artwork

“Evde hayat var”

4 yıl önce

0

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID- 19 salgını hayatımızın birçok alanında büyük değişimlere yol açtı. Her şeyden önce internet kullanımlarına bağlı önemli artışlar yaşadık. Bugüne kadar data kullanım trafiğinde gece ve gündüz olarak ayrımlar söz konusu iken evden çıkılamayan bu dönemde bu kullanım tüm güne yayıldı ve bununla birlikte ciddi artışlar yaşandı. Bu süreçte şebekemizdeki toplam internet trafiğinde %35’lik bir artış oldu. Bazı saatlerde ise %110’luk bir artış gözlemledik. 4.5G’de kişi başı ortalama data kullanımı ise rekor kırarak bazı günlerde 13 GB’a yükseldi. Mobil şebekede taşıdığımız günlük toplam data trafiğimizin üzerine 500TB daha fazla trafik taşıdık. Türkiye’de ilk olan ve mobil şebeke üzerinden fiber internet sağlayan dijital ev çözümümüz Superbox’ın kullanıcı sayısı 400 bini geçti. Data tüketiminin detaylarına baktığımızda ise, mesajlaşma platformlarındaki ve oyunlardaki trafiklerin görece arttığını takip ettik. Ek olarak, internet trafiğindeki artışların sadece indirme değil, yükleme yönlü de yüksek miktarda yaşandığını gözlemledik. Bu talep artışını gördükten sonra Turkcell fiber altyapısından hizmet alan tüm müşterilerimizin daha rahat bir internet deneyimi yaşayabilmeleri için 16 Nisan tarihinden itibaren 1 Haziran’a kadar fiberde en düşük indirme hızlarımızı 50 Mbps’e, yükleme hızlarımızı ise 4 kat artışla 20 Mbps’e yükselttik. Önümüzdeki dönemde de müşterilerimizin hem yüksek indirme hızı hem de yüksek yükleme hızı olan kampanyalara taleplerinin devam edeceğini düşünüyoruz ve iş planlarımızı buna göre yapıyoruz.

COVID- 19 salgınıyla mücadele için en ön safta durmaksızın görev başında olan sağlık çalışanlarımıza ne kadar teşekkür etsek az kalır. Turkcell olarak biz de şükranlarımızı sunmak adına tüm sağlık çalışanlarına destek olmak için harekete geçtik ve Turkcell hattı kullanan sağlık çalışanlarına kendi tarifelerine ek olarak ücretsiz 500 dakika konuşma ve 5 GB internet paketi tanımladık.

Salgının yayılmasının önüne geçilmesi adına imkanı olanların evlerinden çıkmaması ve sokağa çıkma kısıtlamaları ile birlikte iletişim kurma yöntemlerimiz de değişti. Evlerde kaldığımız günlerde sevdiklerimizle görüntülü konuşarak hasret giderdik. Türkiye’nin yerli ve milli iletişim platformu olan BiP uygulamamızda görüntülü görüşme süresi 33 kat arttı ve uygulamanın toplam indirilme sayısı 45 milyona ulaştı. BiP sadece sevdikleriyle konuşmak isteyenler için değil, toplantılarını evden gerçekleştirmek isteyenlerin de tercihi oldu. Test süreçlerinin sonuna yaklaştığımız çok sayıda katılımcının aynı anda kolaylıkla kullanabilecekleri ‘uzaktan toplantı çözümü’ BiP Konferans üzerine çalışmalarımız devam ediyor ve yakında müşterilerimizin kullanımına sunacağız. BiP, AppStore ve Google Play’de kendi kategorisinde birinci sıraya yükseldi. Ayrıca BiP Web üzerinden de kesintisiz iletişim devam etti ve burada da kullanıcı sayısında 5 kat artış yaşandı.

