artwork

Fikir kolektif yaşatılan bir kavramdır!

6 ay önce

0

Sektörde 21. yılım ve bu sürede birçok yaratıcı, zeki ve üretken insanla çalışma şansım oldu. Anladım ki yaratıcılık kimsenin tekelinde değil. Yaratıcılık farklı bakmayı, görmeyi, bunu da güzel anlatmayı gerektiriyor. İletişim dünyasında her zaman tüketiciyi anlamak, ortamı okumak, araştırmalar çok mühimdir ama esas olan bu verileri okuyacak akıllardır. İyi bir fikir, yaratıcı bir yaklaşım ise kimseye mahsus bir çıktı değildir, kimi zaman markanın sahibi, kimi zaman bir marka yöneticisi kimi zaman junior bir yazardan gelir iyi fikir. İyi bir aralık bulmuş, fark yaratacak bir gündem yakalamış olabilir ama iş burada bitmez. Fikir kolektif yaşatılan bir kavramdır. Herkes bir ucundan tutmalıdır. En iyi nasıl gözükür, en iyi ifade edecek cümleler nelerdir, ne dersek satışa dokunur, ne demezsek eksik kalmaz, nasıl çekelim, ne renkte olmalı, mecrası ne, sesi çok mu çıkmalı, korkutmamalı mı? ve daha birçok soru cevap ve sorumlu kişi. İşte o masadan çıkan güzel fikir bir ekibin emekleri ile yeşerir. Derler ya bir çocuğu bir köy büyütür. İyi bir fikri de birlikte doğurur birlikte yaşatırız. 

Yeni dönemin AI çalışmaları bize bir perspektif veriyor, onları güzel paketliyor ama orijinal ve doğru bir cevap mı sunuyor göreceğiz. Kolektif bir bellekten güç aldığı için ne kadar data olursa bize cevabı belki de o kadar yaratıcı olacak. Fakat inanıyorum ki yine doğru sorular ve cevaplarla ilham alan insan beyni en yaratıcı çıktıları sunmaya devam edecek. Biz ise AI gibi gereçleri hayatın hızına yetişmek için kullanacağız. 

Yaratıcılık bir şiirin iki mısrasın da belki de güzel bir jingle’da belki de bakmadığınız bir reklamın nazik grafiklerinde. Bence bakmayı öğrenelim ve güzel sorular sormayı. Yaratıcılık bizi her zaman bulacaktır.  

N.Burcu Özdemir  

TBWA Group Istanbul CEO

Reklamcılar Derneği – Asbaşkan 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 132. sayısında yayımlandı.