artwork

Gerçeklik ve samimiyet

3 sene önce

0

Sen ve senin yaşıtındakilerin anlaşıldığını düşünüyor musun?
Ben açıkçası bizim kuşağımızı en iyi yine kendi içinde anlaşabildiğini düşünüyorum. İster istemez aradaki jenerasyon farkı bu anlaşılamama sorununa sebep oluyor. Geçtiğimiz 1-2 yılda daha iyi anlaşılabildiğimizi düşünsem de biraz daha zamana ve örneğe ihtiyaç var. Bu da aracılarla; yani bizlerle çözülecek bir durum. Ancak şunu söyleyebilirim; değişen zaman ve tüketici algısı bu uçurumdaki en büyük etken. Z kuşağı bilgiye çok daha hızlı erişebiliyor, sosyal medya ile aramızdaki bağ da oldukça kuvvetli. Daha büyük jenarasyonlar bazen bu bağı kurmakta zorlanıyor. Ve ortaya bazı anlaşılmazlıklar çıkabiliyor. Daha çok dinlenmeliyiz ve isteklerimizin farkına varılmalı. Çünkü biz neyi isteyip istemediğimize çok hızlı şekilde karar veren bir nesiliz.

Şu an televizyonda, sosyal medyada ya da panolarda gördüğün reklamlar sana hitap edebiliyor mu? Son yıllarda aklında kalan ve seni en çok etkileyen bir reklamdan bahsedebilir misin?
Son zamanlarda geleneksel medyada yer alan reklamlara açıkcası pek dikkat etmiyorum. Her şeyin sosyal medya üzerinden ilerlediği bir zamandayız. Özellikle reklam konusunda da sosyal medyanın gücü Z kuşağı için geleneksel medyanın önünde. Z kuşağına mensup bir influencer olarak kitlemizle bizim aramızdaki iletişim; televizyon ya da panoların onlara verebileceğinden daha samimi, bu yüzden de çok değerli.

Seni gerçekten harekete geçiren ne? Bir şeyi satın almak, okumak, izlemek, yapmak için seni en çok ne motive eder?
Beni bu konuda etkileşime geçiren şey gerçeklik ve samimiyet. Beni takip eden milyonlar olduğu gibi, takip ettiğim onlarca influencer var. Bu isimlerin deneyimleri ve yorumları bir ürüne ya da hizmete yakınlaşmamdaki en büyük etken.

En çok hangi uygulamaları kullanıyorsun?
En çok Instagram’da vakit geçiriyorum diyebilirim. Çok daha hızlı bir akışa sahip. Göze hitap eden uygulamalar daha çok dikkatimi çekiyor.

Şeyda Erdoğan
(22
) Influencer

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 104. sayısında yayımlandı.