artwork

Geri dönüşüm bilincine katkı sağlamayı amaçlıyoruz

2 yıl önce

0

PepsiCo Türkiye İçecek Kategorisi Pazarlama Direktörü Aslı Önder, ülkemizin genç futbolcularını nasıl desteklediklerini, geri dönüşüm bilincine katkı sağlamak için yaptıkları çalışmaları ve ödüllü cam şişeleri için yaptıkları araştırmanın ilginç detaylarını anlatıyor.

Sporu ve sporcuyu her zaman destekleyen PepsiCo Türkiye, futbol yıldızlarını genç futbolcular ile bir araya getirirken onları sürdürülebilirlik ile ilgili bilinçlendirmeyi de ihmal etmedi. Ayrıca pandemi döneminde insanların keyifli vakit geçirebilmeleri amacıyla çevrim içi etkinliklere de ev sahipliği yapan marka, tüm canlıların hayatına dokunan sosyal sorumluluk projelerini de aktarıyor.

Necla Eylül Durukan PepsiCo Türkiye olarak içecek kategorisinde ‘Pepsi Yıldız Futbolcu Seminerleri’ gibi yeni projelere imza attınız, bunların detaylarını sizden öğrenebilir miyiz?

Aslı Önder Pepsi, Türkiye’de olduğu gibi dünyada da çok geniş bir kitleye hitap eden bir dünya markası. Bu nedenle kitlelerin takip ettiği spor her daim gündemimizde; Pepsi olarak sporu ve sporcuyu destekliyor, bu anlamda yeni projeler üretmeye devam ediyoruz. Bu amaçla TSYD iş birliğiyle futbolu desteklemeyi ‘Pepsi Yıldız Futbolcu Seminerleri’ projesi ile sürdürüyoruz. Ankara, Eskişehir ve İzmir’de düzenlenecek olan Pepsi Yıldız Futbolcu Seminerleri kapsamında futbol yıldızları, gençlerle bir araya gelerek deneyimlerini paylaşacak. TSYD ile gerçekleştireceğimiz seminerde yüzlerce genç futbol sever, sporun sürdürülebilirliği hakkında bilgilenecek ve genç futbolcularımız gelecekte iyi bir futbolcu olmanın temel öğretilerini futbol efsanelerinden dinleyecek. Ayrıca Pepsi Yıldız Futbolcu Seminerleri çerçevesinde gençlerimizin sürdürülebilirlik ile ilgili bilinçlendirilmesi amacıyla ülkemizin en etkin çevre koruma derneği olan ÇEVKO bu genç yeteneklere çevre bilinci eğitimleri verecek. Eş zamanlı olarak eğitim çalışmaları yapacağımız şehirlerde geri dönüşüm seferberliği de başlattık. Geri dönüşüm bilincine katkı sağlamak için eğitimlerin gerçekleştirildiği illere geri dönüşüm kutuları koyduk. İzmir, Ankara ve Eskişehir illerimize yerleştirilen bu ünitelerle pet şişeler topladık. Toplanan pet şişelerimiz geri dönüşüme katkı sağlayacak. Pepsi Yıldız Futbolcu Seminerleri’ne katılacak yüzlerce gence geri dönüştürülmüş formalar hediye edeceğiz. 

Necla Eylül Durukan Yeni dönemin getirdiği fırsatlar, çevrim içi mecraya artan ilgi sizin iletişim çalışmalarınıza nasıl yansıdı? Bu dönemi nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Aslı Önder İçinde bulunduğumuz süreçte tüketicilerimizin önceliklerinin değiştiğini gözlemledik. Bu süreçte hem bu misyona hem de marka kimliğimize uygun projeler yapmaya özen gösterdik. Pepsi markamız ile pandemi başlangıcında, marka yüzümüz olan Beyazıt Öztürk’ün evinde çektiği “#EvdeKalmaVakti temalı reklam filmiyle evde kalmanın önemini vurguladık. Ayrıca PepsiCo olarak, evde kaldığımız dönemde tüketicilerimizin keyifli zaman geçirmeleri için bayram öncesi ünlü isimlerin katılımıyla çevrim içi bir konsere ev sahipliği yaptık. Pepsi’nin reklam yüzü Beyazıt Öztürk (Beyaz), müzik ve eğlence dünyasının ünlü isimlerinden Ceylan Ertem, Fatma Turgut, Mehmet Erdem, Sertab Erener ve Sıla’nın evlerinden katılarak performanslarını gerçekleştirdikleri ’Pepsi ile Evlere Şenlik!’’ konserini, Pepsi Türkiye YouTube kanalından 5 milyonun üzerinde kişi izledi. Pandemi sürecinde başlayan ve çok iyi bir izleyici kitlesine ulaşan ‘Mücbir Sebepler’e Pepsi, Lipton Ice Tea, Fruko ve Yedigün markalarımızla dahil olduk. Yenilikçi ve genç hedef kitleyle iç içe olan markamız Lipton Ice Tea ile Clubhouse’da ülkemizin ilk markalı chatroom’unu yarattık. Lipton Ice Tea ile çok popüler olan ve uzun dönemli iş birliği içinde olduğu Mücbir Sebepler sohbetine dahil olarak Türkiye’de Clubhouse’da gerçekleşen ilk marka iş birliğine imza atmış olduk.

