W’art: Fikirleri pişiriyoruz

Kocaeli vs. İstanbul kıyaslamasına yaratıcılık sınır tanımaz, yerelliğe de sıkıştırılamaz cevabını vererek Kocaeli’de hem yerel hem ulusal markalara hizmet eden W’art Reklam Ajansı ile Kocaeli’de varlığını sürdüren bir ajans olmayı konuştuk.

Dijital reklama gün geçtikçe daha çok zaman harcarken, geleneksel reklamcılığın “kurşun kalem” gibi asla hayatlarımızdan çıkmayacak bir şey olduğuna inanan ve 360 derece hizmet veren kreatif reklam ajansı W’art ile Kocaeli’de reklamcılık ve gelecek vizyonları hakkında sohbet ettik.

Bilmeyenler için, ajans hakkında genel bilgilerle başlayabilir miyiz?

W’Art Reklam Ajansı, 2017 yılı başında kurulmuş ve duyarlı, sorumluluk sahibi, iyi niyetli, erdemli, yetenekli, eğitim ve sanat ödülleri bulunan “All Star Team” Melih Sular, Cemil Bayram ve Bilal Serim gibi şirket ortaklarıyla kurulmuş butik hizmet anlayışına sahip, sadeliğin “en”lerine inanmış fikir ve proje reklam ajansıdır. Kuruluş hikayemizi ve tarifimizi (W’) ambleminde saklıyoruz. “bir fotoğraf, bir tasarım, bir video” ile işimizi nasıl daha iyi satabiliriz? Nasıl değer oluşturabiliriz diye fikirlerimizi “kırmızı”laşana kadar pişiriyoruz. Yerel ve ulusal markalara Kocaeli’den de hizmet verilebileceğini her ortamda dile getiriyoruz.

Ajans hangi alanlara yöneliyor, neler yapıyor?

W’Art, 360 derece hizmet veren bir kreatif reklam ajansı. Web sitesi yazılım ve tasarımı, UI/UX tasarımı, sosyal medya yönetimi, reklam filmi, kurumsal kimlik, outdoor, dijital eğitimler gibi birçok alanda hizmet sağlayabiliyoruz. Özellikle dijital ortamları aktif kullanıyor ve stratejilerimizi bu yönde ilerletiyoruz. Dijital reklam her geçen gün daha çok zamanımızı alıyor. Bu bir dönüşüm sinyali gibi algılansın istemeyiz çünkü geleneksel reklamın “kurşun kalem” gibi asla ölmeyeceğine inanıyoruz. 2019 yılına ait planlarımız arasında prodüksiyon hizmetlerine daha da ağırlık vererek daha büyük bütçeli ve daha kapsamlı film, sinema sektörlerine giriş yapmanın hazırlıklarını yapıyoruz.

Kocaeli’deki bir ajansın İstanbul’dakilere göre avantajları ve dezavantajları neler?

Açıkçası “İstanbul’da şu yapılabiliyorken, Kocaeli’de bunu yapabilecek olanaklarımız yok” gibi bir durum söz konusu değil. İstanbul’da yapılabilen her şeyi, Kocaeli’de de yapabilecek potansiyele ve kaynağa sahibiz. Ancak tabii ki reklamveren bütçeleri ve beklentileri Kocaeli’de yeni yeni bunu karşılayabilecek seviyeye geliyor. Bir de tabii, çok düşük bütçelere iş yapmaya çalışan ajanslar var. Bu durum ne yazık ki Kocaelili reklamveren gözünde reklamcılığın ve yapılan işin değerini düşürüyor. Açıklaması basit; kimi ajans düşük bütçeyle çok müşteri alıyor, ancak daha az zaman ayırabiliyor. Biz ise daha makul bütçelerle daha az müşteriyle çalışıp, daha fazla zaman ayırmayı ve gerçekten içimize sinen ve başarılı olacağına inandığımız işleri reklamverenin önüne koymayı tercih ediyoruz. Herkesin iş yapma tarzına saygı duyuyoruz, sonuçta bu işin bir de ticari boyutu var ancak gerçekten amacına hizmet edebilecek iş üretmek kolay değil. Zaman, emek ve özveri istiyor.

W’Art olarak çalışan bulmakta zorlanıyor musunuz, yeni iş arkadaşları alırken kriterleriniz neler?

Çalışan bulmak zor değil. Her yıl pek çok yeni mezun sektöre katılıyor. Kocaeli bölge olarak üniversite ve işci sınıfının en yoğun olduğu bir bölgede yer alıyor. Fakat Kocaelinin avantajı İstanbul’un hemen yanı başında olmasına rağmen dezavantajı yetenekli arkadaşların okul sonrası İstanbul eğilimine devam etmesi. Böyle gelmiş böyle gider mantığını hiç sevmiyoruz, yetenekli arkadaşları tuttuğumuzda bırakmıyoruz, yaklaşımımız tam olarak aslında bu… Kaliteli fikir ve iyi tasarım ortaya başarılı işler çıkartır. Ucuz tasarım olabilir, ancak ucuz fikir olamaz diyerek bizler gerçekten işini özenerek yapacak, inanmadığı hiçbir işi müşterinin önüne koymayacak, iş bittikten sonra karşısına geçip “çok güzel oldu” diyecek takım arkadaşları arıyoruz. Ajansımıza gelen stajyerleri de bu şekilde yönlendirmeye çalışıyoruz.

Bundan sonrası için hedefleriniz neler?

İlk yılımızda yakaladığımız çıkışın heyecanını, tutkusunu, zorları seven yapımızı bundan sonraki 3 yılda 3 katına çıkarabilmek, keyifle işlerimize sarılıp, işimize koşarak gelebilmek. Birlikte büyüdüğümüz markaların yanı sıra aramıza yeni katılan müşterilerimize vitamin katan çözümler üreterek gelişimlerine katkı sağlamak ve geleceğimize daha çok vakit harcamak diyebiliriz. Hedef demeyelim hayallerimiz arasında ekibimizle bir haftalık Barcelona, Venedik seyahati ve kutuplara doğru Norveç seyahati hayallerimiz arasında (:.

Kocaeli’de reklamcılığın başlıca sorunları neler?

Kocaeli’de reklamcılık denilince akla ilk gelen Kocaeli vs. İstanbul kıyaslamasıdır. Yıllardır süren bu kıyaslama Kocaeli reklamcılarının enerji harcamak zorunda kaldığı bir tartışma olarak hep karşımızda duruyor. Yaratıcılık nasıl sınır tanımazsa yerelliğe de sıkıştırılamaz. Bu nedenle Kocaeli ajansı vs. İstanbul ajansı gibi tanımlamaları ve bunun üzerinden yapılan tartışmaları son derece suni buluyoruz.  Ayrıca Kocaeli’deki reklamverene olan bakış açısının reklam ajansları tarafından doğru yaklaşımla yönetilmediğini, görüntü ve iletişim kirliliğine neden olduğunu fark ediyoruz. İşin kreatif ve üretimi konusunda hadi reklam ajansı açalım diyerek bu işe girilmesi sorunların en büyüklerinden birisi olarak görüyoruz. Reklamcılığın çok değerli, çok saygın, çok şık, çok özel ve bu yüzden çok zor ulaşılan bir meslek olduğunu, önce reklamcı olmak isteyenlerin anlaması gerekiyor.

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 82. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.