artwork

Gezegenin iyiliği için ilham oluyoruz

3 yıl önce

0

OMO Pazarlama Müdürü Alper Çapar, “Yaptığımız araştırmalarda görüyoruz ki çoçuklar da iklim krizi ve doğanın tahribatının farkında ve iklim aktivizminde bayrağı Z kuşağı taşıyor. Biz de onları dinleyerek amaç odağımıza çevresel faydayı da ekledik.” diyerek marka amaçlarını hangi konunun etrafında şekillendirdiklerini, bu alanda yaptıkları hayata dokunan çalışmaları ve bakış açılarını aktarıyor.

OMO olarak Türkiye’de çamaşır bakım kategorisinde yalnızca fonksiyonel iletişimin hâkim olduğu zamanlardan beri “Kirlenmek Güzeldir” ile kategoride fark yaratıyoruz. Yaklaşık 20 yıl önce başlayan ‘Kirlenmek Güzeldir’ yolculuğumuzda, uzun yıllar boyunca ebeveynlere çocuklarının gelişiminde kirlenerek ve deneyimleyerek öğrenmeye yer vermeleri için ilham olduk. Gelecek nesilleri dünyayı keşfetmeleri için teşvik etme, gelişimlerine katkı sağlama amaçlarımız değişen dünyaya ve zamanın ruhuna göre evrimleşti. Artık günümüzde gezegenin ve başta insanlar olmak üzere tüm canlıların ortak bir problemi var: İklim değişikliği ve doğanın tahribatı. Yaptığımız araştırmalarda görüyoruz ki çocuklar da bunun farkında ve iklim aktivizminde bayrağı Z kuşağı taşıyor. Biz de onları dinleyerek amaç odağımıza çevresel faydayı da ekledik. Artık çocukları gezegenimizin iyiliği ve gelecek için kirlenmeye çağıracağımız yeni bir yolculuğa başlıyoruz. ‘İyilik İçin Kirlenmek Güzeldir’ diyerek onlara yaşadıkları dünyaya özen göstermeleri ve aksiyona geçmeleri için ilham vermek üzere kolları sıvıyoruz.

Uzun yıllar ‘Kirlenmek Güzeldir’ ile keşfetmeye, kirlenmeye fırsat vermediğimizde gelişime de imkân vermemiş olacağımızı anlattık ve aksiyonlar aldık. Bu doğrultuda açık havada, doğada geçirilen zamanın keşfetmek için önemli olduğu gerçeği ile Aktif Yaşam Derneği’nin düzenlediği Okul Dışarıda Günü’nün sponsorluğunu üstleniyoruz. Okul Dışarıda Günü ile bugüne kadar Türkiye’de 1,5 milyon çocuğa ulaştık. Bu sene yeni amaç odağımız doğrultusunda ‘Dünya İçin İyilik” temasıyla düzenlenen Okul Dışarıda Günü’nde çocukların doğa ile olan bağlarını pandemi gölgesinde geçen bu dönemde güçlendirmenin yanı sıra geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik konularında aktivitelerle çocuklara nasıl harekete geçebileceklerini gösterdik. Ebeveynler ve öğretmenlere ise çocukların iklim değişikliği algısı ve kaygılarını aktararak nasıl çocuklarının yanında olabileceklerini anlattık. 

Öte yandan marka amacımızdaki çevresel fayda odağını ürün portföyümüze de yansıtmak için aralıksız çalışıyoruz. Temiz Gelecek vizyonumuz doğrultusunda portföyümüzde yeni adımlar atarak, sıvı deterjanlarımızda doğada çözünebilir içeriklerimizi artırırken, tamamen geri dönüştürülebilir olan 1950 ml beyaz şişelerimizi %25 geri dönüştürülmüş plastikten üretmeye başladık. Böylece saf plastik kullanımını azaltıyor ve ambalajlarımızı döngüsel ekonomi pratiğine uygun olarak yeniden tasarlıyoruz. Geri dönüştürülmüş plastikten ürettiğimiz şişelerimiz ile yılda ortalama 70 ton saf plastik üretiminin önüne geçme hedefimiz bulunuyor. 

Çalışmalarımızı modern zamanların en güzel marka hikayelerinden biri olan ‘İyilik İçin Kirlenmek Güzeldir’ diyerek, gelecek nesillere gezegenin iyiliği için ilham vermeye ve kendi iş süreçlerimizi dönüştürmeye devam edeceğiz. Bunun yanı sıra plastik geri dönüşümüne ve atığı azaltmaya odaklanan çalışmalarımız yakın dönemde de devam edecek.

Alper Çapar

OMO Pazarlama Müdürü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 114. sayısında yayımlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster
Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu: “Türkiye bölgesel bir üs…

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Türkiye’nin sunduğu yatırım fırsatlarını küresel iş...