Farklı ve kreatif çalışmalar devam etmeli

Pandemi dönemi, özellikle açık hava mecrasını olumsuz etkiledi. Nisan ve mayıs aylarını evden çalışma düzeninde geçirdik. Sipariş ya da projelerimizin niceliğine bakmaksızın her gün ekibimizle Microsoft Team’s üzerinden toplantı yaptık. Amacımız, bu sorunlu dönemde motivasyonumuzu artırmak, dijital ortamda da olsa bir araya gelerek sinerji yaratmak ve ekipteki arkadaşlarımızın kendilerini güvende hissetmelerini sağlamaktı. Bir yönetici olarak her sabah işe gider gibi hazırlanıp mevcut şartlar, pazar bilgileri, son dakika gelişmeleri, sosyal medyadan gelen bilgiler, evde yapılan yemekler, okunan kitaplar, farklı hikayelerle iki ay süresince hep beraber bu zorlu dönemi hem verimli hem de motivasyonumuzu yüksek seviyede tutarak geçirdiğimizi düşünüyorum.

1 Haziran itibarıyla ofiste işe başladık. Öncesinde tüm şirketi dezenfekte ettik ve hijyen sürekliliğinin sağlanması için kurallar koyduk. Ekibimizi dönüşümlü çalışma düzeni için ikiye böldük. Ateş ölçümü ve maske takma zorunluluğumuz var. Şirketimiz tüm çalışanlarına COVID-19 ve antikor COVID-19 testi yaptırdı. Tüm çalışma arkadaşlarımızın test sonucu negatif çıktı. Ekip arkadaşlarımız dönüşümlü geliyor olsa da her gün satış ve pazarlama toplantılarımızı yapmaya devam ettik.

7/24 kesintisiz iletişim gücü ile hareket halindeki hedef kitleyi doğrudan ve en etkin şekilde kapsayan açık hava sektörü normalleşme sürecine rağmen henüz istediğimiz noktaya ulaşamadı. Müşterilerimizin ve ajansların büyük çoğunluğu evden çalışmaya devam ediyor. Panout olarak ilgili kişilerle dijital ortamda iletişim kurmaya özen gösteriyoruz, ancak zaman zaman zorlandığımızı söyleyebiliriz.

Reklam sektöründe yıllarca satışçı olarak çalışmış ve hâlâ da çalışmaya devam eden, aynı zamanda yönetici pozisyonunda biri olarak; satışta yüz yüze iletişim halinde olmanın ne kadar faydalı olduğunu, hangi planlamaları değiştirebildiğini, olmayan bütçeleri nasıl yaratabildiğini, fikrin fikri nasıl çekip iyi projeler geliştirdiğini, rekabetin her anlamda çok önemli bir rol oynadığını ve açık hava sektörünün evden çalışmaya uygun olmayan bir sektör olduğunu söylemem gerekiyor. Mevcut durumda ajans ve müşterilerimizin büyük çoğunluğu evden çalışıyor. Mecra olarak bizler sözel iletişim halinde olsak da yüz yüze görüşemiyoruz ve bu da işlerimizi ve mecramızı olumsuz etkiliyor. Yeni düzeni iyi yöneten ve açık hava mecrasını etkin olarak kullanmaya devam eden ajanslar/müşteriler olduğu gibi hâlâ istediğimiz noktaya gelemediğimiz ajanslar/müşteriler de mevcut. Bizler, açık hava reklam satışçıları olarak evden çalışmanın sinerjide ciddi bir eksiklik yarattığını görüyoruz. Bu noktada özellikle ajanslara büyük görev düşüyor; zira, bu hepimizin ekmek kapısı. Açık hava departmanlarının ajans içindeki varlığını uzun vadede sürdürebilir olmasını sağlayabilmek adına olası her kampanyada planlamalara, farklı ve kreatif çalışmalarla farkındalık katacak projeleri yaratmaya devam etmelidir. Böylece, yüz yüze görüşmenin bu kadar kısıtlı olduğu, sinerji açısından son derece verimsiz bir ortamda iş yapma ve sonuçlandırma beceresiyle uzun vadede varlığını sürdürebilir hale gelecektir. Yeni çalışma düzenini iyi planlayamayanlar, stratejisini belirleyemeyenler çok uzak bir tarihte değil, maalesef 2021’de bile varlığını sürdüremeyecektir.

Serap Yakın
Panout Satış Pazarlama Genel Müdürü

Bu yazı, ilk olarak Campaign Türkiye’nin 103. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.