En hızlı şekilde adapte olduk

Yeni tip koronavirüs (COVID-19)’un ülkemizde etkisini göstermeye başladığı Mart ayından itibaren tüm süreçlerimizi sağlık risklerini minimize etmek üzere planlamalarımızı ve aksiyonlarımızı hızla hayata geçirdik.Halen pandemiye bağlı riskleri sağlıklı yönetebilmek için süreci takip etmeye devam ediyoruz.

Bu süreçte hem çalışanlarımızın hem de müşterilerimizin sağlığı birinci önceliğimizdi. Çalışma şeklimizde değişikliğe giderken; sağlık riskleri önlemeye yönelik gerekli tedbirleri alarak işimizin sürdürülebilirliğini sağlamaya özen gösterdik. Olası sağlık riskleri iş yeri ve dışında titizlikle yönetilmesi gereken bir konu. Konunun gündeme geldiği ilk günden itibaren anlık takip yaparak tedbirlerimizi aldık. TC Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı ve Koç Topluluğu geleninde uygulanmakta olan önlemler paralelinde sürekli olarak güncellemeye devam ettik. En üst seviyede uyguladığımız önlemler ortak alanlarımızda 1.5m güvenli sosyal mesafeyi uygulamakla başladı. En hızlı şekilde bu uygulamaya adapte olduk. Bununla birlikte, iş durumu müsait olan çalışanlarımıza evden çalışma imkânı tanıdık. En üst seviyede uyguladığımız hijyen planımız kapsamında tüm çalışma alanlarımızın sık aralıklarla dezenfekte edilmesi, şirketimize ziyaretçi kabulünün kısıtlanması ve toplantıların uzaktan iletişim yoluyla yapılması uygulamalarını devreye aldık. Etkinlikler ve yurt dışı seyahatlerimizi iptal ettik. İç iletişim kanallarımızda, virüsten korunmaya yönelik yayınlar başlattık ve devam ediyoruz.

Son dönemde artan trend sadece görüntülü görüşme değil; gerek sosyal medya üzerinden gerekse telefonla çok sayıda satışımız bulunuyor. Satışlarımızın büyük bir kısmı temassız olarak gerçekleşmeye başladı.

Bursa’daki Tofaş Fabrikası’nda sağlık risklerini azaltmaya yönelik alınan önlemler ile yurtdışından gerçekleşen tedarik ve teslim süreçlerini dikkate alarak üretim faaliyetlerimize ara verdiğimiz dönemde sağlık çalışanları için tıbbi destek ekipmanları ürettik.

Toplam 1.300 adet biyolojik örnek alma ve entübasyon kabiniyle, 50 bin adet siperlikli maskenin yurt genelindeki sağlık kuruluşlarına teslimatını sağladık. Salgın nedeniyle insanların evlerinden zorunlu olmadıkça çıkmadığı günlerde, dijital ortamdaki faaliyetlerimizi artırdık. Son dönemde artan trend sadece görüntülü görüşme değil; gerek sosyal medya üzerinden gerekse telefonla çok sayıda satışımız bulunuyor. Satışlarımızın büyük bir kısmı temassız olarak gerçekleşmeye başladı. Özellikle Nisan-Mayıs aylarında satışlarımızda çok ciddi anlamda dijitalleşmenin etkili olduğunu gördük.

Türkiye genelindeki tüm bayilerimizde devreye aldığımız görüntülü görüşme sistemi ile otomobil severler, diledikleri yerden showroom’larımıza saniyeler içerisinde bağlanarak diledikleri modeli inceledi. Bu vesileyle müşterilerimizin bu hassas günlerde hiçbir endişe duymadan markamızla temas etmesini sağladık. Fiat sahipleri için model yılı veya kilometre gözetmeksizin ücretsiz araç dezenfeksiyonu hizmeti vermeye başladık. Uygulama kapsamında servis hizmeti alma gerekliliği olmadan, model yılı, kilometresi ne olursa olsun; randevu yoluyla ücretsiz araç dezenfeksiyonu gerçekleştirdik. Tofaş güvencesiyle sunulan ve geniş kitlelere hizmet edecek bu uygulama kapsam itibarıyla de sektörümüzde bir ilk oldu. Ayrıca Fiat sahiplerine, garanti ve bakım sürelerini uzatarak da destek olmak istedik. Uzatılmış garanti süreleri bitecek olan ve periyodik bakım zamanı gelen araçlar için özel bir satış sonrası hizmetimizi başlattık. Bayi teşkilatımız ile her gün iletişim halinde kalarak çalışanlarımızın ve müşterilerimizin sağlığını koruyucu yeni tedbirler alıyoruz.

Kritik ayları atlattıktan sonra, otomotiv pazarının da bu yılın ilk aylarında gösterdiği başarılı grafiğe kademeli olarak dönmesini bekliyorduk. Mayıs ayından itibaren kademeli olarak artış gösteren arz, Haziran ayında yükselişe geçti. Gidişattan memnunuz. Yaşanan bu zorlu günlerin, ülkemizde ve dünyada hızla sona ermesini umuyoruz.

Özgür Süslü
Fiat Pazarlama Direktörü

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 101. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.