artwork

Etkili açıkhava reklamının 10 yolu

9 yıl önce

0

Etkili bir açıkhava reklamı hazırlamak için bu mecranın farklı dinamiklerini göz önünde bulundurmak gerekiyor.  İşte etkili açıkhava reklamı yapmanın on yolu;

1. Basit olun: Tasarımlarda basit görsel ve az mesaj açıkhava reklamının etkisini artırıyor.

2. Gözleri renklerle yakalayın: Araştırmalara göre; kontrast renk kullanılması hatırlanma oranını %38 artırıyor.

3. İnsan yüzü kullanın: Göz takip araştırmaları insanların yuvarlak şekilleri daha kolay yakaladıklarını ortaya koyuyor. Özellikle insan yüzü yuvarlak hatları ile dikkati kolaylıkla çekebiliyor.

4. Görselleri büyük kullanın: Açıkhava diğer mecralar gibi karşısına geçerek tüketilen bir mecra değil. Amaç, yakalamak. Büyük görsel kullanmak,  gözleri yakalamak lazım.

5. Mesajınız açık ve net olsun: İnsanlar saniyede 3-5 kelime okuyabiliyorlar. Açıkhavada (mesajınızın ne kadar kısa sürede görüleceğini düşünecek olursanız) birkaç kelime ile  mesajınızı aktarabiliyor olmanız lazım.

6. Anlamlı olsun: Hedef kitlenizin mesajınızı nerede göreceklerini, içerisinde bulundukları durumu ve ihtiyaçlarını düşünün. Mesajınızın anlamlı olduğundan ve hedef kitleye uygunluğundan emin olun.

7. Sinerjiyi yakalayın: Kampanyalarda diğer mecralar ile birlikte açıkhavada da mesajın sinerjik bir şekilde kullanılması en basit kural.

8. İnternet ile birleştirin: Araştırmalar açıkhava ile internet ortamında sonuç almanın, diğer offline mecralara göre çok daha etkin olduğunu kanıtladı. Dünyanın en eski mecrası açıkhava, dijital ile dünyanın en yeni mecrası oluyor.

9. Fiyatınızı kullanın: Ürününüzün veya hizmetinizin fiyatını açıkhava mecrasında kullanmak en etkili yöntemlerden biri.

10. Kolay okunan yazı karakteri kullanın: Birkaç saniyede kolay okunan ve büyüklüğü uygun olan yazı karakterleri kullanın.

Şimdi hep birlikte dışarı çıkalım ve her açıkhava reklamı acaba yukarıdaki 10 kuraldan  kaçını uyguluyordur diye bakalım.

Acaba sektör olarak notumuz kaç?

Çiler Yıldız
Arvak Yönetim Kurulu Üyesi

@CilerYildiz

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Aralık 2014 sayısında yayınlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster