Ferzan Özpetek: “Evrensel duygular nasıl aktarılır bilmiyorum”

İtalya’nın Oscar’ı olarak anılan David Di Donatello’dan En İyi Yönetmen Ödülü de dahil olmak üzere 11 dalda adaylık kazanan Napoli’nin Sırrı filminin yönetmeni Ferzan Özpetek, sırlarını anlattı.

Sahne geçişleri ve flashback’leri ile bir Ferzan Özpetek filminde olması gereken özelliklerin hepsine sahip olup bir de fazlaca Napoli aksanına maruz kalacağınız Özpetek’in yeni romantik gerilim filmi Napoli Sırları’nın vizyona girmesini fırsat bilerek İtalyan yönetmenle İstanbul’u ve filmlerinde hissettirdiklerini konuştuk.

Ceren Caner Özellikle son dönemde, yaratıcı sektörlerde bulunan pek çok genç “yurt dışına yerleşme” hayallerini harekete geçirmiş durumda. Yıllar önce bu aksiyonu almış biri olarak nasıl bakıyorsunuz? Keşke İstanbul’da kalsam diye düşündüğünüz oluyor mu?

Ferzan Özpetek İstanbul benim doğduğum, aşık olduğum bir şehir ama kalsaydım diye bir düşüncem olmadı hiç. Ben çok genç yaşta İtalya’ya okumaya gittim. Hep kendi imkanlarımı zorladım. Tutkum olan sinemayı yapmanın, hayatta sevdiğim bir şekilde kalmanın yollarını aradım ve aramaya devam ediyorum. İstanbul’da kalsaydım da çok güzel şeyler olabilirdi. Her iki şehirde beni besleyen, beni kendine çeken pek çok unsur var. Ama insanın farklı coğrafyalarda kendini geliştirmesi, yeni kültürlerle tanışması, kendi kültürünü gittiği yerlere taşıması kadar bir zenginlik yok bu hayatta. Dünyada sınırlar ancak böyle yok edilebilir diye inanıyorum. Önemli olan tutkuyu kaybetmemek, onun zayıflamasına, yok olmasına izin vermemek.

Ceren Caner Napoli’nin Sırrı filmi için Warner Bros.’la çalışmanız nasıl gerçekleşti?

Ferzan Özpetek Warner Bros’la yıllar içinde daha da kuvvetlenen, benim için çok kıymetli olan bir iş ve dostluk ilişkim var. Birlikte çalışmaktan ve üretmekten son derece mutluyuz.

Ceren Caner Filmlerinizde hep evrensel duyguları seyirciye aktarmaya çalışıyorsunuz. Peki bu filminizle vermek istediğiniz mesaj nedir?

Ferzan Özpetek Evrensel duygular nasıl aktarılır bilmiyorum. Ben hayatın tam olarak kendisini anlatıyorum. Hepimizin hayatın mutlaka bir döneminde ani ve beklenmedik bir travmayla sarsılır, altüst olur. Bu sarsıntıyla baş etmenin yollarını ararız, yaşamımızı gözden geçirme, kendimizi sorgulama ihtiyacı duyarız. Tıpkı filmin baş karakteri Adriana gibi.  Napoli Velata sırları, tutkulu bir aşkı, ve gerilimi yaşatan bir film. Benim için önemli olan, filmimi izleyen her seyircinin o salondan çıkarken aklından geçenler, hissettiği duygular. Filmimi defalarca izleme istekleri. Bunu çok önemsiyorum.

Ceren Caner Nelerden ilham alıyorsunuz?

Ferzan Özpetek Sevdiğim insanlardan. Gerçek hikayelerden ilham alıyorum.

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 83. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.