Facebook ve Giphy birleşmesi, rekabet kurulunu endişelendirdi

İngiltere rekabet kurulu, Facebook ile Giphy birleşmesinin, display reklam da dahil olmak üzere “ciddi rekabet endişeleri” yarattığı yönünde iddialarda bulunmuştu.

Sosyal medya devi, birleşmeyle ilgili devam eden bir soruşturma yürüten Rekabet ve Piyasalar Kurumu’nu “temel hatalar” içeren ilk sonuçları yayınlamakla suçladı.

CMA geçtiğimiz ay geçici olarak kullanıcıların, ücretsiz GIF’lere erişmesine izin veren şirketin devralınması sonucunda sosyal medya ve display reklamcılıkta rekabetin (SLC) önemli ölçüde azalmasıyla sonuçlandığı veya sonuçlanacağı, İngiltere’deki sosyal medya kullanıcılarına ve işletmelere zarar verdiği sonucuna vardı.

12 Ağustos’ta yayınlanan raporda, Haziran 2020’de gerçekleşen birleşmenin Facebook’un, Giphy ile ABD’deki ücretli reklam ortaklıklarını sonlandırdığı, şirketlerin markalarını resimler ve GIF’ler aracılığıyla tanıtmalarına izin verdiği belirtildi.

Devralma sürecinden önce Giphy’nin bu hizmeti İngiltere’ye getirmeyi düşündüğünün ve bunun reklam pazarında Facebook’a bir rakip oluşturabileceğinin de altını çizdi CMA.

CPA ayrıca Facebook platformlarının İngiltere’nin 5,5 milyar sterlinlik display reklam pazarında yaklaşık %50’lik bir paya sahip olduğunu vurguladı.

Kurul, başlangıçtaki endişelerinin doğru olduğu sonucuna varması durumunda yapılması gerekenler için seçenekler yayınladı ve bunlar arasından tercihi, ‘tam elden çıkarma’ yani Facebook’un Giphy’yi satması gerekebileceği anlamına geliyor.

Bununla birlikte Facebook, “CMA rekabette önemli bir azalma göstermediği” için “hiçbir çözüme gerek olmadığını” iddia etti.

Facebook, kurulun bulgularına yanıt olarak CMA’in, Facebook’un İngiltere’de display reklamcılığında “önemli bir pazar gücüne” sahip olduğu görüşünün “yanlış” olduğunu söyledi.

Facebook’un 8 Eylül’de CMA tarafından yayınlanan yanıtında kurul, tam elden çıkarmaya alternatif seçenekler önermediği için eleştirildi: “Çok daha az müdahaleci ve tam elden çıkarma ile eşit derecede etkili olacak alternatifler önermiyor.

Her halükarda, CMA’in ön bulguları doğru olsa bile (ve Facebook bunların doğruluğu hakkında itiraz etse de), CMA’in çözüm rehberinde ‘makul ve orantılı olmak için’ etkili olacağını düşündüğü çözüm seçeneklerinden en az maliyetli çözüm veya çözüm paketi arasında seçim yapmak isteyecektir. Ancak CMA’in çözümler bildirimi, en azından tam bir elden çıkarma kadar verimli ve daha az maliyetli olabilecek herhangi bir alternatif çözüm yolunu içermiyor.”

Geçen ay konuşan CMA’in soruşturmasının ikinci aşamasını yürüten Bağımsız Soruşturma Grubu Başkanı Stuart McIntosh: “Soruşturmamız ciddi rekabet endişeleri gösterse de bunlar geçicidir.

Şimdi incelememizi tamamlamadan önce bulgularımıza başvuracağız. Birleşmenin pazar ve sosyal medya kullanıcıları için zararlı olduğu sonucuna varırsak, insanların korunmasını sağlamak için gerekli önlemleri alacağız.”

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.