Epika Ajans: Başarılı olmak, işin keyfini artırıyor

Kayseri’de faaliyet gösteren Epika Ajans, başarıyı maddi kazançların önüne koyarak çalışıyor. Çünkü onlar için işlerinden keyif almanın tek yolu bu: Başarı…

Epika Ajans: Başarılı olmak, işin keyfini artırıyor

İstanbul’un ekseninde döndüğünü zanneden ajans dünyasını bir kez daha yanıltmak istedik. Ve İstanbul dışındaki ajanslara kulak verdiğimiz sayfalarımıza Kayseri’den Epika Ajans ile devam ediyoruz.

Konvansiyonel bir reklam ajansıyken dijital ve konvansiyonel arasındaki çizginin iyice incelmesi sayesinde 360 derece hizmet veren bir ajans haline gelmiş Epika…

 

Bilmeyenler için ajans hakkında genel bilgilerle başlayabilir miyiz?

Mehmet Sürücü: Epika, reklam dünyasına uzaktan bakmayı reddedip, bu dünyanın bir parçası olmayı ve hatta ona yön vermeyi hedefleyen iki iyi arkadaşın kurduğu bir reklam ajansıdır. Mühendislik ve iletişim alanından gelen yeteneklerimizi 15 yıllık sektör deneyimimizle harmanlayarak, 8 yılı aşkın bir süredir müşterilerimizin hayallerine ortak oluyoruz. Bizim için başarı, maddiyattan daha önce geliyor; çünkü ancak bu sayede işimizden keyif alıyoruz.

 

Ajans hangi alanlarda hizmet veriyor?

Mustafa Ateşmen: Epika’yı kurarken fikir ve estetiğin birlikte yükseldiği bir ajansı düşledik. O günden bugüne müşterilerimizin yaratıcı düşünceye ihtiyaç duyduğu her alanda onlara hizmet veriyoruz. Bizim de sonuna kadar inandığımız bir gerçek olan “Reklamın iyisi ve kötüsü” olgusunu onlara kanıtlayarak, iş hayatında doğru adımları atmalarına yardımcı oluyoruz. Salyangoz bağımlısı bir mahalle yaratma hevesimiz ise her daim bize güç veriyor.

Başlangıç itibarıyla yaptığımız işleri baz alırsak “konvansiyonel bir reklam ajansıydık” diyebiliriz. Ancak ilerleyen yıllarda hem ekibimizin sayısının artışı hem de konvansiyonel ve dijitalin arasındaki ayrımın hayli incelmesinden kaynaklı olarak 360 derece hizmet verebilen bir ajansa evrildik.

Özellikle logo tasarımı ve kurumsal kimlik oluşturma noktasında hatırı sayılır bir portfolyoya sahibiz. Bunun yanında reklam kampanyaları, prodüksiyon, grafik tasarım, web tasarım projelerinde çözümler sunuyoruz. Ayrıca faaliyet ve sürdürülebilirlik raporları alanında da çok fazla iş çıkardık. Hatta her yıl düzenlenen Uluslararası Stevie Ödülleri’nin 12.’sinde, “Yılın Faaliyet Raporu” kategorisinde bronz ödül ile listede yer alma mutluluğunu yaşadık.

Yukarda saydıklarımızın yanında sektörün yeni ve hızlı çocuğu “sosyal medya”yı da yakın zamanda hizmetlerimiz arasına kattık. Müşterilerimizin sosyal medya aktivitelerini başarılı bir şekilde yürütüyoruz.

 

Kayseri’de bir ajans olmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Mehmet Sürücü: Özellikle bölgemizde yer alan ve iyi reklama ihtiyaç duyan firmalara lokasyon olarak yakınlığımız nedeniyle çok hızlı çözümler üretebiliyoruz. Tabiri caizse onları “İstanbul’a kaçmadan yakalayabiliyoruz.” Ayrıca yaşadığımız coğrafyanın dinamiklerine hakim olmamız sayesinde onlara “bizim oraların” çözümlerini sunabiliyoruz.

Kaliteli reklamcılığın sadece İstanbul’da olduğuna dair önyargının yavaş yavaş kırılmaya başladığını görüyoruz. Artık ulusal ve uluslararası birçok firma Anadolu’da hizmet veren ajanslarla da çalışıyor. Bunun sektör adına umut verici bir gelişme olduğunu düşünsek de hala yeterli seviyeye ulaşamadığı da yadsınmaz bir gerçek.

 

Epika olarak çalışan bulmakta zorlanıyor musunuz, yeni iş arkadaşları alırken kriterleriniz neler?

Mustafa Ateşmen: İnsan kaynakları bu bölgede sektörel sorunların en başında geliyor. Yetenekli ve meraklı genç arkadaşların sayısının her geçen yıl azaldığına üzülerek şahit oluyorum. Öyle ki artık iş görüşmelerinde ilk konumuz mesai saatleri oluyor. Hatta CV’lerinde KPSS puanlarını dahi yazanları görüyorum. Ancak biz yine de bu konuda umudumuzu kaybetmiyor, hevesli ve yetenekli takım arkadaşlarını bulmaya özen gösteriyoruz. Bunun için üniversitelerle iş birliği yapıp, özel stajyer programları düzenleyerek, gençlerin yeteneklerini ateşleyecek fırsatlar yaratıyoruz. Her yıl 20’ye yakın genç arkadaşa reklam ajansında gerçek hayat tecrübesi veriyoruz.

 

Bundan sonrası için hedefleriniz neler?

Mehmet Sürücü: Bizler sevdiğimiz işi yapan “şanslı” insanlarız. Bundan sonraki dönemler için ilk hedefimizi daha çok nitelikli projelere imza atıp, ajansımızı ve bölgemizi sektörel arenada güçlü bir şekilde temsil etmek. Ayrıca 2018’i yarışmalar yılı olarak ilan ettik. Bu anlamda ulusal ve uluslararası yarışmalara başvurularımızı yaparak ödüllerle dönmek istiyoruz.

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Aralık 2017 sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.