Bir başka önemli değişiklik ise okullarına gidemeyen öğrencilerimizin uzaktan eğitime geçmesi ile başladı. Turkcell olarak uzaktan eğitim süreciyle birlikte öğretmen, öğrenci ve velilerin Eğitim Bilişim Ağı (EBA) içeriklerine mobil cihazlar üzerinden erişebilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan 3 GB desteği aynı gün 6 GB’a çıkarmış, Turkcell sabit interneti kullanan öğrenci ve öğretmenlere destek amacıyla da EBA platformuna erişim hızlarını 100 MBit’e yükseltmiştik. Ayrıca derslerini TV’den takip etmek isteyen öğrenciler için Turkcell’in yeni nesil TV platformu TV+’da EBA kullanımları için geçerli 10 GB ücretsiz internet tanımlaması yaptık. Üniversite öğrencileri için de Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) üniversite öğrencilerine yönelik internet kampanyasına destek veriyoruz. Bu kapsamda, üniversite öğrencilerine YÖK Dersleri Platformu ve üniversitelerin web sitelerinde geçerli 3 ay boyunca tekrarlanacak aylık 6 GB’lık “Uzaktan Eğitime Destek Kotası” sunuyoruz.

Ramazan ayı boyunca internet ihtiyaçlarına destek olmak için tüm müşterilerimize Dijital Operatör uygulamamız üzerinden 1 GB internet hediye ettik. Salgın sonrası dönemde de artan data ihtiyaçlarını en iyi ve en hızlı 4.5G altyapısı ile karşılamaya ve müşterilerimizi en uygun tekliflere yönlendirmeye devam edeceğiz. Türkiye’nin binlerce dergi ve gazete içeriğine ev sahipliği yapan Dergilik uygulamamız ise bu dönemde büyük ilgi gördü. Turkcell’in #EvdeHayatVar kampanyası kapsamında Türkiye’nin en çok okunan dijital yayıncılık platformu Dergilik üzerinden yüzlerce dergiyi ücretsiz olarak okurlarımıza sunduk. Bu kampanyamıza okurlar büyük ilgi gösterdi ve daha önceki aylarda 2,5 milyonu bulan makale okunma sayısı Mart ve Nisan aylarında iki katına çıkarak aylık 5 milyona ulaştı. Böylece vatandaşlarımız evlerinde otomobilden yemeğe, modadan iş dünyasına dek uzanan farklı tarzdaki içerikleri okuyarak keyifli vakit geçirdiler.

Yine Türkiye’nin dijital müzik platformu olan fizy üzerinden ev konserleri gerçekleştirdik. Simge, Ersay Üner, Feride Hilal Akın, Gripin gibi müziğin sevilen isimleri evlerimize konuk oldu. Büyük ilgi gören #EvdeHayatVar konser serisi toplam 8 milyon gösterime ulaştı. Ayrıca konser serisini kaçıran müzikseverlere konserlerin tamamını fizy ve TV+ uygulamaları üzerinden izlemeleri olanağı sunuyoruz.

Evlerde olduğumuz süre içerisinde vatandaşların en çok tercih ettiği aktivitelerden biri de film izlemek oldu. Türkiye’nin dijital televizyonu TV+ platformumuz, izleyicilerin farklı türde film ihtiyaçlarını karşılayan geniş bir film, dizi ve belgesel içeriğine sahip. TV+’ta izlenme süreleri günlük 10 saatin üzerine çıktı, Mart ayında kullanıcıların aktiflik oranı ise yüzde 50 arttı. Klasikleşmiş filmlerin yanı sıra, son yılların en iyi filmleri izleyiciler tarafından büyük ilgi gördü. Bunlar arasında; Salgın, Görevimiz Tehlike, Başlat: Ready Player One, 5. Dalga, Dünyalar Savaşı ve Joker yer aldı.

Alper Ergenekon
Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, Turkcell

Bu yazı, ilk olarak Campaign Türkiye’nin 99. sayısında yayımlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster
Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu: “Türkiye bölgesel bir üs…

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Türkiye’nin sunduğu yatırım fırsatlarını küresel iş...