En iyi iletişimi Güllüoğlu yaptı!

Karaköy’deki Güllüoğlu Baklava’nın sahibi Nadir Güllü, “benim” diyen iletişim duayenlerine ders verdi. Ne mi yaptı?

Hem gıda üreticisi bir firma olarak halk sağlığı açısından iyi bir hareket yaptı hem de kamuoyu nezdinde süper itibar kazandı. Greenpeace’in GDO çıkışına kadar pek kimsenin bilmediği Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF), Güllüoğlu sayesinde yeteri kadar tanındı. Üstelik bu kurumun attığı her adım artık mercek altına alınacak.

Nadir Güllü, TGDF’nin GDO’lu (Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar) ürün ithalatı yapma kararı üzerine dernekten çekildiğini duyurdu. Bunun iletişimini de “Ben en pahalı şekeri satın alıyorum, müşterime zararlı bir şey yedirmem” diyerek yaptı. Bu açıklama üzerine TGDF’nin diğer üyeleri de apar topar geri adım attı ve GDO içeren 29 zararlı ürünün ithalatından vazgeçtiğini açıkladı. Ya da zorunda kaldı.

TGDF’nin üyeleri arasında Sana, Algida, Eti, Ülker ve Nestle gibi dünya devleri var. Yani belki de Güllüoğlu olmasa, bu ürünler çaktırmadan Türkiye’ye ithal edilecekti. Güllüoğlu bu şirketlerin PR yöneticilerine bence iyi bir iletişim dersi verdi. Bu firmalar Güllüoğlu’na kıyasla devasa markalar. Eğer herhangi biri bu ithalattan vazgeçseydi günlerce “Biz halkımıza zararlı bir şey yedirmeyiz” diye bunun iletişimini ve reklamını yapardı. Nadir Güllü, bu konuda mütevazı davrandı kendi şirketinin ithalattan vazgeçtiğini duyururken diğerlerini kötülemedi.

Gıda devleri, sigaraya karşı açılan kampanyalar sonrası artık bin kere daha dikkatli iletişim yapmak zorunda. Gazlı içecekler, lesitin ve katkı maddesi içeren besinlere karşı savaş çok yakında başlayacak. Bu savaşta, sağlıklı üretim kadar iyi iletişim yapan gıda firmaları az yara alacak. Uluslararası gıda devlerine kıyasla “KOBİ” boyutundaki Güllüoğlu’nun bu dersi bu bakımdan çok önemli.

Son olarak Nadir Güllü’ye bir not: Güllüoğlu’nun logosundaki Nadir Güllü figürü, fazlasıyla Melih Gökçek’i andırıyor. Melih Gökçek’in biraz fazla baklava yemiş ve tombul yanaklısı gibi durmuyor mu?

 

 

 Levent Ertem
Campaign Türkiye Yayın Danışmanı
[email protected]

[arrowlist]

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Eylül sayısında yayınlanmıştır.

[/arrowlist]

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.