çağda, yeni dünya teknolojilerini inovatif fikirlerle birleştirirken dijital odaklı iletişim ve pazarlama stratejileriyle marka bilinirliğini artırmaya devam ediyor. Hayata geçirdiği dijital projelerle Türk sigorta tarihinde ilklere imza atan Groupama Sigorta, öte yandan marka bilinirliğini artırmaya yönelik güçlü ve yaratıcı reklam kampanyaları ve iletişim stratejileri uyguluyor. 2014 yılında hayata geçirdiği ‘Kafana Takma, Sigortan Groupama’ reklam kampanyası ile Nielsen Türkiye araştırma sonuçlarına göre 6 ay içinde marka bilinirliğini yüzde 300 oranında artıran şirket, aynı zamanda reklam mecralarını zenginleştirerek toplumda sigorta bilincinin yerleşmesi adına etkili bir şekilde kullanıyor.

Aynı araştırmaya göre, yıllar içinde daha fazla favori gösterilen ve tavsiye edilen marka olmaya devam eden Groupama, iletişim ve pazarlamaya verdiği ağırlıkla marka sağlığı evrensel standartlarının üstüne çıktı. Groupama için “fikrim yok” diyenler yıllar itibarıyla azalırken markanın tercih edilme oranı da anlamlı ölçüde yükselmeye devam etti.

“Kafana Takma, Sigortan Groupama” sloganının arkasında diğer sigorta şirketlerinin yaklaşımından biraz daha farklı bir içgörü bulunduğunu aktaran Pazarlama, Kurumsal İletişim ve Çağrı Merkezleri Direktörü Frederique Guegan Tayar şunları söylüyor: “Kaza, hasar gibi durumlar sigorta işinin doğasında var ve sigorta hep bu nedenle negatif düşünceleri aklımıza getiriyor. Sigorta şirketleri de çoğunlukla sigorta yaptırılmaması durumunda ortaya çıkabilecek kötü sonuçlara dikkat çeken reklam kampanyaları veya iletişim stratejileri uyguluyor. Buradan yola çıkarak  ‘Kafana Takma Sigortan Groupama’ marka reklam kampanyasını hazırladık ve başına kötü bir şey gelen tüketiciye adeta bir dost gibi samimi ve akılda kalıcı bir mesaj vermeyi hedefledik. Bu sloganla müşterimize ‘başınıza kötü bir şey gelse dahi siz kafanıza takmayın, kendinizi üzmeyin, biz her zaman sizin yanınızdayız’ mesajını veriyoruz.”


Pazarlama, Kurumsal İletişim ve Çağrı Merkezleri Direktörü Frederique Guegan Tayar ve Kurumsal İletişim Yöneticisi Okan Gülşen ile yaptığımız röportajı aşağıdan izleyebilirsiniz:


Güven duygusu aşılamak öncelikli hedef

Müşterilerle samimi ve sıcak bir iletişim kurmayı hedefleyen Groupama Sigorta, öte yandan kampanyalarını sigorta bilincinin yerleşmesi adına kurguluyor. Kurumsal İletişim Yöneticisi Okan Gülşen, “Aslında sigorta ihtiyaç olduğunda değil, o ihtiyaç doğmadan elde edilmesi gereken bir şey. Gelişmiş toplumlarda nispeten çok daha yüksek olan sigorta bilinci ülkemizde henüz yerleşmedi; o yüzden sigorta şirketlerinin öncelikle bu bilincin oluşmasında katkı sağlamaları gerekiyor. ‘Bana bi’şey olmaz’ düşüncesine karşılık olarak; ‘sana bi’şey olabilir ama olsa dahi yanında biz olacağız’ mesajını müşterilerimize veriyoruz ve onlara bu güven duygusunu aşılamaya çalışarak sigorta bilincinin artmasına da destek oluyoruz” diyor.

Bu hedeften hareketle, mecra çeşitliliğini önemseyerek dijital mecralara yönelik iletişim yatırımlarını artıran şirket sosyal medyayı da son trendleri göz önüne alarak etkili bir şekilde kullanıyor. Sosyal medya hesaplarındaki içerik stratejisini kullanıcılar ile etkileşime girilen engagement içerikler ve ürün odaklı içerikler olmak üzere iki ana kategoride toplarken bu içeriklerin yanı sıra video içerikleri, kişiselleştirilmiş içerikler ve mecralara özel içerikler ile diğer markalardan farklılaşıyor. Şirket ayrıca müşterilerinin soru ve taleplerine tüm sosyal medya kanallarından anlık olarak çözüm üretebiliyor.

