artwork

Google, Türkiye’de 2021 yılını nasıl geçirdi?

2 yıl önce

2

Pandeminin etkilerinin devam ettiği, tüketici alışkanlıklarının değiştiği 2021 yılını geride bıraktık. Dijital dünyanın yükselişini sürdürdüğü ve e-ticaretin popülerliğini koruduğu, iklim değişikliği, eşitsizlik gibi global sorunların hepimizin aynı gemide olduğunu daha çok hissettirdiği 2021, sektöre pek çok şey öğretti. Google olarak biz de dönüşümün izlerini gördüğümüz 2021 yılını yeni projelerle kapattık. “Dijitalleşme Yolculuğunda Türkiye’nin Yanında Olmak” misyonuyla hareket ederek, 2021 yılında Türkiye’deki 15. yaşımızı kutladık.

Google olarak Türkiye’deki kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik geliştirdiğimiz ürün ve programlar ile 2021 yılını dolu dolu geçirdik. Salgından en çok etkilenen kesimlerden esnafların dijital araçlarla desteklenmesi için hayata geçirilen Google Dijital Türkiye platformu ile 1,5 milyon işletmenin dijitalleşmesine destek olduk. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı destekleri ile GİRVAK ve T3 Girişim Merkezi iş birliği ile gençlere yönelik Google Oyun ve Uygulama Akademisi’ni hayata geçirdik. Akademinin ilk senesinde 18-29 yaş arasındaki %50’si kadın 2 bin gence teknik eğitim ve kariyer geliştirme fırsatı sunmayı hedefliyoruz. Artan dijital içerik tüketimini göz önünde bulundurduğumuzda, güvenli bir dijital deneyim sunan, çocukların sağlıklı dijital alışkanlıklar geliştirmesine destek olan YouTube Kids’i de bu yıl Türkiye’de deneyime açtık. Ayrıca kadınlara yönelik etki, ilham ve gelişim projemiz olan SheMakes programının yeni dönemini de bu yıl hayata geçirdik.

Google olarak her yıl olduğu gibi bu yıl da öne çıkan arama trendlerini yayınladık. Yıl boyunca dünyanın dikkatini çeken anların, kişilerin, konuların, olayların ve yerlerin açıklandığı bir derlemeden oluşan 2021’in Türkiye arama trendlerinde, “Eğitim Bilişim Ağı (EBA)”, “Squid Game”, “Açık Öğretim Lisesi (AÖL)” ve “Mesut Özil” 2021’e damga vurdu.

2022 yılında da “Dijitalleşme Yolculuğunda Türkiye’nin Yanında Olmak” misyonuyla çalışmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin uzun soluklu dijitalleşme yolculuğunda her zaman olduğu gibi daha insan odaklı ve içgörüye dayalı bir stratejiyle yeni projelerimizi hayata geçireceğiz. Bu sayede de hem kullanıcılarımıza hem de tüm paydaşlarımıza değer katmayı hedefliyoruz.

Işıl Heves
Google Türkiye CMO

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 119. sayısında yayımlanmıştır.