artwork

Geleceğin Ajansı: Değer Değişim Aracısı

11 sene önce

0

Önümde Forrester Research’ün hazırladığı bir rapor var: The New Interactive Agency Landscape.

Rapor, gelişen teknolojilerin ve iş yapma biçimlerinin pazarlamacıların ajanslardan beklentilerini değiştirdiğini ve değiştireceğini vurguluyor, gelecek varsayımları sunuyor.

Örneğin, ajanslar birer Değer Değişim Aracısı* (Value Exchange Mediator) olacaklar diyor. Ajanslar artık, pazarlamacılar ve tüketiciler arasında karşılıklı yararı olan etkileşimler için deneyimler tasarlayan arabulucular olarak hizmet edecekler. Raporda günümüz ajansları ve teknoloji firmalarının içinden dört tip ‘aracının’ ortaya çıkacağı belirtiliyor:

1) İş Dönüştürücüler, şirketlere iş modellerini değiştirmede, yeni ürünleri hayata geçirmede veya yeni iş alanlarına girmede yardımcı olacaklar. Bu ‘aracılardan’ pazarlama hedefine, değer yaratarak, katkıda bulunmaları bekleniyor.

2) Deneyimsel Markacılar, sadece zekice hazırlanmış mesajlarla değil, daha çok tüketicileri markalara hem gerçek hem de dijital dünyada bağlayan zengin duygusal deneyimler tasarlayarak iletişim işini yürütecekler. Günümüzün marka ajansları, kullanıcı deneyim tasarımcıları, dijital reklam ajansları ve medya ajansları bu işe en yatkın alanlar.

3) Talep Yaratıcılar, market içindeki tüketicileri yakalamak ve onları tüketici yaşam döngüsünün ‘keşfet’ ve ‘araştır’ aşamasına yönlendirmek için gerçek zamanlı çalışacak teknolojiler, süreçler ve ilgili hizmetler geliştirecekler.

4) Tüketici Bağlayıcılar ise kitle pazarlama kampanyası yaklaşımı yerine doğrudan/veri tabanlı pazarlamaya odaklanarak tüketicilerle sürekli ve zamana yayılabilecek bir ilişki götürülmesini sağlayacaklar.

Görev tanımı ve yapma şekli ne olursa olsun şu bir gerçek ki pazarlamacılar, çözüm üretmekte yetersiz veya kopyala-yapıştır çözümler üreten ajanslardan/aracı uzman şirketlerden gittikçe uzaklaşıyorlar. Onun yerine, iş hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak çözümleri üretecek parçaları ustalıkla bir araya getirecek stratejik iş paydaşlarını daha fazla tercih edecekler.

*Tanım çevirileri amatörce tarafımdan yapılmıştır. Rapor için: www.forrester.com

Muharrem Ayın
RD Yönetim Kurulu Üyesi