artwork

“Fabrikasyon üretime karşıyız”

7 ay önce

0

İstanbul Dışı sayfalarımızın bu sayıdaki konuğu Ankara’dan eef Creative Reklam Ajansı oldu.  Ankara’da faaliyet gösteren reklam ajansına dair merak ettiklerimizi ajansın kurucu ortağı Fırat Ayçiçek ve ajansın 3D artisti Oğuzhan Gökahmet’ten dinledik.

eef Creative, web tasarım, 3 boyutlu modelleme/animasyon , SEO, siber güvenlik, grafik tasarım, içerik üretimi, video tanıtım, marka danışmanlık, iletişim danışmanlığı, müzik prodüksiyon,sosyal medya uzmanlığı gibi alanlarda müşterilerine hizmet veriyor.

Burak Becan: Ajansınızı yaratıcı endüstride nasıl konumlandırıyorsunuz

eef Creative: Bizzat firmamızın isminden de anlayabileceğiniz gibi tamamen yaratıcılık ve farklılık üzerinde yapılanmış bir ekibimiz var. Amacımız çalıştığımız her firmanın ihtiyaçlarını tespit edip, nokta atışı ve yaratıcı müdahaleler yapmak. Yaptığımız her işte standartların dışına çıkma mottosuyla hareket etmekteyiz. Belirli sınırlar içinde kapalı kalmak ve baskılanmak düşüncesi en büyük kabusumuz ? .

Burak Becan: Ne gibi hizmetler veriyorsunuz? 

eef Creative:Takım olarak bünyemizde bir firmanın, kurumun ya da kuruluşun ihtiyaç duyabileceği tüm hizmet alanlarında üretim yapabiliyoruz. Takımımızın hayal gücüne dayalı olarak; web tasarım, 3 boyutlu modelleme/animasyon , SEO, siber güvenlik, grafik tasarım, içerik üretimi, video tanıtım, marka danışmanlık, iletişim danışmanlığı, müzik prodüksiyon, sosyal medya uzmanlığı gibi hizmetleri tüm Türkiyede, haziran ayı itibari ile de Fransada sunmaktayız.

Burak Becan: Ajansınız Ankara’da yer alıyor. Ankara’daki bir ajansın İstanbul’a göre avantajları ve dezavantajları neler? 

eef Creative:Ankara, İstanbula göre “reklamcılık” veya “grafik tasarım” gibi sektörlerin varlığından bir nebze daha habersiz bir şehir. Bu şehirdeki şirket sahipleri işi profesyonel olana bırakıp kreatif işler oluşturma yönelimi yerine brandacılarla ya da merdiven altı reklamcılarla çalışmayı tercih ediyorlar.

Burak Becan: Diğer ajanslarla rekabet edebilecek insan kaynağına ve sektörel dinamizme sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz? 

eef Creative:eef Creative Reklam Ajansı olarak az kişiyle pek çok farklı sektörle aynı anda çalışabilme ve harika sonuçlar doğurabilme yetisine ve dinamizmine sahibiz. Fabrikasyon üretime karşıyız. Bu yüzden takım olarak insan gücünde rekabet etme algımız yok.

Burak Becan: Ajans olarak çalışan bulmakta zorlanıyor musunuz, yeni iş arkadaşları alırken kriterleriniz neler?

eef Creative:Öncelikle ekibimizde bulunan kişilere çalışan gözüyle bakmaktan ziyade ekip arkadaşı olarak bakıyoruz ?. Ajans olarak sabah 8 akşam 5” mantığıyla çalışmıyoruz. Bilakis, bulunduğumuz coğrafyanın hem sektörel hem yaşamsal stresinden sıyrılmak için kendimize zaman ayırmak ve günlük hayatta etkin olmak mottolarımız arasında. Bu yüzden ekibimizde yer almasını istediğimiz kişilerin yaptığı işi severek yapması çok önemli. Bize “çok program bilen grafik tasarımcı” değil, Van Goghun Yıldızlı Gece” tablosuna bakıp hayaller kurabilen bir parıltı lazım. 

Tabii bu şartlar altında gençleri suçlamamız mümkün değil ancak eğitim sistemimiz üreten ve düşünen gençlerden ziyade adeta söylenileni yapmak üzere kodlanmış robotlar yetiştiriyor. Bizim aradığımız ekip arkadaşları ise kabuğunu kırabilmiş, özgürce düşünebilen ve üreten -tabiri caizse- deliler”. Bu yüzden çoğunlukla ekip arkadaşı bulmak zorlandığımız bir konu haline geliyor.

Burak Becan: Bir süredir dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadele ediyoruz. Ajans olarak bu salgın sizi nasıl etkiledi? Bu süreci nasıl yorumluyorsunuz ve bu sizi nasıl etkileyecek? -Bundan sonrası için hedefleriniz neler?

eef Creative:Pandemi dönemi elbette gerek verdiğimiz kayıplar gerek stresi dolayısıyla hepimiz için çok zor bir dönemdi. Ancak bulunduğumuz sektör ve yaptığımız iş dolayısıyla bizim için olumlu olan sonuçlarını görmezden gelemeyeceğiz. Pandemi sayesinde insanlık için kabullenmesi zor olan parayı ve alışverişi dijitalleştirme adımını öylece atıverdik. Hayatı bir adım daha otomatikleştirdik. 

En basit örneğini verecek olursak artık evin en küçük çocuğu ekmek almaya gitmek zorunda değil ?. Çünkü ihtiyacı olan her şeyi bir tuşa basarak kolayca satın alabiliyor.

Biz de bu dönemde pek çok e-ticaret firmasına danışmanlık sağlama ve altyapı oluşturma fırsatı bulduk. Bu yüzden bizim için belli oranda olumlu sonuçları da oldu.

İlerleyen dönemlerde e-ticaret sektörüne yönelimin artacağı ve bu doğrultuda işlerimizin yoğunlaşacağı kanısındayız.