İletişim kampanyalarıyla bilinirliğini daha da artırıp sektörde güçlü yönlerle farklılaşan Groupama Sigorta, bu kampanyalar ile acenteler/ broker’lar aracılığıyla Groupama’yı tanıtıcı doğru mesajları potansiyel müşterilere aktarıyor. Düzenlenen reklam kampanyalarında, özellikle dijital kampanyalar kapsamında acentelerini hedefleyerek, onlara yönelik banner ve görsel gösterimleri yapılıyor. Ayrıca acenteler için oluşturulan yenilikçi platformlar ile onların da teknoloji kullanımı teşvik ediliyor.

Yerel odaklı projeler önemli

Groupama, ana merkezi Fransa haricinde dünya genelinde 11 farklı ülkede faaliyet gösteriyor. Bu ülkelerde, her şirket içinde bulunduğu toplumun dinamiklerine, hizmet verdiği ürün kategorilerine, finansal yapısına, pazar payına ve hitap etmek istediği hedef kitleye göre farklı reklam kampanyaları düzenliyor. Groupama Türkiye olarak şirket, zaman zaman diğer Groupama şirketlerinin ‘best practice’ olarak adlandırılan en iyi örneklerini inceliyor, fikir sahibi oluyor. Herhangi bir reklam kampanyası düzenlerken ise bu en iyi örneklerin vizyonuyla çalışmalarını yürüten Groupama Sigorta, yerelleşmeyi önemsiyor ve Türkiye pazarında yerel içeriklerle hedef kitlesini yakalıyor.

“Türk Klasikleri Yeniden” projesi

Groupama Sigorta yalnızca reklam ve iletişim kampanyalarıyla kalmıyor, etkileyici sosyal sorumluluk projeleriyle de marka bilinirliğini artırmaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor. 2008 yılından beri gerçekleştirilen “Türk Klasikleri Yeniden” adlı film restorasyon çalışması ile özellikle sanatsal değeri olan fakat seyredilemez halde bulunan eski Türk filmlerini günümüz teknolojisiyle dijital ortama aktaran Groupama Sigorta, İstanbul Kültür Sanat Vakfı ile yürütülen projede 10. yılını tamamladı. Türkiye’nin en uzun soluklu ve en akılda kalan sosyal sorumluluk projelerinden biri olan “Türk Klasikleri Yeniden” projesi kapsamında, “Selvi Boylum Al Yazmalım”dan “Gurbet Kuşları”na, “Muhsin Bey”den “Anayurt Oteli”ne Türk sinemasına damga vurmuş çok sayıda film restore edilerek Türk sinemasına yeniden kazandırıldı.

Türk sigorta sektöründe bir ilk: Kaskopilot

Groupama Sigorta yalnızca ilgi çeken, yaratıcı ve samimi mesajlar veren pazarlama stratejileriyle değil aynı zamanda sigorta sektöründe inovatif dijital uygulamalara yaptığı yatırımlarla da adından söz ettiriyor. Müşterileri ile doğrudan temas sağlayan dijital projelerle marka bilinirliğini artıran Groupama Sigorta bu sayede müşterilerine samimi mesajlar göndererek iletişim kurma fırsatı yakalıyor. Güvenli ve kurallara uygun sürüşü teşvik etmek amacıyla müşterileri için “Kaskopilot” uygulamasını hayata geçirerek Türk sigorta tarihinde bir ilke imza atan Groupama Sigorta, hem müşterilerini güvenli araç kullanmaya teşvik ediyor hem de uygulamayla aldıkları puanlar sayesinde e-para kazanmalarını sağlıyor. Akıllı telefonlara ücretsiz olarak indirilen “Kaskopilot” mobil uygulaması, GPS yardımı ile Groupama’dan Kasko poliçesi olan müşterilerin sürüş alışkanlıklarını analiz edip puanlıyor ve e-para kazandırıyor. Uygulama sayesinde, her bir sürüşün ardından sürücü, hangi noktada aşırı hızlandığı, nerede ani fren yaptığı vs. gibi verileri harita üzerinde görebiliyor. Groupama Sigorta Kurumsal İletişim Yöneticisi Okan Gülşen, “Sigorta firmaları genellikle müşterileriyle poliçe satın alımında veya hasar yaşanması durumunda iletişim kuruyor. Kaskopilot ile ise Groupama olarak doğrudan temas sağlıyoruz. Müşterilerimizi uygulama içi bildirimlerle iyi sürmeye teşvik ediyoruz. Uygulamanın kullanım oranı yüksek olduğundan (günlük bazda çok sayıda tekil kullanıcı uygulamayı kullanıyor) pozitif ve samimi mesajlar göndererek müşterilerimizle iletişim kurma fırsatı yakalıyoruz. ” diyor.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Mayıs 2017 sayısında yayımlanmıştır.

 

Senin için
Tümünü göster
Daha İyi Bir Gelecek Platformu Kuruldu

Enerjisa Enerji ‘Daha İyi Bir Gelecek’ platformunu hayata geçirdi...