Facebook hedefleme değişikliklerine gitmeyi planlıyor

Kampanya grubu Global Witness, kadınlara ve 55 yaş üstü kişilere gösterilmemesi istenen reklamları onayladı.

Bir kampanya grubunun, platformun ağda görünen İngiltere iş ilanlarında ayrımcı hedeflemeyi engelleyemediğini söylemesinin ardından Facebook, Kuzey Amerika dışındaki pazarlarda iş, konut ve kredi reklamlarının nasıl hedefleneceğine ilişkin daha fazla sınırlama araştırdığını belirtti.

Londra merkezli bir STK olan Global Witness, Facebook’ta iki reklam paylaştı. BBC haberine göre; birinin kadınlara, diğerinin 55 yaş üstü kişilere gösterilmemesini istedi.

Facebook, Global Witness’ın bu gruplara karşı ayrımcılık yapmayacağını beyan etmesini talep etmesine rağmen reklamlar onaylandı ancak daha sonra yayınlanmadan önce geri çekildi.

Buna ek olarak Global Witness, Facebook’un hedefleme algoritmasının sonucunu test etmek için yalnızca İngiltere’deki yetişkinler tarafından görülmesi gerektiğini belirterek, iş arama ve işe alım platformu indeed.com’da gerçek boş pozisyonlar için dört reklam oluşturdu.

Testte cinsiyetle ilgili keskin bir ayrım gözlendi; teknik bir pozisyonla ilgili bir reklam görenlerin %96’sı erkek, kreş hemşireleri için bir reklam görenlerin ise %95’i kadındı. Diğer iki reklamda da aynı şekilde cinsiyet odaklı hedefleme hakimdi; havayolu pilotları (%75 erkek) ve psikologlar (%77 kadın) için.

Global Witness, Birleşik Krallık Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu’na, avukatı Schona Jolly QC’nin “Facebook’un sisteminin kendisi ayrımcı sonuçlara yol açabilir ve öyle görünüyor” sözlerini sarf ettiği bir sunu yaptı.

Facebook, birkaç yıldır ayrımcı olduğu iddia edilen reklam hedeflemesiyle ilgili sorularla karşı karşıya kaldı. 2017’de ırk da dahil olmak üzere bir dizi kişisel özelliği hedeflemeyi yasaklayan politikalar güncellendi. Ancak iki yıl sonra ABD Konut ve Kentsel Gelişim Bakanlığı tarafından konut reklamlarında ayrımcılığa izin vermekle suçlandı.

2019’da ABD’de konut, istihdam ve kredi reklamları için hedefleme seçeneklerine yeni sınırlamalar getirdi ve bunları geçen yıl Kanada’da kullanıma sundu ancak bunlar henüz İngiltere dahil diğer pazarlara uygulanmadı.

Global Witness’ın soruşturmasını yöneten Naomi Hirst, ayrımcı hedeflemeyle iş ilanları yayınlama konusuna atıfta bulunarak, “Bunu İngiltere’de Facebook’ta yapmanın mümkün olması özellikle şok edici.” dedi.

Bir Facebook sözcüsü şu yorumu yaptı: “Sistemimiz, insanlara en çok ilgilenecekleri reklamları sunmak için farklı türdeki bilgileri dikkate alıyor ve bu rapordaki bulguları gözden geçiriyoruz.

“ABD ve Kanada dışındaki diğer bölgelere iş, konut ve kredi reklamları için hedefleme seçenekleriyle ilgili daha geniş sınırlamaları araştırıyoruz ve önümüzdeki haftalarda bir güncelleme yapmayı planlıyoruz.”

Facebook’un politikalarında “Reklamlar; ırk, etnik köken, renk, ulusal köken, din, yaş, cinsiyet, cinsel yönelim, cinsel kimlik, aile durumu, engellilik, tıbbi veya genetik durum gibi kişisel özelliklere dayalı olarak insanlara karşı ayrımcılık yapmamalı veya ayrımcılığı teşvik etmemelidir.” ibaresi geçiyor.

Sözcüsü, reklamverenlere bu politikaya uymaları gerektiğini hatırlatmak için “ısrarcı” bir hatırlatma kullandığını ve reklamveren eğitimine yatırım yaptığını söyledi.

Geçen yıl TBWA\London ile çalışan Facebook PortalAMV ile anlaştı.
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.