artwork

Google Oyun ve Uygulama Akademisi’nin 2.Yılı Başladı

1 yıl önce

0

Türkiye özellikle girişimcilik ekosistemi ve oyun dünyası alanında dünyada adından söz ettiriyor. Son yıllarda Türkiye’yi gururlandıran girişim hikâyeleri, gençlerin ve girişimlerin desteklendikleri takdirde ne kadar büyük başarılara imza atabileceklerini gözler önüne serdi. Son 2 yılda Türkiye’de 200 oyun şirketi kuruldu, bu sayıyla birlikte Türkiye’deki aktif oyun şirketlerinin sayısı 500’e ulaştı. Bu da büyük bir potansiyele sahip olduğumuzun en büyük kanıtı. 

Türkiye’nin güvenle dijitalleşmesi için 15 yılı aşkın bir süredir pek çok projeye imza atan Google Türkiye olarak da geleceğin insan kaynağının yenilik, inovasyon ve girişimcilikten besleneceği bilinciyle gençlerin dijital beceriler kazanmasına destek oluyoruz. Google, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin desteği ile Girişimcilik Vakfı ve T3 Girişim Merkezi’nin iş birliğinde hayata geçirdiğimiz “Oyun ve Uygulama Akademisi”yle dijital ekonominin büyümesine, 18-29 yaş arası gençlerin dijital becerilerinin gelişmesine, teknoloji sektöründe istihdamın artmasına ve teknoloji odaklı girişimlerin çoğalmasına katkı sağlıyoruz. 

2 bin gence burs imkanı veriyoruz

1 Aralık’ta ikinci yılını başlattığımız Akademi, ilk yılında yüzde 50 kadın kotasıyla kadınların teknoloji sektöründe daha etkin şekilde yer almalarına katkıda bulunmayı amaçlayarak öğretmenlikten mühendisliğe, hemşirelikten mimarlığa pek çok farklı eğitim geçmişine sahip 2 bin gence ulaştı. Akademi’yle tanışmadan önce eğitimlerine ve kariyerlerine teknoloji alanında devam edebilmek için fırsatlar arayan gençler, 7 aylık bir sürede 400 saatten fazla süren yoğun bir eğitim dönemi geçirerek hem oyun ve uygulama geliştirme hem de girişimcilik alanında kariyerleri boyunca faydalanabilecekleri yetkinlikler kazandılar. Mezuniyet bootcamp’inde 260’dan fazla oyun ve uygulama ürünü geliştirildi. Jüri tarafından belirlenen ilk üç takım,  San Francisco’da girişimcilik ekosistemiyle tanışacakları geziye katılmaya ve girişimcilik destek ödüllerini almaya hak kazandılar.

İkinci yılını başlattığımız Akademi’de geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da yüzde 50’si kadın adaylardan oluşan 2 bin bursiyere tamamen ücretsiz şekilde yeni bir kariyer yolculuğuna başlamak için ilham, bilgi ve geniş bir topluluğa katılma imkanı sunduk.  Pek çok eğitime ve etkinliğe erişim fırsatı yakalayacak bursiyerler, Akademi’nin ilk yılındaki oyun ve uygulama geliştirme eğitimlerine ek olarak bu yıl yazılımcılar için İngilizce, game & app jam ve ideathon gibi programlara da katılım sağlayacaklar.

 

Mehmet Keteloğlu

Google Türkiye Ülke Direktörü