Pandemi ile giderek artan çevrim içi alışveriş eğiliminin pandemi sonrasında da büyük bir oranda devam ettiğini görüyoruz. Dijitalleşme uzun süredir ajandamızın en önemli başlığı olmayı sürdürüyor. “Dükkan Senin” ve “KazandıRio” gibi hem müşterilerimizin hem de çalışanlarımızın hayatını kolaylaştıran birçok yenilikçi uygulamamız var.

Necla Eylül Durukan İçecek markalarınızdan Pepsi’nin cam şişesi 2015 yılında ödül kazanmıştı ve bu şişeyi tüketicilerle buluşturdunuz. Buradaki amacınız neydi, tüketiciye sunmanızda tetikleyici ne oldu?

Aslı Önder Pepsi olarak restoran ve kafe gibi yerinde tüketim noktalarının cam ambalajlı içeceklere yönelik bakış açılarını belirlemek üzere bir araştırma gerçekleştirdik. Araştırmaya göre; ülkemizde toplam gazlı içecek üretim ve tüketiminin üçte birini cam şişe ürünler oluşturuyor. Cam şişenin yemeklerle birlikte tüketilen içecekler arasında çok daha büyük bir öneme sahip olduğunu gördük. Araştırma, dışarıda yemek yiyen tüketicilerin %56’sının ideal ambalajın cam şişe olduğunu düşünü ortaya koydu. COVID-19 ile artan sağlık ve hijyen hassasiyeti cam şişeyi ön plana çıkarırken yapılan araştırma, dışarıda yemekle beraber içecek tüketenlerin %93’ünün cam şişeyi daha sağlıklı bulduğunu gösterdi. Tüketicilerin %58’inin cam şişeyi daha hijyenik bulduğu araştırma ilginç bir sonucu da ortaya çıkardı: Tüketicilerin %37’si cam şişeden içtikleri ürünleri daha lezzetli buluyor. Dışarıda yemekle beraber içecek tüketenlerin %68‘inin ‘cam şişe için daha fazla para öderim’ demeleri de dikkat çekiyor. Biz de Pepsi’nin sevilen lezzetini şimdi cam şişelerde sunmaya başladık ve Pepsi’nin ödüllü 300 ml depozitosuz cam şişlerini tüketicilerle buluşturduk. Tasarım dünyasının en prestijli ödülü olarak kabul edilen Red Dot Award 2015 yılı tasarım ödülünün sahibi Pepsi’nin yeni cam şişeleri, dikkat çeken şık tasarımı ile şimdilik İstanbul’da CZN Burak, Midyeci Ahmet, Primitiv, Kaşıbeyaz, RocknRolla, Dobby’s; Ankara’da Timboo, El Paso ve Kocatepe Kahvecisi ve İzmir’de Serkan Hamza Midye ve Burger Republic sunumlarına ayrıcalık katmaya başladı. 

Necla Eylül Durukan Sosyal sorumluluk projelerinizden bahseder misiniz?

Aslı Önder Özellikle son dönemde markaların tüketicilerin ihtiyaçlarına cevap vermelerinin yanı sıra topluma fayda sağlamaları da her zamankinden çok daha önemli bir hale geldi. Bu dönemde PepsiCo olarak gıda konusundaki uzmanlığımızı kullanarak ulusal yardım girişimlerine destek olduk. COVID-19 ile mücadeleye katkı sağlamak için Türkiye’de ihtiyaç sahiplerine 12 milyon TL değerinde gıda ve temizlik malzemesi yardımında bulunduk. Bunun yanı sıra Pepsi ile Andrea Bocelli, Lady Gaga, Elton John, Priyanka Chopra Jonas, Lizzo, Chris Martin, Paul McCartney, Stevie Wonder gibi dünyaca ünlü yıldızların yer aldığı “One World: Together at Home” (Tek Dünya: Evde Birlikte) özel etkinliğine destek olduk. Tüm dünyada merakla takip edilen bu etkinlik sağlık çalışanları ve Dünya Sağlık Örgütü yararına gerçekleştirildi. 

KazandıRio uygulaması üzerinden başlattığımız kampanya ile HAYTAP, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ve İhtiyaç Haritası’na destek veriyoruz. Kampanya kapsamında 2,5 litre Pepsi şişelerindeki her kapak ile isteyen herkes seçtiği kuruma uygulamada yer alan tutar karşılığında destek olabiliyor. PepsiCo olarak Türkiye’nin farklı bölgelerinde çıkan orman yangınlarının ekosistemde yaratmış olduğu izleri silebilmek amacıyla desteğimizi sürdürüyoruz. PepsiCo Vakfı, PepsiCo Türkiye ve çatısı altındaki markalardan Pepsi, Lay’s ve Cheetos; Ahbap Platformu, Ege Orman Vakfı ve HAYTAP’a bağışta bulundu. Aynı zamanda Pepsi ve Lay’s markalarıyla Ege Orman Vakfı’na yapmış olduğumuz 100.000 fidan bağışıyla, doğanın yeniden yeşile kavuşmasına destek olduk.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 116. sayısında yayımlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster
Daha İyi Bir Gelecek Platformu Kuruldu

Enerjisa Enerji ‘Daha İyi Bir Gelecek’ platformunu hayata geçirdi...