artwork

Geleceğin konusu ROI ölçümlemesi

9 yıl önce

0

2015 B2C Content Marketing Trends araştırmasına göre gelecekte içerik pazarlamasının ROI’sinin ölçümlemesi, mobil stratejiler ve otomasyon daha da önem kazanacak.

Content Marketing Institute ve Marketingprofs içerik pazarlaması üzerine yeni bir araştırma yayınladı. B2C şirketlerinin içerik pazarlaması uygulamalarını ve yaşadığı sorunları mercek altına alan araştırmada dikkat çekici sonuçlardan biri ROI ölçümlemesi anlamında ortaya çıkıyor.

Ölçümleme sorun  

Halen bu alanda sorun yaşandığı gözlemleniyor. Araştırmaya katılan şirketlerin sadece %23’ü içerik pazarlaması faaliyetlerinin ROI’sini başarılı bir şekilde ölçebildiklerini belirtiyor.

Bunun yanında katılımcıların en fazla yaşadıklarını belirttikleri zorluk ölçümleme alanında ortaya çıkıyor. Burada ilginç sonuç, geçen sene ölçümlemenin sorun olduğunu belirten katılımcı oranı %31 iken bu yıl bu oran %51’e çıkmış durumda.

Blog kullanımı azalıyor

İçerik pazarlamasında en çok kullanılan taktiğin  %93 oranla sosyal medya (bloglar hariç) olduğu görülüyor. Onu %80’le e-bültenler, %78’le internet sitesindeki yazılar/makaleler izliyor. Blogların kullanımında geçen seneye göre düşüş gözlemleniyor. Bu oran %72’den %67’ye düşmüş durumda. Geçen seneye göre kullanımı en çok artan alan ise markalı içerik havuzları.

İllüstrasyonlar/fotoğraflar ise geçen yıl listeye girmeyen ve bu yıl kullanımının yoğun olduğu gözlemlenen bir alan (%75).

En çok kullanılan platform Facebook (%94) olurken onu Twitter  (%84), Youtube (%76), LinkedIn (%71), Google+ (%68), Pinterest (%59), Instagram (%49) izliyor.  Instagram ve Google+ geçen yıla göre kullanım oranını en çok artıran platformlar oldu. Facebook’un oranı ise geçen seneye göre %4 oranında azaldı.

Mobil strateji önem kazanıyor

Araştırmada katılımcılara şu anda üzerinde en çok zaman harcadıkları konu da soruldu. İlk sırayı şu konular aldı:

• Web sitesi ziyaretçilerini müşteriye dönüştürme

• Daha etkileşimli ve daha iyi içerik üretme

• Daha iyi hikaye anlatıcısı olma

Gelecekte üzerinde çalışmayı planladıkları konular ise şunlar:

• Daha iyi mobil stratejiler

• Pazarlama otomasyonu

• İçerik pazarlaması ROI’sinin ölçümlemesi

 

Burçin Tarhan
Campaign Türkiye Yazı İşleri Müdürü
@burcintarhan

 

Bu yazı Campaign Türkiye Kasım 2014 sayısında yayınlanmıştır.