Geleceğimizi onlara teslim ediyoruz

Genç meslektaşlarımızın mutlu, huzurlu ve kariyer adımlarının net olduğu bir çalışma ortamı sağlamak öncelikli hedefimiz. Bu sebeple de içinde bulunduğumuz koşullara ve onların ihtiyaçlarına karamsarlıkla değil, gerçekçi ve empatiyle yaklaşmamız gerekiyor. Özellikle işin maddi boyutunda genç arkadaşlarımıza bekledikleri fırsatları endüstri olarak sunamıyoruz ancak manevi boyutunda bu samimi ve gerçekçi yaklaşımımızın mutluluk dolu geri dönüşlerini alıyoruz.

Ekibimiz, 20+ senedir bizimle olan tecrübeli yol arkadaşlarımız ve güçlü büyümemizin getirdiği genç bir ekibin verimli bir karması. Sirkülasyon oranımız benzer yapılara göre oldukça düşük fakat son dönemde haklı olarak kariyerine yurtdışında devam etmek isteyen arkadaşlarımızın kararlarına saygı duyuyoruz. 

Dijital olgunluk döneminde çok hızlı büyüyen bir sektörün parçasıyız. Özellikle dijital pozisyonlarda ihtiyaç duyulan çalışan sayısı ise küresel bazda olduğu gibi Türkiye’de de sürekli artıyor. Bu sebeple de ajans olarak sektörün geleceğini teslim edeceğimiz genç yetenekler yetiştirmek önemli misyonumuz. Bu misyonun neticesinde OMG çatısı altında, yıllardır süregelen ve gerek kendi ajanslarımıza gerekse sektöre çok sayıda dijital insan kaynağı sağladığımız ‘öz kaynak düzenimiz’ en gurur duyduğumuz girişimlerimizdendir. 

Yılda iki kez reklamverenlerimizin ihtiyacından bağımsız staj programları açıyoruz. Genç arkadaşlarımız hem eğitimlerine hem de ilgi alanlarına göre farklı ekiplerdeki uzman arkadaşlarımız tarafından birebir olacak şekilde daha önceden belirlenmiş bir program eşliğinde eğitim alıyor. Bu sayede ajans olarak kendi kültürümüz ve iş yapış şekillerimizi de gençlere aktarma fırsatı yakalıyoruz. 

Farkımız; stajyerlerimize sadece teorik eğitimler değil, ‘işi iş üstünde öğrenme’ fırsatı sunmamızda saklı. Meta, Google, Tiktok, Amazon ve Twitter gibi platformların bize sağladığı özel programlarla bu arkadaşlarımız sertifikalarını alırken aynı anda aktif olarak gerçek müşteri hesaplarımızda raporlar, analizler ve hedef kitle oluşturma gibi süreçleri de deneyimlemiş oluyor. Tüm süreçlere direkt katılımları sonucunda iş akışlarını da hızlıca öğrenmiş oluyorlar. Stajyer arkadaşlarımızla birebir ilgilenen ve emek harcayan uzman arkadaşlarımızın eforu, bu ‘özkaynak düzenimizin’ temelini oluşturuyor.

Her dönemi en az %70 kadrolaştırma ile kapatabiliyoruz ve kalan arkadaşlarımızı ise referanslarımızla sektörde uygun pozisyonlarla buluşturuyoruz. 

Yeni yeteneklerin dikkatini çekebilmek, elinizdeki yapıyı gençlerin çalışmak isteyeceği iyi bir iş yerine dönüştürmek ile başlıyor. Bu sebeple de hiyerarşiden arındırılmış, her kademede ihtiyaç ve taleplerinin açık bir şekilde rahatlıkla iletilebildiği, esnek, öğrenmenin, transformasyonun hiç bitmediği, keyifli ve yüksek enerjili bir ajans kültürü inşa ettik. Bu ruhu korumak için birçok farklı aksiyonumuz oluyor. 

OMG olarak bir araya gelmenin öneminin farkındayız. İletişimimizi sıcak tutmak için son dönemdeki endüstri gelişmelerini ve alınması gereken aksiyonları paylaştığımız, ajans içindeki yenilikleri anlattığımız, aramıza yeni katılan arkadaşlarımızı tanıştırdığımız ve ayda iki kere gerçekleştirdiğimiz online toplantılar yapıyoruz. Bu toplantılarda onları da dinliyoruz, taleplerini alıyoruz. Belirli periyotlarda uzaktan çalışma koşullarını ve motivasyonlarını anlayacağımız mini anketler yolluyoruz. Öneri ve taleplerini direkt iletebilecekleri bir e-posta adresi açıkladık, gerçekleştirdiğimiz OMG ailesi online toplantılarında bu talepleri ve önerileri gündeme getiriyoruz. İş dışı okazyonlarda da birlikte olmanın öneminin farkındayız. Pandeminin ilk zamanlarında online üzerinden beraber spor yaparak güne hazırlandık, gelenekselleşmiş OMG online oyun günlerimiz var. Ayrıca açık alanlarda ekip yemekleri ve tüm ajansı bir araya getirebileceğimiz organizasyonlar gerçekleştiriyoruz.   

Ceren Yılmaz 

OMG Turkey COO’su

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 126. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.